To, że para wodna znacznie przyspiesza prostowanie włókien tkanin a przez to ułatwia prasowanie zagnieceń wiadome jest od dawna. Aktualnie tradycyjne żelazka, które do prostowania tkanin używały jedynie wysokiej temperatury przechodzą do lamusa. Laur zwycięstwa przechodzi do żelazek z generatorem pary, których podstawą działanie jest właśnie wytwarzanie dużych ilości pary.Najbardziej popularne modele to generator pary Philips, Tefal, Braun i Bosch.
Jak działa żelazko z generatorem pary?
Sama para spotykana w tradycyjnych żelazkach nie poradzi sobie z wygładzeniem zagnieceń. Ale para w dużych ilościach, kilkukrotnie albo kilkunastokrotnie przewyższających ilości zwykłych żelazek już tak. Zwłaszcza że jest wtłaczana w tkaniny na wskroś – pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu prasowanie przeszło prawdziwą rewolucję. Produkt z generatorem pary bardzo usprawnia prasowanie i sprawia, że jest naprawdę łatwe i szybkie.
Generator pary – wady i zalety
Para wnikając głęboko w tkaninę, pod wysokim ciśnieniem, powoduje jej całościowe zwilżenie. Dzięki temu ubrania nie muszą być prasowane z dwóch stron, aby mogły ładnie i schludnie wyglądać. A to z kolei pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Co więcej, prasowanie głównie parą, gdzie stopa ma średnią temperaturę, optymalną też dla delikatnych koronek sprawia, że nie sposób przypalić ubrań. Nawet długoterminowo, ubrania będą lepiej zadbane i nie stracą koloru tak szybko ani nie zniszczy się ich struktura. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że stopa żelazka ze stacją parową jest o wiele lżejsza niż tradycyjnego żelazka, bo nie posiada w środku pojemnika na wodę. Dzięki temu można także używać go do prasowania w pionie, do ubrań wiszących na manekinie czy na wieszaku. To dobry sposób na prasowanie wymagających ubrań, z finezyjnymi plisami, zakładkami czy innymi wzorami. Pozwala to także odświeżyć ubrania, sprawić aby nabrały puszystości, zwłaszcza te, które już długo wisiały w szafie.
Stacja pary ma też swoje wady. Przede wszystkim jest dosyć duża i potrzebuje sporo miejsca na przechowanie. Jest też dosyć ciężka w przenoszeniu, dlatego zawsze na koniec prasowania warto wylewać wodę – to obniży jej ciężar. Jej cena również jest minusem. Dobry generator pary kosztuje od 800zł wzwyż. Najdroższe modele, te najbardziej nowoczesne, z wbudowaną kamerką rozpoznającą prasowane materiały, to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Co więcej, duże ilości pary wnikają też w deskę do prasowania, więc producenci zalecają aby zaopatrzyć się w inną, metalową. A to niestety pociąga za sobą kolejne koszty i trudności w przechowywaniu jeżeli mamy niewielkie mieszkanie.
Żelazko z generatorem pary niewątpliwie zrewolucjonizowało sposób prasowania ubrań. Teraz wszystko dzieje się szybciej, łatwiej i o wiele przyjemniej. Zaoszczędzony czas można bez wyrzutów sumienia spożytkować na chwilę dla siebie.