Oszczędność wody pitnej powinna być priorytetem w planowaniu ogólnego zużycia wody bez względu na to, czy jest ona pobierana z własnej studni, czy też z podłączenia miejskiego. W każdym obszarze świata następuje moment, w którym tej wody jest mało albo też okresowo w ogóle zaczyna jej brakować. Oczywiście na kuli ziemskiej są miejsca, w których brakuje jej bardziej, ale w Polsce w okresach suszy również wchodzą rozporządzenia o zakazie podlewania trawników, tak dla przykładu. Dzięki kilku prostym sztuczkom możemy jednak oszczędzać wodę każdego sezonu!
Zbiornik na deszczówkę – po co go kupować?
Jednym ze wspomnianych sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest zakup zbiornika na deszczówkę, który będzie w stanie zgromadzić odpowiednią ilość wody opadowej. Zbiorniki te mają wielkość przynajmniej kilkudziesięciu litrów, ale standardowo przewyższają one około dwustu litrów swojej pojemności. Mogą wyglądać jak imitacja beczki, wazy, czy jakiegoś innego ozdobnego przedmiotu, ale w głównej mierze to nie wygląd jest ważny, a funkcja i przydatność takiego zbiornika.
Więcej informacji na: rolmarket.pl
Z powodzeniem można mówić o kilku pozytywnych aspektach posiadania takiego przedmiotu:
- możliwość magazynowania wody deszczowej,
- dodatkowe źródło wody słodkiej w gospodarstwie domowym,
- możliwość wykorzystania wody opadowej do lepszej dbałości o nasz ogród.
Nietrudno jest więc wywnioskować, że posiadanie takiego pojemnika jest po prostu bardzo korzystne, a wykorzystywanie wody słodkiej w nim zgromadzonej – bardzo ekologiczne. Korzystanie z wody deszczowej w przypadku posiadania dzieci jest też ciekawą lekcją dla nich, a ponieważ w pewnym wieku rodzice to wzór cnót, to należy taki stan rzeczy wykorzystać do wyższych celów.
Zbiorniki na deszczówkę – jak używać?
Pierwszym krokiem do używania wody zebranej z opadów będzie znalezienie w ogrodzie miejsca, w którym można by było umieścić ten dosyć duży przedmiot. Ukrycie go raczej nie wchodzi w grę ze względu na jego gabaryty, jednakże może spróbować obudowy w postaci domku narzędziowego bez dachu. Najprostszym jednak sposobem będzie zakup zbiornika ozdobnego, który swobodnie będzie można umieścić praktycznie w każdym miejscu naszego ogrodu, dzięki czemu szybko stanie się jego nieodłącznym, ciekawym elementem. Po wybraniu, zakupie i umieszczeniu zbiornika na deszczówkę w naszym ogrodzie, wystarczy podłączyć do zamontowanego kranika węża ogrodowego, aby zacząć podlewanie od razu. Woda deszczowa nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego ogrodu – gdyby tak było, po każdym deszczu nasz ogród by marniał, a jest wręcz odwrotnie. Potrzeba wykorzystywania dodatkowej wody w dobry sposób powinna być naturalna, ponieważ woda, bez względu na jej źródło, kiedyś się nam w końcu skończy. Może się to niestety zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie.