„Stale analizujemy wszystko, co zgłasza do nas samorząd zawodowy, ponieważ to on reprezentuje personel medyczny” – zapewnił Cieszyński.
„Ja tylko chciałbym przypomnieć (…), że mamy te zwiększone wypłaty zasiłku chorobowego – 25 proc. w stosunku do wszystkich innych pracowników, którzy są poddani kwarantannie. Mieliśmy kilkanaście tysięcy osób z personelu medycznego szpitali jednoimiennych z dodatkowym ubezpieczeniem, wykupionym przez Ministerstwo Zdrowia” – mówił wiceminister zdrowia o aktualnej sytuacji personelu medycznego.
Wyjaśnił, że to jest ubezpieczenie przygotowane wspólnie z PZU, które zapewnia specjalne świadczenie na wypadek, gdyby lekarz lub członek jego rodziny był zarażony koronawirusem.
„Oczywiście, przygotowujemy specjalne rozwiązania dla personelu medycznego, ponieważ medycy – ale też przedstawiciele służb państwowych, mówię tu o policji, o straży granicznej – są dzisiaj na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i dlatego takie specjalne rozwiązania już są przekazane do realizacji, czy już są wdrożone” – zapewnił Cieszyński.
Wiceminister zdrowia zapowiedział, że „kolejne też będą wdrażane”. „Myślę, że to będzie najlepszy moment na to, aby szczegółowo odnieść się do tych postulatów Naczelnej Rady Lekarskiej” – dodał.
Pytany o to, od kiedy wchodzi w życie finansowanie testów na koronawirusa we wszystkich placówkach medycznych i jak to będzie wyglądać, Cieszyński odpowiedział: „zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), które kieruje ten strumień pieniędzy do placówek służby ochrony zdrowia, zostało już podpisane”.
„To oznacza, że tak naprawdę każdy lekarz może kierować tego pacjenta na testy. Mówimy tu, oczywiście, także o finansowaniu tych testów dla medyków” – wyjaśnił. Wiceminister zaznaczył, że „te laboratoria funkcjonują, ale też kolejne będą dołączane w najbliższych dniach”.(PAP)
Autor: Grzegorz Janikowski