Zamknij
REKLAMA

Podsumowanie konferencji prasowej Wiosny w Zduńskiej Woli

09:28, 09.03.2019 | P.F
REKLAMA
Skomentuj
fot. Michał Pietrzak

8 marca 2019, o godzinie 12:00, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez koordynatora partii Wiosna w okręgu wyborczym nr 11 – Wiktora Idzikowskiego. Spotkanie zorganizowano w Zduńskiej Woli. Chciałbym w kilku słowach przybliżyć Państwu jego przebieg i treść.
Konferencję poprowadził Michał Pietrzak- koordynator Wiosny z Pabianic, odpowiedzialny za kontakt Wiosny z mediami na terenie 11 okręgu wyborczego. Przedstawiono Państwu Wiktora Idzikowskiego– koordynatora struktur Wiosny na terenie okręgu 11; Asię Mandat- koordynatorkę Wiosny Kobiet na terenie okręgu 11, Patryka Lorenca– koordynatora Wiosny w powiecie zduńskowolskim, oraz Feliksa Pacewicza– aktywnego sympatyka Wiosny. 


Wiktor Idzikowski opowiadał o tworzących się od miesięcy lokalnych strukturach. „Zgłaszają się do nas sympatycy, którzy zainspirowani największymi konsultacjami społecznymi, jakimi były Burze Mózgów z Robertem Biedroniem chcą w końcu zmienić oblicze tej ziemi. Mamy już liderów w sześciu powiatach; w pabianickim, sieradzkim, kutnowskim, zduńskowolskim, łowickim i zgierskim. Organizujemy otwarte spotkania sympatyków, które przyciągają coraz większe rzesze osób. Co ciekawe, w dużej części są to osoby młode, niemające wcześniej kontaktu z polityką. Młodzi ludzie widzą, że inna polityka - ta którą proponuje Robert Biedroń - jest możliwa.”


Asia Mandat w kilku zdaniach opowiedziała o celach Wiosny Kobiet;„Przede wszystkim będziemy dążyć do wyrównywania szans kobiet. Polska Konstytucja mówi o tym, że kobieta i mężczyzna mają równe prawa. W praktyce wiemy, że rzeczywistość często wygląda inaczej. Żyjemy w XXI wieku, w centrum Europy. A różnica pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach wynosi  nawet 700 zł. Jesteśmy dobrze wykształcone, w niektórych dziedzinach lepiej niż mężczyźni, jesteśmy kompetentne, a mimo to jedynie 2% kobiet zajmuje najwyższe stanowiska. Państwo nie może dyskryminować ponad połowy społeczeństwa. Jest to dla nas tu obecnych i dla Wiosny niezmiernie ważne. Będziemy dążyć do wyrównywania naszych szans na rynku pracy. Zagwarantujemy równość płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.”

 

Asia mówiła też o konkretnym postulacie Wiosny, jakim jest zwiększenie dostępności do specjalistycznej opieki lekarskiej; „Kolejnym bardzo ważnym dla Wiosny celem, bliskim mi, ponieważ jestem lekarką, jest dbanie o zdrowie i samoświadomość kobiet w tym zakresie. W niektórych miejscowościach, kobiety, aby dostać się do ginekologa muszą przejechać 50 km, a na jednego ginekologa specjalistę przypada w Polsce aż 27 tyś. pacjentek. To tak, jakby w całej Zduńskiej Woli przyjmował tylko jeden lekarz. Tu się powtórzę; żyjemy w XXI wieku, w centrum Europy. Dlatego zwiększymy dostęp do opieki lekarzy specjalistów w mniejszych miejscowościach. ”

 

Patryk Lorenc  mówił o potrzebie definitywnego wykluczenia nepotyzmu z sektora usług publicznych. „Państwo dla ludzi, nie dla partii! Dość już misiewiczów, krewnych i znajomych działaczy partyjnych, zarabiających setki tysięcy rocznie na państwowych posadach. Jako Wiosna, proponujemy; jawności płac w sektorze publicznym; egzaminy do Spółek Skarbu Państwa przed komisją bez polityków; konkursy na stanowiska transmitowane w internecie; wymóg minimum 5 lat doświadczenia w branży.

Uważamy, że już czas, aby politycy przestali traktować Polskę jak partyjny bankomat!”

 

W dalszej części wystąpienia, Patryk odniósł się też do wyniku ostatnich wyborów samorządowych w Zduńskiej Woli; „Zduńskowolanki i Zduńskowolanie w ostatnich wyborach opowiedzieli się za zmianą, i my uważamy, że na tą zmianę zasługują, że Zduńska Wola może stać się miastem bardziej przyjaznym do życia. Dlatego dziś, w imieniu własnym oraz drużyny Wiosny w Zduńskiej Woli chciałbym obiecać, że będziemy angażować się w sprawy lokalne i społeczne. Jest z nami Feliks Pacewicz, który walczy o przyłącza gazowe w Karsznicach. W naszej drużynie jest także Darek Wasilewski, od dawna zaangażowany w walkę o prawa osób niepełnosprawnych. Jest Małgorzata Markowska zaangażowana w obronę praw kobiet. 
Będziemy przyglądać się działaniom prezydenta i rady miasta, w szczególności czy program wyborczy jest realizowany.”

 

Feliks Pacewicz mówił o konieczności zaangażowania się w walkę o poprawę jakości naszego powietrza; "Koniec ery węgla - Zduńska Wola jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i musimy to zmienić. Będziemy walczyć o to, żeby doprowadzić gazociąg do osiedla Karsznice. Odejście Polski od węgla do 2035 roku jest gwarantem poprawy jakości powietrza w całym kraju.”
 

Feliks zwrócił też na problem skandalicznie niskich emerytur; „Nie można doprowadzać do sytuacji, że emerytka, czy emeryt po 30-40 latach pracy otrzymuje 800 zł emerytury. Wiosna zagwarantuje emeryturę dla wszystkich na poziomie 1600 zł.”Koordynatorzy powiatowi w okręgu wyborczym nr 11:

Sieradz – Wiktor Idzikowski (koordynator okręgu 11);

Wiosna Kobiet – Joanna Mandat -  koordynatorka okręgu 11;
Pabianice – powiat: Renata Uznańska-Bartoszek, miasto: Michał Pietrzak;

Zduńska Wola – Patryk Lorenc;

Łowicz - Łukasz Wójcikowski;

Kutno - Sebastian Walczak;

Zgierz – Adrian Skoczylas.

 

fot. Michał Pietrzak

fot. Michał Pietrzak

fot. Michał Pietrzak

(P.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-zdunskawola.pl | Prawa zastrzeżone