Zamknij
REKLAMA

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

13:01, 08.04.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie największe zobowiązanie finansowe, jakie można wziąć na barki jako klient indywidualny banku. Decyzja o związaniu swojego życia z jednym z podmiotów przestrzeni finansowej jest na tyle ważna, że jej podjęcie powinno być poprzedzone wnikliwym badaniem ofert, jakie mamy na rynku. Tylko jak to zrobić kiedy ma się dziecko, pracę i codzienne obowiązki, a deweloper mówi „Promocja do końca miesiąca! Najlepsze ceny za metr!”?

Kredyt hipoteczny – jak się przygotować?

O ile do każdego innego rodzaju kredytu potrzebnych jest kilka dokumentów, w przypadku kredytu hipotecznego jest ich naprawdę dużo. W zależności od rodzaju umowy o pracę, potrzebne nam będzie szczegółowe wyliczenie naszych dochodów z ostatniego roku, a przynajmniej ostatnich sześciu miesięcy. Do tego oczywiście komplet dokumentów dotyczących nieruchomości. Jeśli jest to nieruchomość z rynku pierwotnego, sprawa jest prostsza, ponieważ wszystko, czego bank będzie od nas wymagał, powinniśmy dostać od dewelopera. Jeśli mamy zamiar wziąć kredyt z rynku wtórnego, o ten komplet dokumentów należy poprosić sprzedającego. Każdy kto zaczyna szukać mieszkania, powinien gromadzić powyższe dokumentu jak najszybciej, ponieważ decyzja o kredycie hipotecznym jest procedowana w banku o wiele dłużej niż innego rodzaju kredyty czy pożyczki.

Kto musi przygotować najwięcej dokumentów?

W najtrudniejszej sytuacji są osoby prowadzące własną działalność, jako że wśród potrzebnych dokumentów mamy nie tylko PIT-y, dokumenty o sposobie naliczania podatku, ale również komplet dokumentów dotyczących samej działalności (m.in.: REGON, NIP, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z tytułu składek).

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony potrzebne nam będą;

Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach (na druku bankowym)

Wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie (w większości banków taki wyciąg musi pochodzić z okresu trzech miesięcy)

Zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki za okres od trzech do dwunastu miesięcy trzy

PIT 37 za poprzedni rok lub dwa poprzednie lata z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy.

Czasem do tych dokumentów niektóre banki wymagać będą świadectw pracy czy aneksu do umowy potwierdzającego zatrudnienie. W zależności od banku, mogą być potrzebne jeszcze inne dokumenty, ale powyższe przedłożyć będzie trzeba obowiązkowo w każdym banku.

Jeśli nasz stosunek pracy opiera się o umowę o dzieło czy umowę zlecenie przygotować trzeba będzie:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach na druku bankowym
  • Umowy potwierdzające wykonanie zlecenia lub dzieła (czasem mogą to być dokumenty z okresu dwunastu miesięcy)
  • Pełny wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie z tytułu umów
  • PIT 37 za poprzedni rok lub dwa poprzednie lata z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy

Zdecydowanie najmniej dokumentów przygotować będą musieli emeryci i renciści, ponieważ w ich przypadku wystarczy decyzja o przyznaniu świadczenia i odcinek emerytury czy renty.

Warto pamiętać, że oprócz niezbędnych dokumentów, obowiązkowo trzeba porównać oferty banków w porównywarce takiej jak https://ocenbank.pl/. Dzięki możliwości porównania ofert kilkudziesięciu banków w szybki i jasny sposób dowiemy się nie tylko, który bank w ogóle udzieli nam kredytu, ale także będziemy mieć pewność, że wybieramy najlepszą ofertę.

https://biznes.interia.pl/news/pozyczka-bez-zaswiadczen-czyli-jakie-dochody-akceptuja,2576240,7699

https://www.rp.pl/Finanse/180739960-Czy-wakacje-to-dobry-czas-na-zaciagniecie-kredytupozyczki.html

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-zdunskawola.pl | Prawa zastrzeżone