Ciągniki pracują najczęściej w bardzo trudnych warunkach pełnych piachu, błota i kamieni. Często trzeba również lawirować nimi wokół drzew, wystających gałęzi i pieńków lub innych mniej lub bardziej widocznych przeszkód. Poza tym, taki sprzęt pracuje najczęściej przez cały rok – i co się z tym wiąże – w bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych: w czasie deszczów, mrozów lub odwilży. To wszystko powoduje, że o awarie lub uszkodzenia, które mogą wyłączyć ciągnik z normalnego funkcjonowania nie jest wcale trudno. Może to być na przykład uszkodzony błotnik lub pęknięta szyba.
Ważne jest bezpieczeństwo
Błotnik może wygiąć się tak, że zablokuje ruch kół, a gdy szyba ciągnika jest popękana, to niewiele przez nią widać, a kiedy którakolwiek szyba jest rozbita, to praca w deszczu, przy silnym wietrze lub na mrozie nie jest raczej w ogóle możliwa.
Wiadomo, że takie sytuacje mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo pracy. Dla niektórych znaczenie mają także względy estetyczne, ponieważ w czasie projektowania dzisiejszych ciągników bierze się pod uwagę również to, aby – oprócz swych walorów funkcjonalnych – miały także atrakcyjny wygląd. A powyginany błotnik lub szyba z pajączkiem na połowie swej objętości na pewno z takim wizerunkiem się kłóci.
Regularne przeglądy to podstawa
Poza tym, aby ciągnik mógł bezawaryjnie funkcjonować na najwyższych obrotach, trzeba też wykonywać regularne przeglądy, wymieniać smary, płyny eksploatacyjne i zużyte części. Warto też robić to od razu, ponieważ zdarza się, iż jeden wyeksploatowany element może spowodować następne awarie. A to przecież dodatkowych wydatków nikt nie lubi. Poza tym kontrolować trzeba stan płynu chłodniczego, stopień naładowania akumulatora oraz prawidłowe działanie świec zapłonowych. To wszystko sporo kosztuje, a gdy jeszcze dojdą jakieś niespodziewane awarie lub uszkodzenia, to wydatki z tym związane mogą finansowo zaboleć.
Gdzie znaleźć taniego dostawcę?
Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na poszukanie jak najtańszego dostawcy szyby do ciągnika lub innych potrzebnych akcesoriów lub części. Firmowe sklepy i autoryzowane stacje obsługi mogą oferować dość wysokie ceny sprzętu. Warto natomiast spojrzeć przychylnym okiem na sklepy mające w swojej ofercie tak zwane zamienniki. To części zamienne do ciągnika, również szyby lub błotniki, które jakością i trwałością nie odbiegają od oryginalnych, natomiast są one o nich znacznie tańsze.
Atrakcyjne cenowo są internetowe sklepy rolnicze. Mają magazyny bogate w części zamienne nie tylko do ciągników, ale i innych maszyn rolniczych. I zarówno tych produkowanych w ostatnich latach, jak i tych, które opuściły mury zakładów produkcyjnych trochę dawniej.
Zakupy w internetowym sklepie rolniczym to również spora wygoda. Robi się to w domu, a zamówiony towar będzie przywieziony na wskazany adres w czasie kilkudziesięciu godzin. Poza tym, klient sklepu internetowego ma znacznie więcej praw niż kupujący w sklepie stacjonarnym. Na przykład towar może oddać w czasie kilkunastu dni bez podania powodu i otrzyma zwrot gotówki.