Nasze Miasto Zduńska Wola

Jak przygotować ogród do zimy?

Grabienie i zbieranie liści wydawać by się mogło, że jesień to spokojny czas, w którym pozostanie jedynie nasycić się ostatnimi ciepłymi dniami. Nic bardziej mylnego.

Jesień to czas przygotowań ogrodu do zimy. Dowiedzmy się zatem co konkretnie należy zrobić przed pierwszym śniegiem? Lista jest niemała. Pracę powinno się rozpocząć od grabienia oraz zbierania opadłych liści. Czynność ta jest niezmiernie ważna z przynajmniej dwóch powodów.

Insight kosmetyki do włosów

Pierwszy powód to powód estetyczny. Nawiane liście nie wyglądają zbyt dobrze. Sprawiają, że ogród wygląda na mocno zaniedbany. Drugim powodem jest powód praktyczny. Zalegające liście gniją. Co więcej niszą kiełkującą trawę. Mokre liści utrudniają dostęp powietrza. Liście zbierane wykorzystać można na kompost czy też po prosty wywieźć. Grabienie liści należy wykonać grabiami czy też dmuchawą. Dmuchawa sprawdza się szczególnie wtedy gdy należy je usuną z rabat lub innych trudno dostępnych miejsc.

Obwiązywanie roślin

Kolejną czynnością jest obwiązywanie roślin. Szczególnie chodzi o rośliny, które mają tendencję do rozkładania się. Dobrze jest je obwiązać sznurkiem po to, aby śnieg ich nie połamał. Poza obwiązywaniem nie wolno zapominać o innych zabezpieczających formach. Szczególnie chodzi o rośliny, które są bardzo wrażliwe na niższe temperatury. Podstawową sprawą jest okrywanie roślin słomą czy też agrowłókniną. Czy to słoma czy też agrowłóknina powinna być dobrze obwiązana. Dzięki temu nie zmieni położenia oraz nie odsłoni roślin przy wietrze. Agrowłóknina powinna być w kolorze białym. Nigdy na zimę nie wybieramy tej w kolorze czarnym. Ona przyciąga w niekorzystny sposób zimowe słońce. Agrowłóknina musi być jednak przepuszczalna. Tym samym umożliwi przesiąkanie wody, ruch powietrza czy też parowanie. W przypadku niektórych roślin należy zabezpieczyć dodatkowo korzeniową bryłę. Można to zrobić wykonując lekki kopczyk. Nadaje się do niego przepuszczalny lekki torf, a nawet świeże liście wcześniej zebrane.

 

Sprzątanie i ułożenie rabat wyłożonych korą

Niestety jest tak, że kora którą stosuje się w ogrodzie jako ściółkujący oraz dekoracyjny materiał, wraz z upływem czasu traci objętość i po prostu jej ubywa. Jest tego kilka przyczyn. Kora po pierwsze się rozsycha oraz kurczy, a po drugie roznoszą oraz rozgrzebują ją zwierzęta domowe. Poza tym jest to także materiał, który jest mało odporny na podmuchy wiatru. Im przestrzeń jest bardziej odsłonięta, tym problem jest poważniejszy. Zatem dlatego w jesiennym okresie nie wypada zapominać o pozbieraniu kawałków kory rozrzuconych po ogrodzie oraz uzupełnieniu wszelkich niedoborów w koniecznych miejscach. Należy pamiętać, że kora poza walorami estetycznymi również pełni niezwykle funkcje. Utrudnia przebicie chwastów, podnosi odczyn kwaśny gleby, a do tego zatrzymuje wilgoć oraz poprawia samą strukturę podłoża.

Jesiennych porządków w ogrodzie nie powinno się zostawiać na ostatnią chwilę. Nie wiadomo kiedy zima zaskoczy nie tylko kierowców, ale także ogrodników.

Dziękujemy zespołowi sklepu sklep.poradnikogrodniczy.pl za pomoc w opracowaniu powyższego artykułu.

Exit mobile version