Dołącz do nas

Dom i ogród

Jak przygotować ogród do zimy?

Grabienie i zbieranie liści wydawać by się mogło, że jesień to spokojny czas, w którym pozostanie jedynie nasycić się ostatnimi ciepłymi dniami. Nic bardziej mylnego.

Jesień to czas przygotowań ogrodu do zimy. Dowiedzmy się zatem co konkretnie należy zrobić przed pierwszym śniegiem? Lista jest niemała. Pracę powinno się rozpocząć od grabienia oraz zbierania opadłych liści. Czynność ta jest niezmiernie ważna z przynajmniej dwóch powodów.

Pierwszy powód to powód estetyczny. Nawiane liście nie wyglądają zbyt dobrze. Sprawiają, że ogród wygląda na mocno zaniedbany. Drugim powodem jest powód praktyczny. Zalegające liście gniją. Co więcej niszą kiełkującą trawę. Mokre liści utrudniają dostęp powietrza. Liście zbierane wykorzystać można na kompost czy też po prosty wywieźć. Grabienie liści należy wykonać grabiami czy też dmuchawą. Dmuchawa sprawdza się szczególnie wtedy gdy należy je usuną z rabat lub innych trudno dostępnych miejsc.

Obwiązywanie roślin

Kolejną czynnością jest obwiązywanie roślin. Szczególnie chodzi o rośliny, które mają tendencję do rozkładania się. Dobrze jest je obwiązać sznurkiem po to, aby śnieg ich nie połamał. Poza obwiązywaniem nie wolno zapominać o innych zabezpieczających formach. Szczególnie chodzi o rośliny, które są bardzo wrażliwe na niższe temperatury. Podstawową sprawą jest okrywanie roślin słomą czy też agrowłókniną. Czy to słoma czy też agrowłóknina powinna być dobrze obwiązana. Dzięki temu nie zmieni położenia oraz nie odsłoni roślin przy wietrze. Agrowłóknina powinna być w kolorze białym. Nigdy na zimę nie wybieramy tej w kolorze czarnym. Ona przyciąga w niekorzystny sposób zimowe słońce. Agrowłóknina musi być jednak przepuszczalna. Tym samym umożliwi przesiąkanie wody, ruch powietrza czy też parowanie. W przypadku niektórych roślin należy zabezpieczyć dodatkowo korzeniową bryłę. Można to zrobić wykonując lekki kopczyk. Nadaje się do niego przepuszczalny lekki torf, a nawet świeże liście wcześniej zebrane.

Sprzątanie i ułożenie rabat wyłożonych korą

Niestety jest tak, że kora którą stosuje się w ogrodzie jako ściółkujący oraz dekoracyjny materiał, wraz z upływem czasu traci objętość i po prostu jej ubywa. Jest tego kilka przyczyn. Kora po pierwsze się rozsycha oraz kurczy, a po drugie roznoszą oraz rozgrzebują ją zwierzęta domowe. Poza tym jest to także materiał, który jest mało odporny na podmuchy wiatru. Im przestrzeń jest bardziej odsłonięta, tym problem jest poważniejszy. Zatem dlatego w jesiennym okresie nie wypada zapominać o pozbieraniu kawałków kory rozrzuconych po ogrodzie oraz uzupełnieniu wszelkich niedoborów w koniecznych miejscach. Należy pamiętać, że kora poza walorami estetycznymi również pełni niezwykle funkcje. Utrudnia przebicie chwastów, podnosi odczyn kwaśny gleby, a do tego zatrzymuje wilgoć oraz poprawia samą strukturę podłoża.

Jesiennych porządków w ogrodzie nie powinno się zostawiać na ostatnią chwilę. Nie wiadomo kiedy zima zaskoczy nie tylko kierowców, ale także ogrodników.

Dziękujemy zespołowi sklepu sklep.poradnikogrodniczy.pl za pomoc w opracowaniu powyższego artykułu.

Czytaj dalej
.

Dodaj komentarz

Dom i ogród

Jak zrobić domowy nawóz dla roślin?

Rośliny doniczkowe będące w domu z pewnością cieszą oko. Aby były zdrowe, piękne i pozostawały w dobrej kondycji, należy pamiętać o nawozach. Warto spróbować domowych nawozów które można łatwo i szybko zrobić w domu ze skorupek jaj, wody, która jest pozostałością po gotowanych ziemniakach czy nawet fusów z kawy. Rośliny doniczkowe które goszczą w domach potrzebują regularności w dawkowaniu nawozu.

Zwykle używane do nich są wieloskładniowe mieszanki nawozów, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Niestety, gotowe mieszanki są zwykle skoncentrowane, co w wielu przypadkach prowadzi do przedawkowania oraz, w niektórych sytuacjach, do pogorszenia stanu rośliny. Dodatkowo, ilość podłoża zawartego w doniczce jest znacznie ograniczona, dlatego nawożąc w nieodpowiedni sposób można łatwo zmienić jej parametry.  Dlatego znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem nawożenia roślin będzie korzystanie z domowych sposobów ich odżywiania. 

Nawóz zrobiony ze skorupek jaj

Skorupy jajek cechują się przede wszystkim dużą zawartością węglanu wapnia, który jest świetnym dodatkiem do nawozu do każdego typu roślin, jakie są hodowane zarówno w domu, jak i na balkonie. Zebrane skorupki należy drobno pokruszyć, wrzucić do dużego słoja, następnie zalać wodą i pozostawić na około dwa tygodnie. Można także drobno pokruszyć skorupki i bezpośrednio wmieszać je do ziemi znajdującej się w doniczce. Można także rozsypać rozgniecione skorupki na podstawce doniczki – roślina wtedy samodzielnie pobierze wszelkie wartości odżywcze. Należy pamiętać także, że nawóz ten nie jest wskazany dla storczyków, azalii i paprotek. 

Nawóz z fusów kawowych 

Następnym ze sposobów na naturalny nawóz są fusy z czarnej kawy, herbaty oraz popiół drzewny. Należy pamiętać o tym, że ten typ nawozu nie jest dedykowany dla wszystkich roślin, ale dla kwasolubnych, takich jak paprocie czy azalie, czy dla kwiatów, które lubią podłoże o obojętnym odczynie pH. Ze względu na wysoką zawartość potasu, są także świetnym wyborem jako nawóz dla roślin kwitnących. Warto raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu wymieszać fusy razem z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce. Kolejną z zalet fusów (tym razem herbacianych) jest odstraszanie małych muszek. Jeżeli nad rośliną krążą małe muszki, należy posypać ziemię doniczkową fusami z herbaty, a muszki wkrótce odlecą od rośliny. 

Nawóz z wody po ugotowanych ziemniakach

Kolejnym ze sposobów na domowe odżywianie roślin jest nic innego, jak woda która pozostaje po ugotowaniu ziemniaków. Jest ona bogata w skrobię, potas, fosfor i inne, potrzebne roślinom pierwiastki. W jaki sposób używać tej wody? Po wystudzeniu wystarczy raz w tygodniu podlewać nią rośliny. Nie trzeba stosować żadnych odżywek oprócz niej, a może także być świetnym dodatkiem do kompostu. Istnieje jeden warunek – woda nie może być posolona, ponieważ sól jest zabójcza dla roślin – m.in utrudnia im pobieranie wody z gleby. Dodatkowo, jeżeli pozostały znacznie ilości tej wody, należy ją zamieszać przed podlaniem roślin oraz pamiętać o tym, że jeżeli nie będzie ona długo używana – zacznie wydzielać nieprzyjemny odór. 

Artykuł powstał przy współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym: poradnikogrodniczy.pl – największą internetową encyklopedią ogrodniczą.

Czytaj dalej
.
www.dep.com.pl

Popularne