Dołącz do nas

Dom i ogród

Jak zrobić domowy nawóz dla roślin?

Rośliny doniczkowe będące w domu z pewnością cieszą oko. Aby były zdrowe, piękne i pozostawały w dobrej kondycji, należy pamiętać o nawozach. Warto spróbować domowych nawozów które można łatwo i szybko zrobić w domu ze skorupek jaj, wody, która jest pozostałością po gotowanych ziemniakach czy nawet fusów z kawy. Rośliny doniczkowe które goszczą w domach potrzebują regularności w dawkowaniu nawozu.

Zwykle używane do nich są wieloskładniowe mieszanki nawozów, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Niestety, gotowe mieszanki są zwykle skoncentrowane, co w wielu przypadkach prowadzi do przedawkowania oraz, w niektórych sytuacjach, do pogorszenia stanu rośliny. Dodatkowo, ilość podłoża zawartego w doniczce jest znacznie ograniczona, dlatego nawożąc w nieodpowiedni sposób można łatwo zmienić jej parametry.  Dlatego znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem nawożenia roślin będzie korzystanie z domowych sposobów ich odżywiania. 

Nawóz zrobiony ze skorupek jaj

Skorupy jajek cechują się przede wszystkim dużą zawartością węglanu wapnia, który jest świetnym dodatkiem do nawozu do każdego typu roślin, jakie są hodowane zarówno w domu, jak i na balkonie. Zebrane skorupki należy drobno pokruszyć, wrzucić do dużego słoja, następnie zalać wodą i pozostawić na około dwa tygodnie. Można także drobno pokruszyć skorupki i bezpośrednio wmieszać je do ziemi znajdującej się w doniczce. Można także rozsypać rozgniecione skorupki na podstawce doniczki – roślina wtedy samodzielnie pobierze wszelkie wartości odżywcze. Należy pamiętać także, że nawóz ten nie jest wskazany dla storczyków, azalii i paprotek. 

Nawóz z fusów kawowych 

Następnym ze sposobów na naturalny nawóz są fusy z czarnej kawy, herbaty oraz popiół drzewny. Należy pamiętać o tym, że ten typ nawozu nie jest dedykowany dla wszystkich roślin, ale dla kwasolubnych, takich jak paprocie czy azalie, czy dla kwiatów, które lubią podłoże o obojętnym odczynie pH. Ze względu na wysoką zawartość potasu, są także świetnym wyborem jako nawóz dla roślin kwitnących. Warto raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu wymieszać fusy razem z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce. Kolejną z zalet fusów (tym razem herbacianych) jest odstraszanie małych muszek. Jeżeli nad rośliną krążą małe muszki, należy posypać ziemię doniczkową fusami z herbaty, a muszki wkrótce odlecą od rośliny. 

Nawóz z wody po ugotowanych ziemniakach

Kolejnym ze sposobów na domowe odżywianie roślin jest nic innego, jak woda która pozostaje po ugotowaniu ziemniaków. Jest ona bogata w skrobię, potas, fosfor i inne, potrzebne roślinom pierwiastki. W jaki sposób używać tej wody? Po wystudzeniu wystarczy raz w tygodniu podlewać nią rośliny. Nie trzeba stosować żadnych odżywek oprócz niej, a może także być świetnym dodatkiem do kompostu. Istnieje jeden warunek – woda nie może być posolona, ponieważ sól jest zabójcza dla roślin – m.in utrudnia im pobieranie wody z gleby. Dodatkowo, jeżeli pozostały znacznie ilości tej wody, należy ją zamieszać przed podlaniem roślin oraz pamiętać o tym, że jeżeli nie będzie ona długo używana – zacznie wydzielać nieprzyjemny odór. 

Artykuł powstał przy współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym: poradnikogrodniczy.pl – największą internetową encyklopedią ogrodniczą.

.
Dodaj komentarz

Popularne