Dołącz do nas

Co? Gdzie? Kiedy?

Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem

Muzea zajmują w polskiej tradycji znaczące miejsce. Gromadzą i przechowują materialne świadectwa historii i kultury oraz dorobek artystyczny naszych przodków. Ekspozycje muzealne stanowią świadectwo minionych wieków. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych wykonuje się nie tylko prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach muzealnych i rekonstruuje wiekowe wnętrza, ale przede wszystkim chroni dziedzictwo kulturowe. Są to nie tylko tradycyjne muzea, to również dworki i obiekty sakralne, gdzie znajdują się unikalne eksponaty i dzieła sztuki. Wakacje to znakomity czas, by zwiedzić te wyjątkowe miejsca, zajrzeć do tajemniczych sal i poczuć powiew historii.

Nowoczesna odsłona muzeów

Źródłem naszej wiedzy historycznej są przede wszystkim książki czy Internet. Warto jednak na własne oczy zobaczyć cenne pamiątki z dawnych lat. Tym bardziej, że muzea są coraz bardziej przyjazne dla odwiedzających, także tych najmłodszych. Czasy kiedy w czterech ścianach stały tylko zakurzone eksponaty już minęły. Teraz powstają nowoczesne wystawy, często interaktywne oraz organizowane są warsztaty tematyczne. Pomoc w tym zakresie zaoferowały Fundusze Europejskie, a dzięki dotacjom unijnym wiele obiektów odzyskało utracony blask i służy teraz zwiedzającym w całkiem nowym wymiarze.

Od tkactwa do metropolii

W województwie łódzkim duża część inwestycji związanych z ochroną zabytków archeologicznych, rozwojem instytucji muzealnych, edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury finansowana jest z dotacji unijnych. Są to również muzea, które opowiadają historię miasta i regionu. Już w XIX wieku Łódź stała się ośrodkiem przemysłowym wyspecjalizowanym w tkactwie i sukiennictwie, słynęła z fabryk eksportujących materiały na cały niemal świat. Narzędzia i maszyny włókiennicze, bogate kolekcje artystycznej tkaniny zabytkowej, tkactwo ludowe XIX i XX w., dokumenty i pamiątki związane z historią przemysłu włókienniczego – wszystko to można zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzięki projektowi inwestycyjnemu współfinansowanemu ze środków unijnych budynek Białej Fabryki odzyskał dawną świetność. Zmodernizowane przestrzenie zostały przystosowane do spełniania nowoczesnych standardów ekspozycyjnych oraz multimedialnych i interaktywnych funkcji kulturalno-edukacyjnych. Z Funduszy Europejskich skorzystało też Muzeum Miasta Łodzi mieszczące się w Pałacu Poznańskich. Tam odwiedzający mogą zapoznać się z przemysłowym dziedzictwem miasta, jego wielokulturową tożsamością, architekturą, sztuką, ale też kulturą popularną i zwyczajami życia codziennego. Naprawiono tynki, wyremontowano balkony, gzymsy i detale architektoniczne. Powstała nowa przestrzeń wystawiennicza, zakupiono też nowoczesny sprzęt multimedialny, służący ekspozycji treści dla zwiedzających.

Warto zobaczyć w powiecie zduńskowolskim

Województwo łódzkie zachwyca swoim dziedzictwem historycznym. Faktem jest, że bez dofinansowań unijnych remonty oraz modernizacje zabytkowych budynków byłyby utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. I tak było tym razem. W powiecie zduńskowolskim ze środków unijnych dofinansowano odbudowę zabytkowego ratusza w Zduńskiej Woli. Kiedyś był to murowany, parterowy dwór z wieżą, na której znajdował się zegar. Prowadziły do niego 4 wejścia, a główna brama mieściła się pod wieżą od strony południowej. Niestety, podczas wojennej zawieruchy budynek został zburzony, a gruz posłużył do utwardzenia nawierzchni ulic Jasnej, Tkackiej i Klasztornej. Idea odbudowy budynku ratusza połączyła mieszkańców miasta. Nowy Ratusz jest symbolicznym łącznikiem pomiędzy czasami historycznymi i współczesnymi. Nowoczesny obiekt odtwarza gabaryty historycznego gmachu funkcjonującego do II wojny światowej. Powstało tam Zduńskowolskie Centrum Integracji, z którego korzystają wszyscy mieszkańcy. Projekt rewitalizacji centrum miasta, w ramach którego wyremontowano ratusz pochłonął środki w wysokości 32 347 158,38 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 13 342 308,58 zł. Wiele zabytkowych obiektów muzealnych oraz zawartych w nich dzieł sztuki zachowało się dzięki dofinansowaniom z Funduszy Europejskich. Udane rewitalizacje stają się jednym z największych atutów województwa łódzkiego, Polski i całego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: rpo@aplanmedia.pl.

 

 

Czytaj dalej
.

Buzz Cut Fryzura męskaDodaj komentarz

Co? Gdzie? Kiedy?

Wodne atrakcje w województwie łódzkim

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pieszym wędrówkom, uprawianiu sportu i zażywaniu kąpieli. Piękna pogoda motywuje bowiem do działania i stwarza warunki, aby jak najdłużej przebywać na zewnątrz. Jednym z bardziej popularnych miejsc odpoczynku jest plaża nad morzem, kąpielisko nad jeziorem lub basen w parku wodnym. W upalne dni wszyscy lubimy schłodzić się w wodzie. W naszym województwie nie brakuje kąpielisk i pływalni miejskich, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 

Wypoczynek i sporty wodne

W Łódzkiem powstaje coraz więcej miejsc przeznaczonych do pływania i spędzania wolnego czasu nad wodą. Nowoczesne obiekty wyposażone są w zjeżdżalnie, brodziki, sauny i inne atrakcje. Wiele z nich dzięki Funduszom Europejskim zostało w ostatnim czasie odnowionych i rozbudowanych. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli czuwają ratownicy, a właściciele obiektów prześcigają się w liczbie proponowanych atrakcji. W Lisowicach koło Koluszek powstał Park Wodny z torem dla amatorów ślizgania się po wodzie na wakeboardzie, a w Malince koło Zgierza z wyżej położonych stawów spływa do kąpieliska, poddawany naturalnej filtracji, bieżący strumień wody. Mieszkańcy Radomska i okolic mogą aktywnie spędzić wolny czas „na Gliniankach”, a bełchatowianie na terenie kompleksu turystycznego nad zalewem Patyki. Remont przeszła Powiatowa Pływalnia w Pajęcznie, gdzie od lat prowadzona jest powszechna nauka pływania dla dzieci, w Andrespolu powstaje właśnie basen ze zjeżdżalnią oraz placem wodnym. Dzięki dofinansowaniu unijnemu swoją ofertę powiększył Uniejów, który od 2012 r. posiada, jako pierwsze miasto w Polsce, status uzdrowiska termalnego. Termy Uniejów oferują nie tylko gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych, ale też komorę lodową i masaże. Po rozbudowie, z basenów może korzystać dwa razy więcej gości w tym samym czasie. Więcej szafek, nowe niecki basenowe i dodatkowe kasy biletowe pozwalają zapomnieć o długich kolejkach i wyczekiwaniu na wejście. Osobom, które zamiast pluskania się w wodzie wolą sporty wodne, Łódzkie proponuje kilka akwenów, gdzie można aktywnie spędzić czas. Amatorzy żagli w województwie łódzkim mają do dyspozycji dwa sztuczne zbiorniki – Jeziorsko i Zalew Sulejowski. W bliższym sąsiedztwie Łodzi można popływać też po Zalewie Mrożyczka w Głownie i na Lewitynie w Pabianicach.

Dla mieszkańców powiatu zduńskowolskiego

Środki pozyskiwane z Unii Europejskiej wspierają wiele form i rodzajów turystyki, także tę lokalną. W powiecie zduńskowolskim w ramach projektu „Aktywna dolina rzeki Warty” wyznaczono 27 km szlaków turystycznych i wybudowano 13,5 km ścieżek pieszo-rowerowych. Na trasach utworzono dwa Punkty Informacji Turystycznej oraz osiem Miejsc Odpoczynku Rowerzystów. Obiekty zostały dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dolina rzeki Warty dzięki zmianom ukształtowania terenu i pięknym krajobrazom stanowi atrakcję nie tylko dla rowerzystów i turystów pieszych, ale i amatorów spływów kajakowych. Całkowita wartość projektu wynosi 14 669 797,02 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 7 211 624,70 zł.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Relaks wpływa pozytywnie na nasze ciało, ale często usypia czujność. Dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad spędzania wolnego czasu nad wodą, nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Bezpiecznie można kąpać się tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i gdzie czuwa ratownik. Nigdy nie wolno wchodzić do wody, na łódkę, czy kajak pod wpływem alkoholu. Należy również pamiętać, by nigdy w pobliżu zbiorników wodnych nie zostawiać dzieci bez nadzoru.

Miasta i powiaty województwa łódzkiego rozwijają się dzięki Funduszom Europejskim. Ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, parki wodne, zagospodarowane zalewy i jeziora – to wszystko zachęca do letnich wędrówek, kąpieli, odpoczynku na łonie natury i odkrywania ziemi łódzkiej na nowo.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: rpo@aplanmedia.pl.

 

Czytaj dalej

Co? Gdzie? Kiedy?

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE WSPIERA PROFILAKTYKĘ NOWOTWORÓW SKÓRY

30 czerwca 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego rozpocznie nabór wniosków w ramach konkursu na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na dofinansowanie będą mogły liczyć projekty mające na celu wdrożenie Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców województwa łódzkiego. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na wrzesień/październik 2022 r.

Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego konkursu wynosi 213 260,54 EUR co stanowi 1 000 000 zł. Wartość dofinansowania projektu musi przekraczać 100 000 EUR, natomiast minimalny poziom wkładu własnego wynosi 15%.

Dla kogo pomoc?

Wsparcie zostało przeznaczone dla mieszkańców województwa łódzkiego w wieku aktywności zawodowej, spełniających warunki do objęcia programem.

Niniejszy program ma służyć ograniczeniu problemu zdrowotnego chorób nowotworowych, a konkretnie nowotworów skóry, w szczególności czerniaka złośliwego – nowotworu, na których zachorowalność rośnie najszybciej. Choroby nowotworowe od wielu lat stanowią drugą przyczynę zgonów mieszkańców województwa łódzkiego.

W związku z powyższym, wyodrębniono następujące działania podejmowane w ramach Programu:

  • działania świadomościowe obejmujące całą populację zamieszkującą teren województwa łódzkiego,
  • działania w zakresie edukacji skierowane do osób, które stwierdzą potrzebę badania skóry oraz personelu medycznego oraz personelu branży beauty i rehabilitantów,
  • działania w zakresie badań przesiewowych, w tym badań diagnostycznych z dermatoskopią znamion skierowane do osób spełniających kryteria wieku aktywności zawodowej, w wieku 40-64, bądź w wieku 18-39 uprzednio biorącego udział w badaniu przez lekarza POZ.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie podmioty, które mają doświadczenie w świadczeniu usług stanowiących zakres projektu. Wnioskodawca lub partner musi być podmiotem leczniczym udzielającym świadczeń POZ na podstawie umowy zawartej z NFZ lub innym równorzędnym płatnikiem. Projekt przedstawiony we wniosku o dofinansowanie musi być zgodny z założeniami regionalnego programu zdrowotnego.

Wszystkie szczegóły na temat naboru do konkursu: „Programy profilaktyczne dotyczące chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu (Program profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców województwa łódzkiego)” można znaleźć na jego stronie, która jest dostępna tutaj.

Mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego już skorzystali

Wsparcie w zakresie profilaktyki i łagodzenia skutków różnych chorób to jedno z ważniejszych zadań prowadzonych w naszym regionie. Wśród realizowanych w ostatnich latach projektów na szczególne wyróżnienie zasługuje projekt wspomagający powrót do aktywności zawodowej lub jej utrzymanie pt.: „Program rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa”. W ramach projektu zapewnione były zabiegi rehabilitacyjne, konsultacje dietetyczne i psychologiczne. Przedsięwzięcie było realizowane przez Zduńskowolski Szpital Powiatowy. Całkowita wartość projektu to 876 393,13 zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 797 517,74 zł. W zależności od wieku pacjenta i rodzaju nieprawidłowości istnieją wskazania do przeprowadzania określonych badań profilaktycznych. Na terenie całego województwa łódzkiego można wykonać bezpłatne badania, zabiegi oraz szczepienia, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową. Są to między innymi programy wczesnego wykrywania nowotworów, w tym czerniaka złośliwego. Warto wziąć w nich udział. Szczegóły na temat prowadzonych zgłoszeń można uzyskać na stronie:  https://rpo.lodzkie.pl/slider/item/2368-skorzystaj-z-bezplatnych-badan

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: rpo@aplanmedia.pl.

 

Czytaj dalej

Co? Gdzie? Kiedy?

Burger Challenge w restauracji w Zduńskiej Woli

Masz duże możliwości i duży apetyt, lubisz dobrze i dużo zjeść? Restauracja ze Zduńskiej Woli Hotel Pod Słońcem ma właśnie dla Ciebie Challenge!

Sprawdź, czy dasz rade zjeść wielkiego burgera! Jeśli uda Ci się zjeść burgera giganta w 60 minut to za niego nie zapłacisz. Dodatkowo otrzymasz nagrodę!

Jeśli znasz osoby, które dadzą rade wielkiemu olbrzymowi,  oznacz  je w komentarzu i zaproś do wyzwania!

 

Startujemy już od 9 września.  Aby wsiąść udział w challenge wystarczy zapisać się  telefonicznie lub messenger – Hotel Pod Słońcem. Zapisy przyjmowane są codziennie!

 

 

Czytaj dalej

Co? Gdzie? Kiedy?

Trzydniowy Zlot food trucków

Trzydniowy Zlot food trucków

„ŻARCIOWOZY” – PMOS, ul. Dolna 41

13-15 września

Kuchnia tybetańska, amerykańska, tajska, meksykańska, hiszpańska, węgierska oraz włoska
13 września – w godz. 15.00 – 21.00
14 września – w godz. 12.00 – 21.00, w programie:
– atrakcje dla najmłodszych: wesołe miasteczko, przejażdżki na kucykach, animacje, warsztaty
– wieczorne koncerty w godz. 19.00-22.00 Niewolnicy Systemu, Skazani na Blussa, Thrudy
15 września – w godz. 12.00 – 20.00

_________________________________

Czytaj także: 

XX Regionalna Wystawa Rolno-Przemysłowa i wydarzenia towarzyszące

 

Czytaj dalej

Popularne