Dołącz do nas

Kraj

Atrakcje, które musisz zobaczyć będąc na Sardynii

Kojarzona z luksusowymi wakacjami we Włoszech, pięknymi plażami i rajskimi widokami – Sardynia to idealne miejsce na urlop! Oprócz wspaniałych warunków do słodkiego nicnierobienia znajdziesz tu także masę ciekawych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć! Poniżej nasz top 5 atrakcji Sardynii, do których każdy odwiedzający tę włoską wyspę powinien dotrzeć.

Wakacje na Sardynii

Sardynia to synonim włoskich, ekskluzywnych wakacji. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim setkom malowniczych plaż, bajkowym zatokom, szmaragdowej wodzie i zabytkom tajemniczej cywilizacji nuorskiej. Wspaniała architektura współgra tutaj z naturą, a sama wyspa intryguje swoją historią, tradycjami, oryginalnymi obrzędami i doskonałą kuchnią. Włoska wyspa już na stałe wpisała się w oferty polskich biur podróży. Sprawdź najlepsze wakacyjne oferty wylotów na Sardynię z ITAKĄ.

Ci, którzy liczą na wspaniałe widoki i idealne warunki do włoskiego dolce far niente, czyli słodkiego nicnierobienia, powinni wybrać się na słynne Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże. Jeśli chcesz wypoczywać jak celebryta i w ich otoczeniu, koniecznie wybierz się do najsłynniejszego kurortu na Costa Smeralda, czyli Porto Cervo. To ulubione miejsce gwiazd wielkiego formatu z całego świata.

Tutejsze plaże uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Zachwycają urozmaiconą linią brzegową z ciekawymi formami skalnymi i zielonymi wzgórzami schodzącymi wprost do krystalicznie czystego morza, a także wspaniałymi śródziemnomorskimi krajobrazami. Tutejsze plaże ukryte są pośród tych zachwycających krajobrazów, w małych, często kameralnych zatoczkach. To także idealne miejsce na wakacje z dziećmi, bo brak tłumów, mięciutki piasek i łagodne zejście do morza to idealne warunki na rodzinny urlop.

Sardynia obok Sycylii to zdecydowanie najpopularniejsze miejsca na spędzenie urlopu w gorącej Italii. Jeśli nie możesz się zdecydować, gdzie spędzisz tegoroczne lato, koniecznie sprawdź oferty na włoskie wakacje na www.itaka.pl.

Top 5 atrakcji na Sardynii

Będąc na Sardynii nie sposób się nudzić. Jest tu cała masa ciekawych miejsc – niezależnie od tego, jak lubisz spędzać czas – zabytków, pięknych plaż, oszałamiającej natury i miejsc na aktywność. Poniżej 5 takich miejsc, które trzeba odwiedzić podczas wakacji na włoskiej Sardynii.

Zabytki cywilizacji Nuragów

Rozsiane po praktycznie całej wyspie struktury skalne pochodzące najprawdopodobniej z epoki brązu, to pozostałości po tajemniczej cywilizacji Nuragów. Najpopularniejszym miejscem związanym z ich kulturą jest Su Nuraxi – duży kompleks skalny wpisany na listę UNESCO, który znajduje się w miejscowości Barumini. W jego skład wchodzą centralna wieża z bastionem, 4 baszty boczne, dziedziniec i studnia oraz mała nuragicka wioska z kilkudziesięcioma domostwami. Inne znane miejsca związane z Nuragami to kompleksy skalne w Arrubiu i Di Palmavera.

Costa Smeralda i Porto Cervo

Popularna wśród gwiazd, polityków i możnych tego świata Costa Smeralda to miejsce, którego porty wypełnione są luksusowymi jachtami. Stolicą Szmaragdowego Wybrzeża jest Porto Cervo pełne ekskluzywnych butików i nieruchomości celebrytów, jak Sting czy Harrison Ford. Oprócz przepychu i znanych osobistości, na Costa Smeralda znajdziesz piękne, piaszczyste plaże, wśród nich popularne Pevero i Principe.

Orgosolo

Malownicza górska wioska słynąca z fresków i obrazów malowanych na fasadach tutejszych domów. Większość z nich nawiązuje do ważnych wydarzeń historycznych lub ma przekaz polityczny. Najpopularniejszą ulicą „murali” jest Corso Repubblica, ale w Orgosolo możesz trafić na nie właściwie wszędzie, bo w miasteczku znajduje się ich ponad 200.

Cagliari

Stolica włoskiej Sardynii to połączenie nowoczesności z historyczną zabudową centrum. Koniecznie wybierz się na spacer do Il Castello – tradycyjnej dzielnicy, w której znajduje się większość atrakcji turystycznych: Katedra w Cagliari z kaplicami aragońskimi i kryptą męczenników i Palazzo di Citta – małe muzeum z kolekcją przedmiotów i artefaktów cywilizacji nuragów. Odwiedź jedno z głównych muzeów Sardynii – Bastion Saint Remy i taras Umberto I z niesamowitym widokiem na Cagliari, a także Targ San Benedetto, na którym można spróbować wszystkich sardyńskich przysmaków. Po zwiedzaniu odpoczniesz na 7-kilometrowej plaży Poetto tuż przy centrum miasta.

Archipelag La Maddalena

Archipelag wysp La Maddalena to z pewnością jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia na Sardynii. Park Narodowy Arcipelago della Maddalena składa się z 7 wysp, a 2 największe – La Maddalena i La Caprera z łatwością odwiedzisz podczas wycieczki samochodowej lub łodzią. Główną atrakcją La Maddalena są bez wątpienia plaże. Najlepsze miejsca do kąpieli na La Maddalena to Bassa Trinita z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą, oraz duża piaszczysta Spiaggia di Monte di Rena.

Jak widzisz, wakacje na Sardynii to nie tylko plaże i hotele wysokiej jakości. Wyspa oczarowuje zabytkami, naturalnym pięknem, zapierającymi dech krajobrazami i pysznym jedzeniem. Możesz tez upolować atrakcyjne oferty last minute na Sardynię – Sprawdź. To jak – w te wakacje widzimy się na Sardynii?

 

Czytaj dalej
.

Szampon InSight Anti-Frizz

Dodaj komentarz

Kraj

Do 11 kwietnia ograniczenia m.in. w przemieszczaniu się

Ograniczenie do 11 kwietnia swobody przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdu do pracy, załatwiania niezbędnych życiowych spraw, wolontariatu i całkowity zakaz zgromadzeń, imprez, spotkań, chyba że z najbliższymi – są wśród nowych obostrzeń wprowadzanych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

O nowych ograniczeniach poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szczegóły mają być znane po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia w tej sprawie.

 

Do 11 kwietnia nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenia te nie dotyczą: dojazdu do pracy, wolontariatu, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np niezbędnych zakupy, wykupienia lekarstw, opieki na bliskimi, wyprowadzania psa), przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób, choć nie dotyczy to rodzin. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań, chyba że z najbliższymi.

 

Minister zdrowia powiedział na konferencji prasowej ograniczenia dotyczące gromadzenia się obejmą też zgromadzenia religijne. „Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych, do pięciu osób, nie licząc oczywiście, osób sprawujących te obrzędy, kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych” – powiedział Szumowski.
Odnosząc się do ograniczeń w przemieszczaniu się minister powiedział, że hasło „zostańmy w domu” wprowadzane jest teraz praktycznie w życie. „W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza – choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się” – poinformował Szumowski.

 

Podkreślił, że doświadczenia z innych krajów pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić do przesunięcia fali zachorowań. „Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć” – stwierdził.

W związku z epidemią wprowadzone zostaną też ograniczenia dotyczące transportu publicznego. „Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firmy” – powiedział premier Morawiecki.
 

Minister zdrowia apelował, by włodarze miast tak zorganizowali transport publiczny, żeby w jednym autobusie, w jednym tramwaju zajęte było tylko co drugie miejsce. „Postarajmy się umożliwić ludziom normalne funkcjonowanie i nie powodujmy sytuacji takich, że gromadzenie się w autobusie czy tramwaju może doprowadzić do ryzyka wzajemnego się zarażenia” – powiedział Szumowski.

Jak poinformował, zgodność zachowania Polaków z nowym rozporządzeniem kontrolować będzie policja. „Na bieżąco policja będzie oceniać działania, czy jest to pójście na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi – takie działania są niedopuszczalne, one narażą nas wszystkich, życie naszych najbliższych, ale też życie służb na zagrożenie” – podkreślił.

Minister zaznaczył przy tym, że dozwolona będzie np. pomoc osobom starszym, osobom najbliższym. „Tutaj myślę, że wszyscy tak naprawdę rozumiemy jaka jest intencja wprowadzenia takich bardzo ostrych reguł. Wszyscy wiemy też, jak wygląda łamanie tych reguł. Myślę, że więcej osób będzie reagowało również na sytuacje ewidentnie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem” – powiedział.

Zapytany o możliwe kary dla osób, które nie zastosują się do obostrzeń, szef resortu zdrowia odpowiedział, że w takim przypadku możliwa jest kara od mandatu po 5 tys. zł. „To zależy od sytuacji, oczywiście” – dodał.

Premier Morawiecki zwracał uwagę, że w ostatnich 24 godzinach policja skontrolowała około 90 tys. osób pozostających w kwarantannie. Ponadto – podkreślił – wdrażane są rozwiązania elektroniczne, które pozwalają badać, czy Polacy przestrzegają kwarantanny.

 

Szef rządu zaznaczył też, że poprosił szefa MON Mariusza Błaszczaka o uczestnictwo wojska w różnych działaniach weryfikujących. „Już Wojska Obrony Terytorialnej, ale też wojska operacyjne uczestniczą, pomagają policji coraz bardziej w tych działaniach” – wskazał.
Premier zapowiedział ponadto, że w związku z kolejnymi obostrzeniami epidemicznymi, ograniczane jest funkcjonowanie sądów i urzędów państwowych. „We wszystkich urzędach państwowych wprowadzamy tę zasadę, że tylko tam, gdzie jest to niezbędne, aby ludzie pracowali fizycznie ze sobą razem wspólnie w jakichś większych pomieszczeniach, tam będzie to dopuszczalne” – powiedział.

Zaapelował również do przedsiębiorców, właścicieli firm i wszystkich którzy odpowiadają za organizację pracy w firmach o wdrażanie rozwiązań pracy zdalnej, gdzie tylko to możliwe.

Podczas konferencji padło pytanie, czy wchodzi w grę zawieszenie komunikacji publicznej w wybranych miastach i ograniczanie wybranych miejsc kordonem sanitarnym. „W Polsce dystrybucja koronawirusa, rozprzestrzenianie się tej choroby jest równomierne. W związku z tym w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie występowały regionalne ogniska, nie ma uzasadnienia wydzielanie całych obszarów Polski i blokowanie ich w jakikolwiek sposób” – odpowiedział minister zdrowia.
Szef rządu poinformował, że poza wprowadzanymi obecnie obostrzeniami nadal obowiązują wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące m.in. funkcjonowania galerii handlowych, miejsc rozrywki, restauracji czy pubów.

Podkreślił, że zakaz bliskiego kontaktowania się i przebywania nie oznacza, że nie możemy porozumiewać się przez środki techniczne – komunikatory czy telefony. To jego zdaniem jest dzisiaj niezbędne. Prosił, byśmy wzajemnie się wspierali. W jego ocenie, ten stan odosobnienia paradoksalnie może nas nauczyć bliskości, bliskich relacji. „Musimy mieć dla siebie krzepiące słowo, cierpliwość, to dobro na ręku, które jest nam nawzajem bardzo potrzebne” – zaapelował premier.

„Hasłem +Solidarności+ było dbanie codziennie o drugiego człowieka. My dzisiaj powinniśmy do tego powrócić” – powiedział Morawiecki. „Choć dziwne czasy nastały, to potrzebujemy siebie jak nigdy dotąd” – dodał.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Czytaj dalej

Kraj

Koronawirus. Zakaz wychodzenia z domu.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek, 24 marca, ograniczenia w przemieszczaniu się. Ograniczenie na chwilę obecną obowiązuje do 11 kwietnia.

Zabronione będzie przemieszczanie się poza wyjściem do i z pracy, wyjścia do sklepu.

Premier Morawiecki: Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza – ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później.

 

Szumowski: będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami

W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, wyprowadzamy psa – zapowiedział we wtorek minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Podczas konferencji prasowej Szumowski podkreślił, że doświadczenia z innych krajów pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić do przesunięcia fali zachorowań.

“Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć” – stwierdził. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że ludzie są już zmęczeni dotychczasowymi ograniczeniami.

“Tym bardziej chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek we wspólnym działaniu, by ograniczyć wirusa” – zaapelował.

“+Zostańmy w domu+ wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza – choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się” – poinformował. (PAP)

 

 

Autor: Karolina Mózgowiec

Czytaj dalej

Kraj

1138 osób hospitalizowanych, ponad 55 tys. objętych kwarantanną

Obecnie na terenie powiatu zduńskowolskiego do tej pory nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia kornawirusem. Natomiast jest przypadek na terenie powiatu sieradzkiego. Kobieta, która pracuje w zakładach przetwórczych w Tymienicach.

Z informacji rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zduńskiej Woli, wydała decyzje o kwarantannie na osoby wskazane przez pracodawcę które miały kontakt z chorą. Na chwilę obecną na terenie powiatu zduńskowolskiego poddanych kwarantannie zostały 122 osoby.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim (23.03.2020)

• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 109

• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 23

• Liczba osób objętych kwarantanną: 4776

• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2992

 
Aktualna sytuacja w kraju to 1138 osób jest obecnie hospitalizowanych w związku z koronawirusem; a 55301 objętych jest kwarantanną – poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

MZ podało, że do kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszono 95 tys. 445 osób. Objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest z kolei 51 tys. 142. Badania w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 692 osób, z których osiem zmarło.

 

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem. Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

 

Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów.

Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać. Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni.

Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Czytaj dalej

Kraj

Kraj – Kolejnych 16 przypadków koronawirusa, łącznie 563; zmarła siódma osoba

Zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 16 osób. Liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 563 – podało w niedzielę w południe Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał też, że w szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem; to 43-letni mężczyzna.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą pięciu osób z woj. lubelskiego, czterech osób z woj. małopolskiego, trzech osób z woj. dolnośląskiego, dwóch osób z woj. podkarpackiego oraz po jednej osobie z woj. pomorskiego i opolskiego.Resort przekazał, że w szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. “To 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim.

Diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem” – podało MZ. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 563. Siedem z tych osób zmarło.

(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Czytaj dalej

Kraj

Włochy: 475 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby, łącznie to 2978

475 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech – poinformowała w środę Obrona Cywilna. To rekordowa liczba od początku epidemii. Tym samym łączny bilans zmarłych wzrósł do 2978. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 28 tys. osób.

Od wtorku wyzdrowiało 1084 chorych, podczas gdy poprzedniego dnia stwierdzono to w przypadku 194 osób. Szef Obrony Cywilnej, rządowy komisarz Angelo Borrelli podkreślił, że ta nowa dzienna liczba wyleczonych jest „bardzo znacząca”.

 

Od początku kryzysu liczba wyleczonych wynosi już 4025.

Bardzo wysoka jest liczba zmarłych w ciągu doby: 475. We wtorek było to 345 osób.

W ciągu jednego dnia zachorowało ponad 2600 osób.

Dotychczas we Włoszech potwierdzono 35 tys. przypadków koronawirusa.

Komisarz Borrelli podczas konferencji prasowej w Rzymie oświadczył, komentując dane obrazujące rozmiary epidemii: „Konieczne jest ograniczenie przemieszczania się”. Zaapelował do Włochów o „odpowiednie zachowanie”. Chodzi przede wszystkim o pozostawanie w domach i rezygnację z wychodzenia z domu, do czego zobowiązuje rządowy dekret.

Szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro wyjaśnił dziennikarzom, że we Włoszech trwa obecnie faza, w której nie widać nadal pozytywnych rezultatów wprowadzonych kroków prewencyjnych. „Potrzeba na to jeszcze kilku dni i dlatego nie możemy się poddać” – zaznaczył.

„Musimy utrzymać te kroki, jeśli naprawdę chcemy zobaczyć rezultaty i chronić naszych seniorów” – dodał Brusaferro przypominając, że najwyższy wskaźnik śmiertelności notuje się wśród osób najstarszych i obciążonych dodatkowymi chorobami.

Pytany o przyczyny nadzwyczaj wysokiego bilansu zakażeń i zgonów w rejonie Bergamo, epicentrum epidemii szef Instytutu zauważył, że w tamtych stronach w Lombardii mieszka wiele osób starszych i chorych. Przyznał, że mimo bardzo wysokiego poziomu tamtejszej służby zdrowia tym można także tłumaczyć wysoki bilans zmarłych w regionie, wynoszący obecnie około 500 osób.

„Batalię musimy wygrać naszym zachowaniem” – oświadczył Brusaferro.

Liczba testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych we Włoszech przekroczyła 165 tysięcy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Czytaj dalej

Popularne