Dołącz do nas

Materiały partnera

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika podczas rozwodu?

Art. sponsorowany

Nie każdy zdaje siebie sprawę, że badaniami amerykańskich psychiatrów Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a, rozpad małżeństwa znajduje się na drugim miejscu najbardziej stresujących sytuacji życiowych. Bardziej traumatyczna jest jedynie śmierć współmałżonka. Jednak Polacy coraz częściej decydują się na rozwód. Szacuje się, że rozpada się około 1/3 małżeństw.

 

Rozwód krok po kroku

Wedle polskiego prawa małżeństwo może ustać z trzech przyczyn: śmierci małżonka, rozwodu i unieważnienia. Rozwód orzeka sąd rodzinny. Jednak zanim tak się stanie przynajmniej jedno z małżonków powinno podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest złożenie pozwu rozwodowego. Pozew rozwodowy jest to formalne pismo, które musi spełniać pewne wymogi. Jednak jego stworzenie nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. wiele osób radzi sobie z tym bez pomocy pełnomocnika. Sam pozew to jednak za mało. Musi zajść przesłanka do rozwodu. A jest nią zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Co to oznacza ww praktyce? Po pierwsze nie istnieją żadne szanse, że małżonkowie do siebie wrócą. Po drugie rozpadowi uległa więź emocjonalna, seksualna i ekonomiczna między nimi. I co warto wyraźnie podkreślić wszystkie trzy czynniki muszą mieć miejsce jednocześnie.

Złożenie pozwu rozwodowego wiąże się z kosztami, ponosi je powód. Opłata ta wynosi 600 zł. W specjalnych okolicznościach może ona zostać częściowo lub całkowicie zniesiona.

Kto jest winien rozpadowi małżeństwa?

To oceni sąd w czasie rozprawy. Winę może ponosić jedno z małżonków, pozwany  jak i powód. Sąd może też orzec, że para w równym stopniu przyczyniła się do rozpadu związku małżeńskiego. Można też zrezygnować z orzeczenia o winie. Dzięki temu w dużej mierze przyśpieszymy całe postępowanie. Natomiast jeśli jedna ze stron kategorycznie nie zgadza się na rozwód, to całe postępowanie się wydłuża. Sąd wyznaczy koleje terminy rozpraw przeprowadza dłuższe i z pewnością powoła też świadków, którzy będą zeznawać na się korzyść jednej ze stron.

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc  profesjonalisty?

Sam rozwód to dopiero początek. Kolejny krok to podział wspólnego majątku. A ma on miejsce w sytuacji, gdy byli już małżonkowie nie mieli wcześniej ustalonej rozdzielności majątkowej. Ten proces bywa długi i bolesny, często trwa dłużej niż postępowanie rozwodowe. I w takich chwilach pomoc adwokata jest bezcenna. Pełnomocnicy obu stron podchodzą do tej sprawy na zimno, zachowując pełen profesjonalizm. Dzięki temu łatwiej jest im wypracować kompromis, który, chociaż w pewnym stopniu zadowoli byłych już małżonków. Inne istotne kwestie to podział opieki nad małoletnimi dziećmi i alimenty. Nie każdy wie, że te ostanie przysługują nie tylko dzieciom, ale i byłemu małżonkowi Oczywiście jeśli zajdą odpowiednie przesłanki.

Podsumowując, rozwód jest niezwykle stresujący. Zarówno dla zwaśnionych małżonków, jak i pozostałych członków rodziny. Zwłaszcza małoletnich dzieci. Żeby zminimalizować problemy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika. I to dotyczy obu stron postępowania rozwodowego. Adwokat wyjaśni wszystkie niejasności, napisze dla nas pozew, ale także może być osobą, która pomoże rozwiązać sporne kwestie, na przykład te dotyczące podziału wspólnego majątku czy opieki nad dziećmi. Z adwokatem rozwiedziemy się po prostu zdecydowanie szybciej…

Czytaj dalej
.

Informatyk łodź



Dodaj komentarz

Popularne