Dołącz do nas
Kosmetyki do włosów promocje

Materiały partnera

Kiedy umieścić seniora w domu opieki?

Podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki to krok, którego nikt nie chce podejmować. To naturalne, że się przed tym wzbraniamy, ale często ten opór może prowadzić do gorszych sytuacji, zarówno dla osoby starszej, jak i dla jej opiekunów. Zobaczmy, jakie są oznaki świadczące o tym, że umieszczenie starszej osoby w domu seniora jest nieuniknione.

Niezdolność do samodzielnej opieki

Chociaż ta okoliczność sama w sobie nie jest ostatecznym powodem przyjęcia do domu opieki, zwykle jest ostrzeżeniem, że powinniśmy zacząć szukać alternatyw, aby zapobiec nagłemu pogorszeniu sytuacji. Oto znaki ostrzegawcze, że senior/ seniorka potrzebują pomocy:

  • Potrzebują pomocy przy prawie każdej czynności życia codziennego: jedzeniu, toalecie, wstawaniu, chodzeniu, kładzeniu się i czynnościach higieny osobistej.
  • Nie pamiętają już o jedzeniu, kąpaniu się lub wykonywaniu innych ważnych czynności.
  • Często są zdezorientowani i zapominają o faktach, typu włączona kuchenka gazowa, tak więc z powodu swojej dezorientacji mogą znaleźć się w niebezpiecznych sytuacjach.
    Jednakże, chociaż dom opieki jest realną opcją, natychmiastowe umieszczenie ukochanej osoby w takiej placówce może nie być najlepszym pomysłem.
  • Spędzają cały czas w łóżku.

Większość tych zaburzeń można rozwiązać poprzez opiekę domową, niemniej jednak dom opieki jest najbardziej kompleksowym wyborem, ponieważ senior będzie miał w nim zapewnioną całodobową opiekę, towarzystwo innych osób i co równie ważne pomieszczenia domu opieki są w pełni dostosowane dla osób starszych. Mowa o udogodnieniach takich jak windy, uchwyty i klamki do bezpiecznego podtrzymywania się, maty antypoślizgowe i wiele więcej. 

Jeśli nie mieszkasz w pobliżu

Chociaż prawdopodobnie chcesz zostać w domu i pomagać swoim starszym rodzicom, życie pisze różne scenariusze i nie zawsze jest to możliwe np. z powodu znalezienia dobrze płatnej pracy daleko od domu rodziców, a nierozsądne i niesprawiedliwe jest rezygnowanie z pracy lub zawieszenie kariery na czas nieokreślony. Dodatkowo na przeszkodzie mogą stać inne obowiązki życia codziennego, 

Opiekun w domu sprawdzi się, jeśli rodzice są przynajmniej częściowo samowystarczalni. Jeśli jednak tak nie jest, najlepszą opcją jest opieka seniora MEDIGAB w domu opieki. Możesz być pewny/ pewna, że Twoi bliscy otrzymają opiekę, zawsze, kiedy tylko tego potrzebują. Ty zaś możesz skupić się na swoim domu, życiu i karierze – oczywiście regularnie odwiedzając bliskich. Chociaż może to wywoływać poczucie winy, pamiętaj, że Ty i Twoje źródło utrzymania również ma znaczenie. To właśnie dzięki uzyskanym środkom, jesteś w stanie opłacić dom seniora i zapewnić seniorowi/ seniorce profesjonalną pomoc i godne do życia warunki. 

Jeśli doświadczasz ciągłego uczucia wyczerpania

Kiedy musisz samodzielnie opiekować się starszym rodzicem, prawdopodobnie czujesz się wyczerpany/ wyczerpana psychicznie. Nie da się ukryć, że nadzorowanie opieki nad ukochaną osobą, gdy nie jest ona w stanie robić tego samodzielnie, jest wymagające fizycznie i wyczerpujące emocjonalnie.

Podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki może wywoływać poczucie winy, ale tak naprawdę jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli źle się czujesz lub jesteś nieszczęśliwy/ nieszczęśliwa, Twój stan umysłu odbije się na twoich starszych rodzicach i będziesz ich jeszcze bardziej niepokoić. Nie będziesz również w stanie im pomóc, gdy jesteś fizycznie wyczerpany/ wyczerpana, ponieważ w takiej sytuacji nie da się skoncentrować na nich całej swojej energii.

Dom opieki jest jedną z najlepszych opcji, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie opiekować się ukochaną osobą. Dzięki pracy przeszkolonego personelu w domu opieki, wszyscy mogą odetchnąć z ulgą, w szczególności osoby starsze, które zapewniony mają spokój ducha, którego potrzebują i na który zasługują. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby regularnie ich odwiedzać w domu opieki, lub zabierać na spotkania rodzinne, wycieczki, czy uroczystości.

Jeśli wszystkie inne alternatywy zostały już wyczerpane

Chociaż opieka domowa jest wygodną alternatywą i ma swoje zalety, czasami nie jest wystarczająca. Po wypróbowaniu alternatywnych rozwiązań polegających np. na opiece domowej najlepiej będzie znaleźć dom opieki dla swoich rodziców. Sprawdź opiekę seniora pod tym adresem: https://poradniapojezierska.pl/opieka-seniora-lodz.html, która ma pozytywne opinie, pracuje w niej wykwalifikowany personel i charakteryzuje się budynkiem utrzymanym w znakomitym stanie. Na koniec pamiętaj, że chociaż dom opieki może wydawać się ostatecznością, najczęściej jest to naprawdę właściwy wybór.

Czytaj dalej
.

Informatyk łodźDodaj komentarz

Popularne