Moda i styl
Kolagen – jakie ma działanie na skórę, włosy i paznokcie?

Wiele osób, a w szczególności kobiet, zwraca uwagę na kondycję swojej skóry, włosów i paznokci. Stosuje różnego rodzaju produkty pielęgnacyjne, aby zachować ich zdrowy i piękny wygląd, szczególnie z uwagi na chęć jak największego opóźnienia procesów starzenia się organizmu. Z tego względu wykorzystuje się codziennie ogromne ilości kosmetyków, próbuje się wykreować nowe nawyki, które mają za zadanie poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak czy faktycznie to wszystko ma w ogóle sens? Trzeba przyznać, że zmiana nawyków żywieniowych, czy też jakichkolwiek innych na zdrowsze, zawsze ma sens. Nie tylko z uwagi na piękny wygląd, ale także w trosce o własne zdrowie i odporność. Jednak w przypadku skóry, włosów i paznokci, wszelkiego rodzaju działania mogą nie przynosić efektów, jeśli w organizmie zabraknie jednego, bardzo ważnego pod tym względem białka – kolagenu. To on jest podstawowym budulcem skóry, a także ma ogromny wpływ na kondycję włosów i paznokci i po prostu warto zadbać o jego prawidłowy poziom w organizmie, a może się okazać to receptą na nasze problemy.
Jaki wpływ ma kolagen na skórę, włosy i paznokcie?
Kolagen jako białko stanowi główny budulec skóry, włosów, paznokci, a nawet zębów. Z tego względu ma on ogromny wpływ na ich szeroko rozumianą kondycję. Wygląd, trwałość, nawilżenie, prawidłowy wzrost, proces odbudowy itp. O to wszystko można zadbać dla swoich włosów, skóry i paznokci za sprawą odpowiedniej podaży kolagenu w organizmie, którego naturalna produkcja wraz z wiekiem drastycznie spada szczególnie w okolicy 26 roku życia i warto zwrócić uwagę na jego poziom.
Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zauważenia problemów skórnych, czy też z włosami lub paznokciami, najlepiej jest się zdecydować na kurację kolagenem przyjmowanym doustnie. Wszystko z uwagi na fakt, że kolagen jako białko jest dość dużą cząsteczką, która w postaci kremu, nie ma możliwości wchłonąć się przez skórę do organizmu.
Natomiast przyjęcie kolagenu w postaci np. proszku, pozwala organizmowi wchłaniać kolagen dzięki układowi pokarmowemu, który następnie rozdysponuje przyjętym w ten sposób białkiem wedle największych potrzeb. Szukając odżywki kolagenowej dla siebie, warto przyjrzeć się sklepowi SFD, w którym można znaleźć kolagen w różnych formach, wariantach smakowych, ale także wiele innych preparatów.
Z czym najlepiej przyjmować kolagen w trosce o skórę, włosy i paznokcie?
Tak jak w wielu innych przypadkach, tak też w trosce o skórę włosy i paznokcie, przyjmowanie jedynie kolagenu może nie być wystarczające. Organizm człowieka to skomplikowany mechanizm, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje bardzo wielu rozmaitych substancji i związków chemicznych. Zatem jak jest w przypadku paznokci, włosów i skóry? Oczywiście kolagen odgrywa w tym przypadku ogromną rolę, o ile nie największą, jednak można rozejrzeć się także za innymi substancjami, które będą wspierały jego działanie.
Warto rozejrzeć się przede wszystkim za witaminą C, która jest silnym antyoksydantem zmiatającym wolne rodniki, które są odpowiedzialne m.in. za procesy starzenia się organizmu. Co więcej, warto także aby wraz z kolagenem przyjmować biotynę (nazywaną witaminą młodości) oraz kwas hialuronowy.
A co jeśli odżywka kolagenowa będzie posiadała wszystkie te substancje w swoim składzie i kompleksowo pozwoli zadbać o skórę, włosy i paznokcie? Jest to możliwe m.in. za sprawą sklepu SFD, gdzie dostępna jest odżywka Collarose Alldeynn. Pełnowartościowy skład tej odżywki kolagenowej jest świetnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku kobiet, które chcą wyraźnie poprawić kondycję swoich włosów, skóry i paznokci.
Moda i styl
Szampon z mąki i peeling z płatków owsianych – jak je zrobić?

Chleb, ciasta, pizza, naleśniki czy placki ziemniaczane – to potrawy, które nie powstaną bez użycia mąki. Żadna gospodyni ani szef kuchni nie może pozwolić sobie na to, by skończyły się jej zapasy. To oczywiste. Jednak mało kto wie, że ten podstawowy produkt żywnościowy można wykorzystać w zaciszu domowego spa. Podobnie jak płatki owsiane, mąka może być naturalną alternatywą dla sztucznych kosmetyków z drogerii.
Aby odżywić włosy i nawilżyć skórę nie zawsze trzeba poddawać się kosztownym zabiegom w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Czasem wystarczy kilka domowych sposobów, a także naturalnych, choć nie zawsze oczywistych produktów.
Mąka do chleba i mąka do włosów
Dziś nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że naturalne = zdrowe. Zwłaszcza kobiety eksperymentują z domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Tak jest również w przypadku mąki żytniej, którą z powodzeniem możemy wykorzystać jako szampon do włosów.
Wykorzystanie roztworu mąki żytniej z wodą sprawi, że włosy staną się mocniejsze, miękkie w dotyku i nie będą się elektryzować. Taki naturalny szampon z pewnością nie podrażni skóry głowy, a co więcej rozprawi się ze zmorą wielu kobiet, a mianowicie z przetłuszczającymi się włosami.
– Jak się okazuje, mąka żytnia, którą od lat mamy w naszym portfolio, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni jako produkt spożywczy, ale też jako preparat kosmetyczny. Natura i piękno zawsze idą w parze, więc czasem warto spróbować czegoś innego, nawet jeżeli wydaje się to mało realne – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku.
Początki wykorzystywania samodzielnie wykonanego szamponu mogą być jednak trudne. Włosy reagują na nowe szampony, możliwe więc, że również do tego będą musiały się przyzwyczaić. Po umyciu włosów mąką żytnią możemy odnieść wrażenie, że są nieco sztywne, jednak po wyschnięciu może nas zaskoczyć ich miękkość.
Mąka żytnia nie skleja włosów, a właśnie taki mógłby być efekt wykorzystania innej mąki. Bardzo ważne jest też wykorzystanie mąki żytniej maksymalnie typu 720, ponieważ przy tym stopniu zmielenia łatwiej otrzymać jednolitą mieszankę, w której nie pozostaną grudki.
Do przygotowania szamponu z mąki żytniej potrzebujemy ok. pół szklanki wody i 3 – 4 łyżki mąki żytniej drobno zmielonej typu 720. Oba produkty mieszamy ze sobą aż do uzyskania jednorodnej masy. Jeśli uzyskana ilość szamponu jest niewystarczająca lub jest jej zbyt dużo, przy kolejnych próbach możemy modyfikować proporcje.
A może płatki owsiane?
Płatki owsiane to kolejny doskonały produkt do stosowania w naturalnej pielęgnacji ciała. Bogate witaminy i kwasy tłuszczowe mają genialny wpływa na skórę, ujędrniają ją i nawilżają.
Świetnie sprawdza się też twardość płatków, oraz to, że po namoczeniu lub ugotowaniu tworzą kremową, delikatną konsystencję.
Możemy z powodzeniem je wykorzystać do mycia twarzy i ciała (drobno mielone płatki namoczone w wodzie), peelingów (grubo zmielone płatki plus ew. dodatki np. olejki lub soda oczyszczona), maseczek (płatki mielone na mąkę, lub mąka owsiana z dodatkami) toników (odciśnięta woda z namoczonych płatków).
– Płatki owsiane są neutralnym surowcem. Nie uczulają i nie podrażniają skóry. Możemy dodać do nich różne składniki, które sprawią, że działanie domowego kosmetyku będzie miało ukierunkowany wpływ na naszą urodę – mówi Sylwia Majewicz z Podlaskich Zakładów Zbożowych.
Maseczka z płatków owsianych i miodu – 5 łyżek płatków owsianych rozpuszczamy w 5 łyżkach ciepłej, przegotowanej wody, dodajemy 2 łyżki płynnego miodu i łyżkę mleka. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na 10 min, a następnie zmyć letnią wodą. Ma działanie mocno nawilżające i odżywcze.
Szampony do włosów
Moda i styl
Wypadające i słabe włosy – co zrobić, gdy kosmetyki i suplementy nie rozwiązują

Gęste, lśniące, mocne – o takich włosach marzymy. Stosujemy w tym celu odpowiednie kosmetyki do ich pielęgnacji, poddajemy je profesjonalnym zabiegom regenerującym, zażywamy suplementy diety mające je wzmacniać. Mimo to, efekt często bywa niesatysfakcjonujący, pozostawiając włosy osłabione, matowe i łamliwe. Zjawiskiem naturalnym jest utrata między 50 a 100 włosów dziennie, jednak gdy widzimy, że podczas codziennego czesania zostaje ich na szczotce niepokojąco dużo, a te które są na głowie nie wyglądają zdrowo, zdecydowanie coś jest nie tak. Dlaczego włosy wypadają? Co ma wpływ na wygląd i stan naszych włosów? I przede wszystkim, jak skutecznie przywrócić im zdrowie i doskonały wygląd?
Słabe i matowe czy mocne i błyszczące – co wpływa na kondycję naszych włosów?
Włosy to integralna część ludzkiego ciała, dlatego na ich stan ma wpływ wiele czynników. Jednym z kluczowych warunków posiadania pięknych włosów jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy (głównie biotynę), aminokwasy i substancje mineralne. Zdrowe odżywianie to niestety jednak za mało, gdy pojawiają się inne czynniki, które negatywnie na nie wpływają. Włosy mogą ulec osłabieniu na skutek choroby, nagłej utraty masy ciała, stresu, braku snu i regeneracji organizmu, przyjmowania niektórych leków, zbyt częstych lub intensywnych zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie lub rozjaśnianie, modelowanie czy suszenie gorącym powietrzem. Wiele kobiet skarży się na wzmożone wypadanie włosów po ciąży, zwłaszcza podczas karmienia piersią, kiedy organizm jest osłabiony hormonalnie oraz odżywczo. Do utraty włosów przyczyniać się mogą również mocne upięcia, powodujące długotrwałe naciąganie skóry głowy, choroby skóry, takie jak łuszczyca lub łupież, a nawet zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy.
Szampony do włosów, odżywki i maski – dlaczego nie zawsze rozwiązują problem wypadania włosów?
Wymienione powyżej powody osłabienia oraz wypadania włosów, najczęściej związane są z negatywnymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie, które mają wpływ na strukturę oraz kondycję włosa. Większość dostępnych na rynku kosmetyków do pielęgnacji włosów, działa tylko na ich zewnętrzną część, tzw. łodygę, która naturalnie jest „martwa”, natomiast chcąc zmniejszyć wypadanie i uaktywnić proces wzrostu włosów, musimy oddziaływać na żywą część włosa, tzw. korzeń (lub cebulka), znajdujący się pod powierzchnią skóry, w mieszku włosowym i zakończony opuszką. Opuszka mieści się na brodawce włosa, która otoczona jest macierzą. Ta z kolei jest odżywiana i dotleniana przez przylegające do niej naczynia krwionośne oraz włókna nerwowe skóry. Od stopnia odżywienia macierzy zależy tempo i jakość podziałów komórkowych, skutkujących wzrostem włosów. Prawidłowo z jednego mieszka włosowego powinny wyrastać 3 – 4 włosy. A o tym czy ich widoczne łodygi są mocne i błyszczące decyduje jakość ich odżywienia.
Szybki i skuteczny sposób działania bezpośrednio w miejscu osłabienia włosa
Szampon do włosów czy odżywka nie spowodują spektakularnego wzmocnienia i nie zahamują wypadania włosów, ponieważ ich działanie jest ograniczone do części zewnętrznej skóry głowy oraz włosów. Dlatego ratunkiem dla osłabionych, wypadających i niezdrowo wyglądających włosów, może być podanie składników odżywczych bezpośrednio do skóry głowy, czyli w okolicy mieszka włosa. W związku z tym, że kolagen znajduje się także w owłosionej skórze głowy, uzupełnienie jego ubytków lub wzmocnienie jego cząsteczek znajdujących się w mieszku włosowym, bezpośrednio wpływa na wzmocnienie włosów. Aby efekt był widoczny jak najszybciej oraz trwały, najlepszą formą podawanego kolagenu jest tropokolagen typu I stanowiący podstawowy składnik macierzy zewnątrzkomórkowej. Iniekcje na bazie tropokolagenu to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy kondycji włosów oraz zapobiegania ich utracie. Tropokolagen jako prekursor dojrzałego kolagenu niemal natychmiast przystępuje do odbudowy biorusztowania macierzy, stymuluje namnażanie fibroblastów oraz ich migrację w kierunku osłabionej tkanki, którą w tym przypadku jest okolica mieszka włosowego. Okalające brodawkę włosową naczynia krwionośne stają się odżywione i dotlenione, czego efektem jest zahamowanie wypadania i pobudzenie procesu wzrostu nowych włosów. Najskuteczniejszy jest tropokolagen wieprzowy, który jest najbardziej zbliżony budową do ludzkiego. Taka biokompatybilność gwarantuje dużą skuteczność, szybkie efekty oraz bezpieczeństwo, czyli brak niepożądanych reakcji organizmu. Działanie tropokolagenu wieprzowego wspierane innymi składnikami aktywnymi takimi, jak kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, kwas cytrynowy, glukonian magnezu i krzemionka, pozwala wielopłaszczyznowo odżywić tkanki wokół mieszka włosowego. Kwas askorbinowy wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i tworzy barierę ochronną dla dojrzewającego kolagenu. Tym samym chroni skórę głowy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Witaminy z grupy B oraz kwas cytrynowy dostarczają fibroblastom energię niezbędną do neosyntezy kolagenu i budowy biorusztowania, natomiast glukonian magnezu odpowiada za prawidłowy przebieg procesu dojrzewania kolagenu. Odkryciem jest też krzemionka i jej oddziaływanie na włos, chroni ona jego łodygę, przeciwdziałając wypadaniu włosów. „Działanie wymienionych składników aktywnych wzajemnie się uzupełnia. Dobór odpowiedniego preparatu do iniekcji i jego właściwy skład są niezwykle ważne, ponieważ przesądzają o skuteczności i bezpieczeństwie zabiegu”. – dodaje lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group, wyłącznego dystrybutora w Polsce wyrobów medycznych na bazie tropokolagenu.
Wypadanie włosów
Kiedy włosy odzyskają blask – czyli jak przebiega terapia tropokolagenem
Mezoterapia tropokolagenem to bardzo skuteczna metoda walki z łysieniem, nadmierną utratą włosów oraz ich złą kondycją. Terapia polega na wykonaniu kilku zabiegów, w odstępie 1-2 tygodni, przez okres do uzyskania zadowalających efektów. W związku z czasem, jaki potrzebuje organizm na proces syntezy kolagenu oraz przebudowy w mieszku włosowym, pierwsze efekty będą widoczne po około 4 tygodniach od pierwszej iniekcji. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczną decyzję dotyczącą liczby i częstotliwości zabiegów podejmuje lekarz w oparciu o stopień nasilenia problemu oraz jego przyczyny.
Czy mezoterapia tropokolagenem jest dla każdego?
Zabiegi na bazie tropokolagenu nie powodują skutków ubocznych oraz działań niepożądanych, ponieważ tropokolagen jest białkiem, które naturalnie występuje w naszym organizmie. Zadaniem iniekcji tropokolagenem jest pobudzenie biologicznych procesów zachodzących w skórze, które z jakiś powodów zostały spowolnione i skutkują osłabieniem włosów. Jedynymi przeciwskazaniami do wykonania iniekcji mogą być alergie na substancje pomocnicze, a także ciąża i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Mezoterapia tropokolagenem jest skuteczna na niemal wszystkie objawy łysienia, poza łysieniem androgenowym oraz spowodowanym aktywnym stanem zapalnym skóry głowy.
Moda i styl
Nowe szampony w kostce Davines Essential Haircare

VOLU, LOVE, MOMO, DEDE – tradycyjne szampony Davines Essential Haircare już od teraz mają swoje eko-odpowiedniki w stałej formie. Włoska marka wprowadziła do partnerskich salonów fryzjerskich nowe szampony do włosów w kostce, udowadniając, że codzienna pielęgnacja włosów może być jeszcze bardziej zrównoważona.
Nowe szampony w kostce Essential Haircare od Davines to propozycja dla osób poszukujących zielonej alternatywy dla kosmetyków w plastikowych opakowaniach. Formuły 4 produktów, dbających o włosy pozbawione objętości, puszące się, odwodnione i wymagające uniwersalnej pielęgnacji, zapakowano w papier FSC, nadający się w 100% do recyklingu. Szampony w kostce są tak samo kremowe i delikatne jak ich odpowiedniki w postaci płynnej – dzięki opakowaniom zredukowanym do minimum zajmują mniej miejsca i są jeszcze bardziej przyjazne środowisku. VOLU, LOVE, MOMO i DEDE w formie stałej są 33% bardziej wydajne od tradycyjnych szamponów.
Zrównoważone Piękno od Davines
Włoska marka Davines wierzy w równowagę pomiędzy pięknem a zrównoważonym rozwojem. W 2015 roku całkowicie odnowiła formuły flagowej linii Essential Haircare, dodając do nich składniki aktywne, których uprawa jest zagrożona wyginięciem. By chronić różnorodność biologiczną na większą skalę, producent podjął współpracę z włoskimi rolnikami zrzeszonymi w ramach inicjatywy Slow Food Presidia. Teraz Davines wzbogacił system o nowe rozwiązanie, dzięki czemu osiągnął jeszcze wyższy stopień zrównoważonej produkcji.
Papierowe opakowanie nadające się do recyklingu
Papier wykorzystany do produkcji szamponów posiada certyfikat FSC, co oznacza, że pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Ponadto pełni funkcję ulotki informacyjnej oraz całkowicie nadaje się do recyklingu. Emisja dwutlenku węgla, związana z produkcją, pakowaniem, transportem i utylizacją, jest kompensowana poprzez projekt zalesiania EthioTrees, którego celem jest regeneracja gleby i lasów w północnej Etiopii.
Zielone formuły
Formuły szamponów w kostce pozbawione są silikonów, siarczanów i konserwantów. Mają także minimalny wpływ na środowisko wodne – aż 97,4% komponentów ulega biodegradacji. Składniki aktywne Slow Food są pozyskiwane za pomocą naturalnej techniki bio-maceracji wykorzystującej olej słonecznikowy, która stanowi eko-alternatywę dla tradycyjnych rozpuszczalników chemicznych. Metoda ta umożliwia wzbogacenie formuły myjącej o mieszanki środków pielęgnujących, które tworzą bogatą pianę, a także nadają włosom miękkość, połysk i ułatwiają rozczesywanie.
Davines MOMO – szampon w kostce
Nawilżający szampon do suchych i odwodnionych włosów
Zapewnia nawilżenie, miękkość i lekkość
Z ekstraktem z żółtego melona Paceco Cartucciaru – Slow Food Presidium, gospodarstwo Pani Francesci Simonte z Dattilo, Trapani
Pojemność: 100 g
Davines LOVE – szampon w kostce
Wygładzający szampon do puszących się włosów
Bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminy, o działaniu uelastyczniającym i zmiękczającym. Delikatnie oczyszcza włosy, dyscyplinując je i nadając miękkość
Z ekstraktem z oliwy Minuta – Slow Food Presidium, gospodarstwo Pana Carmelo Messina z Ficarra, Mesyna
Pojemność: 100 g
Davines VOLU – szampon w kostce
Zwiększający objętość szampon do cienkich, wiotkich włosów
Delikatnie oczyszcza włosy, sprawiając, że stają się miękkie i lekkie
Bogaty w minerały takie jak fosfor, żelazo, wapno i witaminy A, B i C
Z ekstraktem z rzepy – Slow Food Presidium, gospodarstwo Pani Donatelli Ferraris z Caprauny, Cuneo
Pojemność: 100 g
Davines DEDE – szampon w kostce
Delikatny szampon do wszystkich rodzajów włosów
Idealny do częstego stosowania
Z ekstraktem z czerwonego selera – Slow Food Presidium, gospodarstwo Pana Giancarlo i Pana Doriano Pozzatello z Orbassano, Turyn
Pojemność: 100 g
Moda i styl
Regeneracja włosów teksturowanych po wakacjach

Wakacje to wspaniały czas. Słoneczna pogoda, ciepła aura i wyjazdy w wymarzone miejsca, wprawiają we wspaniały nastrój na dłużej. Letni klimat bardzo służy zdrowiu i regeneracji. Pozwala odpocząć od codzienności, wprowadzając do niej odrobinę beztroski i luzu. Jednak takie elementy wakacji, jak słońce, słona oraz chlorowana woda sprawiają, że włosy, szczególnie teksturowane narażone są na nadmierną utratę wilgoci. W naszym tekście przedstawimy kilka sposobów na ich regenerację po wakacjach.
Lato jest dla włosów niezwykle wymagającą porą roku. Są one wtedy narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, czy woda. Dlatego po powrocie z urlopu warto poświęcić czas na przywrócenie im równowagi za pomocą domowych zabiegów. Na szczególną pielęgnację zasługują loki, fale i sprężynki, bo to one z natury są bardziej suche. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom powakacyjna regeneracja przywróci nawilżenie i blask, a także odświeży czuprynę.
1. Podstawa i początek, czyli oczyszczanie
Wspaniałe, letnie walory, które tak uwielbiamy niestety nie służą włosom. Po długotrwałej ekspozycji na słońce, loki, fale, czy sprężynki mogą stać się łamliwe, pozbawione blasku i sprawiać problemy stylizacyjne. Pierwszym krokiem, który pomoże przywrócić im nawilżenie i witalność, jest oczyszczanie. Dlatego warto sięgnąć po szampon do włosów, który umyje włosy, a także skórę głowy, taki jak szampon do włosów oczyszczający Cantu Beauty. Produkt ten skutecznie oczyszcza, usuwając ciężkie zanieczyszczenia. Pomoże również ochronić włosy osłabione po okresie wakacyjnym przed łamaniem, a jego wyjątkowa formuła sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów.
2. Nawilżenie plus odbudów
Włosy teksturowane mają tendencję do utraty nawilżenia. Dodatkowa ekspozycja na słońce, wiatr, czy kontakt chociażby ze słoną wodą dodatkowo osłabiają je. Po wakacjach loki, fale, czy sprężynki mogą stać się szorstkie i podatne na uszkodzenia. Jak temu zaradzić? Najlepiej jest wybrać odżywkę o właściwościach silnie regenerujących, przywracających nawilżenie oraz zapobiegających puszeniu się włosów. Dlatego doskonałym uzupełnieniem procesu oczyszczania po lecie będzie kremowa odżywka podkreślająca skręt. Kosmetyk ten dzięki unikalnej formule zawierającej 100% naturalnego masła shea odżywi i wygładzi włosy, nadając im objętości i definiując piękny skręt. Odżywkę należy aplikować na wilgotne włosy partiami, jeśli chcemy wzmocnić efekt nawilżenia należy nałożyć ją także na włosy suche. Wskazówka dotycząca stylizacji: aby skręt utrzymał się do następnego dnia, polecamy odświeżyć fryzurę mgiełką Cantu Comeback Curl Next Day Curl Revitalizer.
3. Regeneracja
Kiedy już włosy są oczyszczone i odżywione, nadchodzi pora na regenerację. Po wakacjach, lokom, falom oraz sprężynkom przyda się solidna regeneracja, która zaczyna się już od nasady. W tym wypadku rekomendujemy stosowanie regenerującego kremu do włosów bez spłukiwania Cantu. Produkt w swojej formule zawiera połączenie masła shea oraz olejków naturalnego pochodzenia, dzięki czemu pomaga zapobiegać łamaniu się włosów i rozdwajaniu końcówek. Po jego aplikacji włosy lepiej się układają, pozostając błyszczące. Krem zapewnia intensywne nawilżenie. Sprawia, że włosy stają się miękkie oraz ułatwia ich układanie.
4. Stylizacja
Po oczyszczeniu, nawilżeniu i regeneracji włosów, nadchodzi czas na ostatni krok, czyli stylizację. Kiedy nasze loki, fale oraz sprężynki odzyskały już swoją witalność, jednak chcemy utrwalić efekt wcześniejszych działań, rekomendujemy sięgnąć po Cantu Coconut Curling Cream krem do stylizacji. Kosmetyk ten podkreśla i wydłuża skręt, dodatkowo odżywia włosy oraz ułatwia ich układanie i nadaje im miękkości. Dzięki niemu włosy są pięknie zdefiniowane, nawilżone i mocne. Do stylizacji włosów falowanych i kręconych zaleca się stosowanie mgiełki do odświeżania skrętu. Dzięki zastosowaniu protein jedwabiu, zarówno zwiększy objętość, jak i dogłębnie zregeneruje włosy. Cantu jest uznaną na świecie marką dedykowaną pielęgnacji włosów kręconych, falowanych i sprężynkowych. Kosmetyki Cantu Beauty bazują w 100% na drogocennym komponencie, jakim jest masło shea.
Moda i styl
Szampony mogą wypłukiwać składniki odżywcze i osłabiać kondycję włosów.

Rolą dobrego szamponu jest oczyszczenie włosów i skóry głowy z łoju, złuszczonego naskórka, brudu i pozostałości preparatów kosmetycznych. Powinno się to odbyć bez nadmiernego wysuszania, odtłuszczania i uczulania, za to z jak najlepszym efektem kondycjonowania włosów oraz pielęgnacji skóry głowy. Jednak mimo wciąż rozwijającej się kategorii produktów do pielęgnacji, tylko jedna na dziesięć kobiet jest zadowolona ze stanu swoich włosów. Wybieraj dobry szampony do włosów.
– Najważniejszą rolą szamponu jest mycie włosów, bo trzeba z nich usunąć brud, tłuszcz i trujące substancje, które są nieodłączną częścią życia w mieście. Trzeba to robić, ponieważ w przeciwnym wypadku włosy staną się matowe i pozbawione życia. Niezwykle ważne jest więc mycie włosów, a także ich odżywianie tak, by były one miękkie i dawały się łatwo układać – mówi agencji Newseria Kathy Rogerson, ekspert naukowy marki Pantene.
Receptura szamponów do włosów musi być wnikliwie opracowana, a składniki powinny przejść szereg testów.
– Najważniejsze w składzie szamponu są lipidy i alkohole. Są jednak również elementy odżywiające, takie jak chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy. Potrzebujemy kombinacji odżywek jonowych i kationowych, a także nowych silikonów. Silikon ma często złą opinię, ale nowe odmiany silikonu mają naprawdę świetne właściwości odżywiające i łatwo się zmywają – mówi Kathy Rogerson.
Włosy są najsłabsze w momencie, kiedy są mokre. Dlatego też najczęstszym powodem, dla którego kobiety rezygnują z częstego mycia włosów, jest obawa przed niechcianymi skutkami stosowania szamponu do włosów, który podczas mycia może pozbawiać włosy i skórę głowy kluczowych składników odżywczych.
– Szampony do włosów usuwają niektóre składniki odżywcze z naszej głowy, szczególnie lipidy. Wynika to z obecnego stylu życia i rzeczy, które robimy z naszymi włosami, na przykład farbowania, które narusza strukturę lipidową włosów. A kiedy tracisz lipidy, twoje włosy stają się suche, co może doprowadzić do rozdwajania się końcówek. Dlatego wiele kobiet nie chce myć swoich włosów zbyt często – mówi Kathy Rogerson.
Z badań marki Pantene wynika, że 50 proc. kobiet uważa, że ich wymarzony szampon powinien dostarczać włosom potrzebnych składników odżywczych. Dlatego podczas gdy zwykłe szampony mogą wypłukiwać składniki odżywcze i osłabiać włosy, Pantene wprowadza na rynek pierwszy taki produkt, który nie tylko oczyszcza skórę głowy i włosy, lecz także wnika w ich głąb i uzupełnia lipidy, które budują strukturę włosa od wewnątrz.
– Poświęciliśmy ponad 15 lat, zastanawiając się, jak przywrócić to, co inne szampony zabierają. Odkryliśmy, że włosy tracą lipidy, co powoduje ich wysuszanie i niszczenie. Naszym zadaniem było przywrócenie tych lipidów do szamponów do włosów. Musieliśmy stworzyć coś w rodzaju siatki zatrzymujące lipidy, podczas gdy brud, tłuszcz czy łój spływają z twoich włosów. Ta siatka umieszcza dobre lipidy na powrót w strukturze włosa. Wnikają w niego, dając mu siłę i elastyczność – mówi Kathy Rogerson.
Zdaniem ekspertów to największa rewolucja w produkcji szamponów od 30 lat. Poprzednim razem, w 1985 roku, dzięki pogłębionym badaniom udało się uzyskać technologię, która zapewniała włosom jednoczesne oczyszczanie i pielęgnację. W efekcie na rynku pojawiły się szampony 2 w 1, które podczas mycia równocześnie oczyszczają włosy i nakładają na ich powierzchnię składniki pielęgnacyjne. Dziś dzięki przełomowej innowacji w postaci nowego szamponu Pantene uzupełnia składniki odżywcze (wzmacniające lipidy), które docierają w głąb włosa.