Dołącz do nas

Kasy fiskalne online

Wiadomości

Sytuacja epidemiologiczna w Zduńskiej Woli i powiecie zduńskowolskim

Sytuacja epidemiologiczna w Zduńskiej Woli i powiecie zduńskowolskim

W powiecie zduńskwowolskim na chwile obecną nie odnotowano (stan na 31 marca)  potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Na dzień 31 marca pod nadzorem sanepidu jest obecnie 178 osób, a w kwarantannie przebywa 66 osób.
Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim

• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 208

· Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 35

• Liczba osób objętych kwarantanną: 4751

• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2221

· Liczba osób, które wyzdrowiały: 14

 

Sytuacja epidemiologiczna w kraju

Ponad 1,9 tys. osób hospitalizowanych, prawie 172 tys. na kwarantannie.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 1924 osób, 171,994 tys. objęto kwarantanną, a 50,804 tys. nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenie koronawirusem od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 2215 osób, z których 32 zmarły.
Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

 

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.
Nie wolno jej wychodzić nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

 

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę i kontrolować stan zdrowia. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

.
Dodaj komentarz

Popularne