Dołącz do nas

Biznes

Umowa na budowę pływalni krytej przy Kobusiewicza podpisana

UM Zduńska Wola

Basen postawi konsorcjum dwóch firm: Mostostal Warszawa SA (lider) oraz Sanell Sp. z o.o. Umowa z firmami została zawarta przez zduńskowolskie MPWiK w obecności Prezydenta Miasta Piotra Niedźwieckiego.

To inwestycja, na którą czekaliśmy od lat – mówił prezydent Niedźwiecki – Cieszę się, że moje starania o budowę basenu wreszcie dobiegły końca, bardzo ciężko było mi uzyskać zgodę radnych na rozpoczęcie tej budowy, ale najważniejsze że się udało. Zduńskowolanie będą mieć całoroczny obiekt, a wszyscy wiemy że pływanie to jedna z najbardziej popularnych i przyjemnych dyscyplin sportu dla osób w każdym wieku – podkreśla.

Pierwszym krokiem konsorcjum będzie opracowanie projektów wykonawczych. Ma na to maksymalnie 4 miesiące. Zgodnie z umową na zakończenie całej inwestycji ma czas do 15 czerwca 2020 roku. Koszt to 39 milionów złotych.

Powstanie obiekt krytej pływalni z trzema nieckami basenowymi i zapleczem na organizację strefy SPA, konsorcjum zagospodaruje również teren wokół basenu, powstanie parking, pojawi się mała architektura oraz nowe nasadzenia zieleni.

Czytaj dalej
.
Dodaj komentarz

Biznes

Wymiana kas na kasy fiskalne online od 1 stycznia 2020 r.

Art. sponsorowany

Wkrótce kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla każdego mechanika. Dowiedz się też, do kiedy musisz kupić kasę online i czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na jej zakup.

Wymiana kas fiskalnych u mechaników

Obowiązek stosowania kas online przez mechaników wprowadzony został ustawą z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. 675). Według nowych przepisów, podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, a także m.in. przedsiębiorcy świadczący usługi wulkanizacyjne, muszą stosować kasy fiskalne lub drukarki fiskalne online od 1 stycznia 2020 r.

Kasa fiskalna dla mechanika, wulkanizatora i stacji paliw jest obowiązkowa od 1 stycznia 2020 r.

Kasa fiskalna Zduńska Wola

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online:

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy:

  1. świadczący usługi:

– naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

– w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

  1. zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

 

Od 1 lipca 2020 r. podatnicy:

 1. świadczący usługi:

–  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

– w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 1. zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r. podatnicy świadczący usługi:

– fryzjerskie,

– kosmetyczne, kosmetologiczne,

– budowlane,

– w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

– prawnicze,

– związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Przy czym należy podkreślić, iż obowiązek wymiany dotyczy tylko kas, które rejestrują wymienione powyżej czynności. Jeśli podatnik posiada dwa lub więcej urządzeń, a tylko jedno znajduje się np. w warsztacie samochodowym i służy do ewidencjonowania usług naprawy pojazdów silnikowych, tylko ta jedna kasa będzie musiała być wymieniona na online’ową.

Podatnicy wykonujący wymienione powyżej czynności będą musieli wprowadzić kasę online w działalności, nawet jeśli posiadają zupełnie sprawne urządzenia „starszego” typu.

Po spełnieniu odpowiednich warunków zyskają jednak możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł na wymianę urządzenia.

Czytaj dalej

Biznes

Podatki 2019-2020 – sprawdź, jakie wejdą zmiany

Art. sponsorowany

Nowy 2020 rok przyniesie przedsiębiorcom kolejne zmiany w prawie podatkowym. Ustawodawca dla właścicieli firm szykuje nowe przepisy i nowe obowiązki. Niektóre z nich takie jak zwolnienie z PIT dla młodych, obowiązkowy split payment czy biała lista podatników weszły w życie jeszcze w tym roku. Jakie są najważniejsze założenia zmian podatkowych 2019/2020?

Młodzi zwolnieni z PIT

Jeszcze w wakacje ustawodawca ogłosił nową ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga obowiązuje osoby do 26 roku życia, które osiągają przychody z pracy oraz umów zlecenia zawartych z firmą. Aby móc skorzystać z wprowadzonych zmian, nie można przekroczyć progu 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT. Wyliczenia Ministerstwa Finansów wskazują, że ulga pozwala zaoszczędzić od 133 do 564 zł miesięcznie.

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT to swoisty rejestr, który pozwala sprawdzić potencjalnego partnera biznesowego pod względem niezalegania z płatnościami na rzecz Urzędu Skarbowego. Ma to pomóc zmniejszyć ryzyko wejścia we współpracę z niewiarygodnym partnerem i wplątania się w oszustwo. Biała lista podatników VAT jest połączeniem już istniejących wykazów vatowców. Pozwoli ona samodzielnie sprawdzić status firmy, z którą chce się współpracować.

Obniżka PIT

Październik 2019 roku przyniósł zmianę w postaci obniżki podatku PIT z 18 do 17%. Na tej zmianie skorzystają ci, którzy rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową: emeryci renciści, zleceniobiorcy, pracownicy, przedsiębiorcy. Obniżka podatku dotyczy tylko tych przychodów, które nie przekraczają kwoty stanowiącej granicę pierwszego progu podatkowego, który wynosi 85 528 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty nadal będzie obowiązywała stawka 32%.

Obowiązkowy split payment

Split payment, czyli podzielone płatności to nie nowości. Po raz pierwszy polscy przedsiębiorcy spotkali się z nimi już w 2018 roku. Wtedy był on dobrowolny, od listopada 2010 roku będzie stanowił obowiązek dla najbardziej narażonych na oszustwa podatkowe branż. Z rozwiązania tego będą musiały korzystać firmy z branży elektronicznej stalowej, węglowej i złomowej. Wykluczeniem będą tylko płatności poniżej 15 000 złotych.

Nowy wygląd faktur

Pierwszą zmianę w prawie podatkowym, jaką przyniesie nowy rok, będzie ta dotycząca wyglądu faktur. Już od stycznia, wystawienie faktury na podstawie zwykłego paragonu fiskalnego będzie trudniejsze i możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajdzie się NIP nabywcy.

W styczniu zacznie także obowiązywać jeden numer konta do rozliczeń z fiskusem. Za pośrednictwem własnego, indywidualnego rachunku podatnicy będą mogli zapłacić CIT i PIT. Obecnie podatki te płaci się na dwa różne rachunki bankowe.

Nowy JPK_VAT i brak deklaracji VAT

Kwiecień 2020 roku ma przynieść rewolucję w kwestii rozliczeń ze skarbówką. Zlikwidowane mają zostać deklaracje VAT, które zastąpi nowy plik JPK_VAT. Jego struktura będzie obejmować m.in. dane identyfikacyjne podatnika, okres, za który składana jest deklaracja lub jej korekta, a także informacje wskazujące na wysokość podatku. Istotną zmianą będzie również nowa matryca VAT, która również będzie obowiązywać od kwietnia. Jej zadaniem będzie prawidłowe przyporządkowanie towarów i usług do stawek VAT, a także zmiana samych stawek podatku VAT dla niektórych towarów.

Ilość zmian w prawie podatkowym może przytłaczać i powodować uczucie zagubienia u przedsiębiorców. Dla tych, którzy chcą być zawsze na bieżąco, https://wfirma.pl przygotowała zestawienie najważniejszych modyfikacji, które dotyczyć będą prowadzenia biznesu nad Wisłą.

Czytaj dalej

Biznes

Profil zaufany ePUAP – co to jest i kiedy może się przydać?

Osoby wnioskujące o dowód osobisty po 4 marca 2019 roku otrzymują e-dowód, który zawiera dodatkową warstwę elektroniczną.

Dzięki temu może służyć również do komunikacji z administracją publiczną przez internet. Jednym z narzędzi umożliwiających kontakt z urzędami jest ePUAP. Co to takiego? Jak działa? Do czego może się przydać? Poniżej znajdziesz wszystkie przydatne informacje.

Co to jest ePUAP?

Pod skrótem ePUAP kryje się usługa umożliwiająca obywatelom kontakt z administracją publiczną oraz innymi podmiotami przez internet. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to miejsce, gdzie możemy dopełnić formalności, które wcześniej wymagały wizyty w placówce stacjonarnej urzędu. Dostęp do swojego konta mamy całodobowo, a co za tym idzie wybrany formularz możemy wypełnić w dowolnym miejscu i czasie. Wszystkie niezbędne informacje oraz potwierdzenie złożenia wniosku również znajdziemy na stronie ePUAP. Dzięki temu mamy możliwość na bieżąco sprawdzać postępy w swojej sprawie.

Profil zaufany ePUAP zawiera informacje, które pozwalają jednoznacznie zidentyfikować osobę posiadającą konto. W efekcie ma on takie samo zastosowanie przy składaniu dokumentów jak podpis, który składamy podczas wypełniania wniosków w urzędzie. Warto również zaznaczyć, że korzystanie z tej usługi jest darmowe i ogólnodostępne.

Kto może założyć ePUAP?

Wirtualne biuro Łódź KDŁ Sp z o.o.

Podstawowym warunkiem, który umożliwia korzystanie z usług ePUAP, jest posiadanie założenie konta. Może to zrobić każda osoba posiadająca numer PESEL oraz możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w internecie. Ostatni z warunków gwarantuje, że po złożeniu wniosku urząd będzie wiedział, kim jesteśmy, a co za tym idzie zapewni nam również bezpieczeństwo. Dzięki temu nikt się pod nas nie podszyje. Teraz przejdźmy do procesu zakładania profilu na ePUAP.

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

Aby to zrobić, należy przejść na oficjalną stronę usługi. Następnie klikamy “Zarejestruj się”. W tym momencie musimy wybrać sposób uzyskania profilu zaufanego. Do wyboru mamy trzy możliwości. Pierwsza z nich to wypełnienie formularza przez internet oraz potwierdzenie tożsamości w placówce. W takiej sytuacji czas oczekiwania na aktywację konta zależy od tego, kiedy znajdziemy czas na wizytę w instytucji potwierdzającej profil ePUAP. Mamy na to czas do 14 dni od zatwierdzenia formularza. Drugie rozwiązanie polega na potwierdzeniu tożsamości online. Można to zrobić, korzystając z konta bankowego w takich placówkach jak:

 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • PKO Bank Polski,
 • Inteligo,
 • Santander,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Envelo,
 • Millennium Bank,
 • Alior Bank.

Po wybraniu jednej z wyżej wymienionych instytucji należy zalogować się do swojego konta bankowego, a następnie zatwierdzić wykonane działanie w swojej bankowości internetowej. W ten sposób ePUAP pobierze niezbędne informacje z naszego rachunku osobistego, a my będziemy mogli korzystać z wszystkich funkcji udostępnianych przez ePUAP niemal natychmiast. Trzecim rozwiązaniem będzie założenie profilu zaufanego przez e-dowód. Jak to zrobić?

Zakładanie profilu ePUAP – e-dowód

Aby założyć konto ePUAP za pomocą e-dowodu, niezbędne jest posiadanie na komputerze odpowiedniego oprogramowania, które umożliwia odczyt danych z dokumentu. Dodatkowo musimy również posiadać czytnik NFC. Bez tego urządzenia przejście przez rejestrację będzie niemożliwe.

 1. Jeśli posiadamy oprogramowanie, a czytnik został podpięty do laptopa lub komputera, można przejść dalej.
 2. Teraz należy umieścić dowód na czytniku. Powinien się tam znajdować aż do momentu zakończenia logowania.
 3. Po chwili otworzy się okno oprogramowania, w które należy wpisać sześciocyfrowy numer CAN znajdujący się na awersie dokumentu.
 4. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, pojawi się komunikat o poprawnym załadowaniu certyfikatu, a ikona oprogramowania zmieni się na czerwony.
 5. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie przycisku “Zaloguj się”, a następnie zatwierdzenie certyfikatu.
 6. Teraz należy wpisać w przeglądarce lub na czytniku kod PIN, który został ustalony przy odbiorze dokumentu.
 7. To wszystko! Teraz bez problemu zalogujesz się do usługi ePUAP.

Jakie sprawy można załatwić przez ePUAP?

Jak już wspomnieliśmy, profil zaufany ePUAP umożliwia załatwienie wielu różnych spraw bez dodatkowych wizyt w urzędzie. Dzięki niemu bez problemu:

 • złożymy wniosek o dowód lub prawo jazdy, zgłosimy utratę lub zniszczenie dokumentu, zgłosimy sprzedaż samochodu czy dopiszemy się do spisu wyborców,
 • uzyskamy odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgony, a także zgłosimy urodzenie dziecka,
 • sprawdzimy swoje ubezpieczenie, wysokość emerytury, a także zwolnienia lekarskie oraz składki,
 • odbierzemy kartę EKUZ,
 • sprawdzimy swoje rozliczenia PIT, zgłosimy spadek.

Oprócz tego ePUAP umożliwia załatwienie niektórych spraw w Krajowym Rejestrze Karnym, urzędzie pracy, Rejestrze PESEL i Rejestrze Dowodów Osobistych oraz wielu innych urzędach administracji publicznej. Bez wątpienia profil ePUAP może przyspieszyć uzyskanie potrzebnych dokumentów. Dzięki niemu unikniemy kolejek w urzędach, a wymagane formularze wypełnimy w dowolnym dla nas momencie.

 

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

Czytaj dalej

Biznes

XX Wystawa Rolno-Przemysłowa w Zduńskiej Woli

PF

XX Regionalna Wystawa Rolno-Przemysłowa trwa. Prawie 80 stoisk, wystawiają się rolnicy, hodowcy ptactwa, producenci żywności, firmy odzieżowe, kosmetyczne, budowlane. Wystawcy nie tylko z terenu powiatu zduńskowolskiego, ale także z sieradzkiego, wieluńskiego. XX Wystawa Rolno-Przemysłowa jest częścią tegorocznego, IV Regionalnego Forum Gospodarczego w Powiecie Zduńskowolskim.

Wystawa Rolno-Przemysłowa potrwa do wieczora. W programie są pokazy Strong Menów, program artystyczny przygotowany przez wychowanków Powiatowego centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz wiele innych.

Plan  programu na 15 września 2019

godz. 11.00 Otwarcie wystawy
godz. 12.00 Prezentacja stoisk
godz. 13.00 POKAZY STRONG MENÓW 
– podnoszenie auta osobowego na specjalnej platformie
– spacer farmera i buszmena, konkurencje barkowe, konkursy
godz. 15.00 Program artystyczny wychowanków Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na Pięterku” 
godz. 15.30 TEATR KATARYNKA dla najmłodszych
– spektakl: Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing
– koncert: Najpiękniejsze Piosenki dla Dzieci połączony z pokazem wielkich baniek mydlanych
– Blok animacji eko, strefa sportowa, zabawy ruchowe, zabawy z chustą animacyjną
godz. 18.00 Jesienny koncert MIEJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ O TRADYCJACH KOLEJOWYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI

reklama: Kasy fiskalne online Zduńska Wola

Czytaj dalej

Biznes

Debiut Zduńskiej Woli na giełdzie

Zduńska Wola zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyemitowane przez miasto obligacje od dziś są notowane na rynku Catalyst. To pierwszy debiut komunalny na Catalyst w tym roku. Jednocześnie Zduńska Wola jest jedynym samorządem województwa łódzkiego, którego obligacje znalazły się w obrocie giełdowym.

– Obecność na giełdzie oznacza pełną transparentność finansów miasta. To motywuje do wydajniejszej pracy i podnoszenia standardów – mówi Konrad Pokora, Prezydenta miasta.

– Cieszymy się, że kolejny samorząd przeciera ścieżkę w pozyskaniu kapitału na rynku papierów dłużnych Catalyst. Rośnie świadomość korzyści wynikających z emisji papierów dłużnych wśród samorządów, a Catalyst jest istotną częścią polskiego rynku kapitałowego – po dekadzie wartość notowanych na nim obligacji korporacyjnych, komunalnych i spółdzielczych sięga blisko 68 mld zł – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

Kapitał z emisji obligacji na giełdzie pozwoli płynnie realizować największe inwestycje. Władze Zduńskiej Woli prowadzą obecnie kilka dużych projektów. – Priorytetem jest dla nas walka ze smogiem. W tym roku pilotażowo uruchomiliśmy dopłaty do wymiany pieców węglowych. Pierwszego dnia naboru otrzymaliśmy kilkadziesiąt wniosków. To pokazuje, że program jest potrzebny, dlatego w większej skali będziemy kontynuować go w kolejnych latach – tłumaczy Konrad Pokora.

 

Miasto przygotowuje się do też do budowy tanich mieszkań dla młodych. Inwestycje realizować będzie w trzech formatach. – Po dofinansowaniu przez miasto, lokalny TBS rozpocznie budowę nowego obiektu wielorodzinnego. Dodatkowo współpracując ze spółdzielnią mieszkaniową miasto chcę dać pozytywny impuls do budowy mieszkań – mówi Pokora. – Uruchamiamy też sprzedaż działek dla deweloperów komercyjnych z przeznaczeniem na budownictwo wielorodzinne – dodaje.

Po szerokich konsultacjach społecznych przygotowano też wieloletni plan utwardzania miejskich dróg gruntowych. Rozpoczęły się już prace projektowe dla pierwszych ulic, niedługo ruszy proces przetargów, w których wyłonieni zostaną wykonawcy prac. Rozwija się też infrastruktura sportowa miasta. Trwa budowa nowej Sali gimnastycznej przy SP 5 wraz z zapleczem oraz kompleksu na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej. Wirtualne biuro Łódź KDŁ

Do końca tego roku balonem pneumatycznym zadaszony zostanie jeden z miejskich orlików – to rozwiązania tańsze niż budowa i utrzymanie dużej hali sportowej. – W ostatnią fazę weszła też budowa krytej pływalni. Termin jej oddania przypada na drugą połowę 2020 r. i nic nie mu nie zagraża. To inwestycja ważna dla miasta i regionu, gdyż dużego, krytego basenu nie ma w pobliskich miastach, w tym w sąsiednim Sieradzu – wyjaśnia Konrad Pokora.– Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzyła nas Giełda Papierów Wartościowych i jej inwestorzy. Emisja obligacji na Catalyst pozwoli nam pozyskać tańszy pieniądz na realizację inwestycji długo oczekiwanych przez mieszkańców Zduńskiej Woli – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Obecnie na Catylst jest 139 emitentów. Zduńska Wola dołączyła do 20 jednostek samorządu terytorialnego notowanych na tym rynku, wśród których są Płock, Olkusz, województwa małopolskie i opolskie.

Źródło: UM Zduńska Wola

 

Reklama: Nowoczesne systemy fiskalne Kasy fiskalne Łask

 

Czytaj dalej
.

Popularne