Dołącz do nas

Wiadomości

Wypalanie traw jest niedozwolone!

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych.

Photo: Shutterstock

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ryzyko natomiast jest ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne.

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na “wypaleniskach” staje się jałowa.

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, A TAKŻE NIEDOZWOLONE!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2018 r. poz.1614, z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt 12: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami): “w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
korzystania z otwartego płomienia,
wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.”

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz.618, z późn. zm.) – kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy nie narazisz życia swojego i innych.

Czytaj dalej
.
Dodaj komentarz

Wiadomości

Zduńskowolscy kryminalni rozbili grupę młodocianych przestępców

10 lutego 2020 r. policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzewanych o dokonanie czterech rozbojów i szeregu włamań.

Po przedstawieniu zarzutów 20-letni zduńskowolanin został oddany pod policyjny dozór, jego 16-letni brat trafił do schroniska dla nieletnich, a ich 18-letni kompan najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Przestępcze trio wpadło po wnikliwej analizie zgromadzonych w sprawach materiałów dowodowych. Kryminalni ustalili, że 18-letni zduńskowolanin w ostatnich kilkunastu dniach dokonał trzech rozbojów. Za każdym razem atakował swoje ofiary, zadawał im dotkliwe uderzenia, a następnie kradł telefony komórkowe i inne przedmioty będące w jego zainteresowaniu. Okazało się, ze w dwóch rozbojach brał też czynny udział jego 16-letni kolega, a kolejnego rozboju dokonał już sam nieletni.

Dodatkowo 18-latek, na początku stycznia tego roku, włamał się do samochodu, skąd skradł nawigację oraz CB radio, a do kolejnych 4 samochodów usiłował się włamać. Śledczy ustalili też, że ten sam sprawca włamał się również do punktów handlowych. Włamań tych dokonywał z nieletnim kolegą oraz jego 20-letnim bratem. Policjanci w trakcie przeszukań odzyskali część skradzionego mienia.

Po wykonaniu czynności procesowych 20-letni zduńskowolanin decyzją prokuratora został oddany pod dozór policyjny, a jego młodszy brat decyzją Sądu Rodzinnego został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Natomiast 18-letni podejrzany, na wniosek prokuratora, został tymczasowo aresztowany. Za dokonanie rozboju grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 12.

 

Źródło: KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej

Wiadomości

Alkohol i tytoń bez akcyzy

Zduńskowolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w mieszkaniu 54-latka zabezpieczyli alkohol, tytoń oraz papierosy bez polskich znaków skarbowych. Za wykroczenie skarbowe grozi wysoka grzywna.

Funkcjonariusze z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Zduńskiej Woli ustalili, że jeden z mieszkańców Zduńskiej Woli może handlować towarami bez polskich znaków akcyzy. 11 lutego 2020 r. policjanci pojechali pod wytypowany adres w Zduńskiej Woli, aby sprawdzić tę informację.

Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania 54-latka znaleźli 3,6 litra alkoholu, prawie 4 kilogramy tytoniu oraz 440 sztuk papierosów niewiadomego pochodzenia bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Mężczyzna odpowie za paserstwo skarbowe. Za popełnienie wykroczenia skarbowego grozi wysoka grzywna.

KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej

Wiadomości

Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami

pixabay

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. Internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.

W ostatnim czasie nastąpił wzrost aktywności oszustów, którzy podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta co umożliwia oszustom przechwycenie ich.

Ofiarami takich oszustw padli rownież mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego. Pokrzywdzeni otrzymali wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w niewielkiej kwocie. Następnie “kliknęli” w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelali „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z ich kont zamiast drobnej sumy, zniknęło znacznie więcej pieniędzy!

Jak się chronić przed takim oszustwem?

Przede wszystkim nie klikajmy w nieznane linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów — bardzo często pełne są literówek czy błędów, a także SMS-y z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może to uratować nas przed stratą pieniędzy.

info /Policja.pl/

Czytaj dalej

Wiadomości

Szczęśliwy finał poszukiwań

Szybkie i zdecydowane działania zduńskowolskich policjantów doprowadziły do odnalezienia zaginionego 68-letniego mężczyzny.

Zaniepokojona rodzina zgłosiła zaginięcie 68-letniego zduńskowolanina w nocy 1 lutego 2020 roku. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu zduńskowolscy policjanci przystąpili do sprawdzenia ewentualnych miejsc pobytu mężczyzny. W trybie pilnym dotarto również do szpitali i placówek służby zdrowia, aby ustalić, czy zaginiony nie trafił tam z powodu choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

W wyniku intensywnie i nieprzerwanie prowadzonych działań poszukiwawczych, jeszcze tej samej nocy, zduńskowolscy kryminalni odnaleźli zaginionego w Sieradzu.  Na szczęście mężczyźnie nic złego się nie stało i wrócił pod opiekę rodziny.

 

Źródło: KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej

Wiadomości

Kierowali samochodami pomimo cofniętych uprawnień

Dwaj mieszkańcy powiatu łaskiego odpowiedzą przed sądem za jazdę samochodem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania. Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego, wbrew decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności wolności do lat 2.

28 stycznia 2020 r., przed godziną 9:00, funkcjonariusze zduńskowolskiej drogówki zostali skierowani na ul. Kościelną w Zduńskiej Woli, gdzie doszło do potrącenia pieszej. Na miejscu mundurowi ustalili, że kierujący mercedesem włączając się do ruchu potrącił 85-letnią kobietę. Na szczęście piesza nie doznała poważnych obrażeń i po badaniu lekarskim wróciła do domu. Dodatkowo okazało się, że 25-latek prowadził mercedesa pomimo wydanej przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Tego samego dnia, w Szadku, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym lanosem, który kierował samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Dodatkowo policjanci ustalili, że 56-letni mieszkaniec powiatu łaskiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania samochodem.

Obaj mężczyźni za popełnione przestępstwa odpowiedzą przez sądem. Prowadzenie pojazdu mechanicznego, pomimo decyzji  właściwego  organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega  grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności wolności do lat 2.

Źródło: KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej
.

Popularne