Dołącz do nas
Zduńska Wola

Materiały partnera

Ikony świętych – idealne prezenty dla wierzących

Art. sponsorowany

Każdy chrześcijanin ma swojego patrona albo świętego, którego najczęściej prosi o wstawiennictwo. Z daną postacią można odczuwać szczególną więź i wspominać ją w swoich modlitwach. Dlatego też ikony świętych są doskonałymi prezentami dla osób wierzących, szczególnie z okazji religijnych uroczystości takich jak Chrzest, Bierzmowanie czy Ślub. Jakie wizerunki patronów okazują się najpopularniejsze?

Święta Rodzina

Ikona Świętej Rodziny symbolizuje wspólnotę rodzinną jako Kościół. Każda namalowana postać odgrywa w niej szczególną rolę. Józef to strażnik bezpieczeństwa i rodzic podejmujący trud wychowania dziecka. Maryja jest Matką Syna Bożego. Chrystus łączy oboje rodziców, pokazując, że małżonkowie powinni żyć w bliskości Słowa Bożego. Ikony Świętej Rodziny to artykuły religijne, które świetnie nadają się na upominki z okazji ślubu, jubileuszu małżeństwa albo podziękowania dla rodziców. Obrazy wyrażają jedność i miłość w życiu chrześcijańskiej rodziny.

Święty Mikołaj

Na ikonach święty zawsze błogosławi wiernych prawą ręką, a w lewej trzyma księgę Ewangelii. Drugim znakiem rozpoznawczym patrona jest omoforion, czyli biały szeroki pas z krzyżem na ramionach, piersiach i plecach. Tkano go z wełny jako symbol owcy niesionej przez pasterza (biskupa) na ramionach. Wśród Słowian narodem szczególnie czczącym świętego Mikołaja są Rusini. Najpiękniejsze świątynie, sobory i monastery dedykuje się właśnie tej postaci. Największe sanktuarium znajduje się z kolei we włoskim Bari. Mikołaj uchodzi za świętego udzielającego pomocy w potrzebie. Jest patronem cukierników i piekarzy, panien szukających kandydatów na męża, sprzedawców, a także uczonych i studentów. Wspomnienie świętego 6 grudnia wiąże się z tradycją wręczania prezentów dzieciom.

Ikony świętych można kupić na stronie https://www.holyart.pl. Dzięki szerokiemu wyborowi obrazów uda się dobrać taką wyjątkową ozdobę, która idealnie wpisze się w wystrój domu i skłoni do zadumy. Ikony to niezwykłe akcesoria religijne pomocne w modlitwie i osiągnięciu skupienia. Wizerunki świętych znakomicie oddają charakter i atrybuty przedstawionej postaci. We wspomnianym wyżej sklepie z artykułami religijnymi można znaleźć ikony w wersjach klasycznych prostokątów, jak i owalne, półokrągłe, w formie jajka lub krzyża.

Święci Piotr i Paweł

Święty Piotr, uczeń Jezusa, został wybrany przez swojego Mistrza do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Święty Paweł zasłynął swoją działalnością misyjną – zakładaniem Kościołów i głoszeniem Ewangelii, zyskując miano Apostoła Narodów. Obie postacie przez męczeństwo związały się z Rzymem. O wstawiennictwo świętych można modlić się w każdym problemie. Obydwaj są żywym fundamentem Kościoła zbudowanego dzięki ich trudom. Święty Piotr to patron wielu miast i zawodów, m.in. kowali, budowniczych mostów, marynarzy i rybaków. Święty Paweł patronuje duszpasterzom, teologom, prasie katolickiej, jak również tkaczom i wikliniarzom. W ikonografii wspólne przedstawienie świętego Piotra i Pawła symbolizuje Kościół powszechny.

Ikony świętych to wyjątkowe akcesoria religijne, które pięknie ozdobią każdy chrześcijański dom. Znakomicie sprawdzą się jako prezenty podarowane na szczególne okazje. Chociaż do najpopularniejszych ikon należą te przedstawiające Świętą Rodzinę, świętego Mikołaja oraz świętych Piotra i Pawła, powstaje znacznie więcej ikon z wizerunkami patronów. Można więc powiesić na swojej ścianie obraz z Michałem Archaniołem, świętymi ewangelistami i innymi postaciami ważnymi z perspektywy wiary.

.
Dodaj komentarz

Popularne