Dołącz do nas
Kosmetyki do włosów promocje

Materiały partnera

Wełna – które włóczki nie gryzą – poradnik

Art. sponsorowany

Wełniane swetry i akcesoria świetnie nadają się na chłodniejsze dni. W dodatku wyglądają efektownie i sprawiają, że każdy ubiór wydaje się ciekawszy. Miłośniczki rękodzieła sięgają jednak po wełnę niechętnie, dlatego że utarł się pogląd, że przędza drapie, podrażnia i jest niemiła w dotyku. W rzeczywistości nie każda włóczka wełniana gryzie. Podpowiadamy, jak znaleźć miękkie i niedrapiące motki.

 

Naturalne kosmetyki

Dlaczego wełna gryzie?

Jakość wełny owczej zależy od różnych czynników. Do najważniejszych z nich należą rasa zwierzęcia, rodzaj strzyży i sposób przetwarzania włosia. O grubości i jakości runa decyduje też klimat, w którym żyje owca. Im grubszy wełniany włos, tym bardziej szorstka w dotyku włóczka. Takie nici, zamiast poddawać się w kontakcie ze skórą, kłują ją i powodują podrażnienia. Trzeba też wiedzieć, że gryzącą przędzę pozyskuje się z wierzchniej warstwy runa – sztywnej i długiej.

Alternatywą dla kłującej wełny mogą być włóczki syntetyczne takie jak włóczka Puffy. Chętnie wybierane są również motki bawełniane, w tym ozdobne kordonki jak kordonek Stokrotka czy kordonek Maxi. Miłe w dotyku okażą się również jedwab i bambus. Każdy dobry sklep z włóczkami ma je w swoim asortymencie.

Merino i kaszmir nie gryzą

Sierść owiec merynosowych zamieszkujących Hiszpanię i Nową Zelandię jest delikatna, cienka i miękka. Otrzymywana z niej wełna nosi miano puchowej. Takie włóczki są przyjemne dla skóry i lekkie. Ubrania z niej wykonane mogą zakładać nawet dzieci. Wełna merino to również doskonały surowiec do produkcji bielizny termoaktywnej. Włóczki z niej wykonane znakomicie chronią przed chłodem. Co ciekawe, wełna z merynosów jest przewiewna, ma właściwości samoczyszczące i antybakteryjne. Bardzo delikatną włóczką okaże się również ta pozyskiwana z kóz kaszmirskich. Charakteryzuje się ona miękkimi, połyskliwymi włóknami i sprężystością. Kaszmir jest lekki i przewiewny, a zarazem ciepły. Gdzie znaleźć tanie włóczki z merynosów i kaszmirowe? Warto odwiedzić sklep internetowy z włóczkami pod adresem https://zamotane.pl/.

Sposoby na gryzący sweter

Co zrobić, gdy mamy kłujący wełniany sweterek albo czapkę, przez którą ciągle się drapiemy? Co poradzić, kiedy bardzo spodobała się nam włóczka z wełny, ale robótka z niej wykonana okazała się sztywna i niemiła w dotyku? Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z gryzącym materiałem. Pierwszym z nich jest pranie w lanolinie. Wspomniana substancja to naturalny wosk zwierzęcy. Zapewnia on odpowiednie natłuszczenie i zapobiega wysychaniu włókien. Można więc zrobić pranie z płynem z dodatkiem lanoliny albo przygotować własny roztwór ze szklanki wody, łyżeczki lanoliny i 5 kropel gliceryny. Odzież należy prać w zimnej wodzie, lekko ugniatając. Potem trzeba pozostawić daną rzecz do wyschnięcia, układając ją na płasko.

Innym sposobem na gryzący sweter czy drapiące akcesorium z wełny jest zamrożenie go. Wystarczy włożyć ubranie do zamykanego plastikowego woreczka i umieścić na noc w zamrażarce. Na następny dzień trzeba wyprać daną rzecz ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem odżywki do włosów.

Wełniane włóczki, które nie gryzą, to merino i kaszmir. Takie motki powinien oferować każdy dobrze zaopatrzony sklep internetowy z włóczkami. Z kolei posiadane już ubrania i akcesoria z drapiącej wełny uda się zmiękczyć, stosując jeden z domowych sposobów. Dzięki nim można cieszyć się miłym w dotyku materiałem i uniknąć nieprzyjemnych podrażnień.

Czytaj dalej
.

Informatyk łodź



Dodaj komentarz

Popularne