Dołącz do nas

Kasy fiskalne online

Materiały partnera

Jak prawidłowo dbać o storczyki?

Storczyki nazywane także orchideami, z roku na rok zyskują coraz większe grono wielbicieli. Swoją popularność zawdzięczają urokliwemu wyglądowi. Delikatne kwiatki i gamą barw sprawiają, że storczyk, to wspaniała ozdoba. Storczyki mogą kwitnąć miesiącami. Jednak, by na długo zachowały swój niepowtarzalny urok musimy odpowiednio o nie zadbać.

 

Światło i temperatura

Storczyki najlepiej ustawić na zachodnim lub południowo-wschodnim parapecie. Należy też pamiętać, by w upalne dni je cieniować i zapewnić im większą wilgotność powietrza. To czy służy im ustawienie poznamy od razu po wyglądzie liści. Pojawiające się przebarwienia i plamy są oznaką zbyt mocnego działania promieni słonecznych na roślinę. Rośliny, do których dociera zbyt mała ilość światła, nie rosną lub za słabo kwitną. W sezonie jesienno-zimowym, ze względu na zbyt małą ilość światła, storczyki powinno się doświetlać. 

Wbrew ogólnym poglądom nie wszystkie storczyki lubią wysoką temperaturę. W zależności od gatunku orchidei temperatury wahają się od 16 do 27 stopni latem i od 14 do 25 stopni zimą. Przed kupnem danego storczyka należy sprawdzić w jakiś temperaturach najlepiej czuje się kwiat (informacje te znajdziemy na doniczce lub uzyskamy od sprzedającego).

Podlewanie storczyków

Niewłaściwe podlewanie storczyków jest najczęściej popełnianym błędem podczas ich uprawy. Kwiaty podlewamy dopiero, gdy podłoże w doniczce jest suche. Dobrym wskaźnikiem jest tu wygląd korzeni storczyka. Gdy są zielone roślina jest dobrze nawodniona, gdy ich kolor zmienia się na szary należy podlać kwiat.

Nawożenie storczyków

Nawożenie należy rozpocząć dopiero po przekwitnięciu rośliny, ponieważ to właśnie w tym okresie storczyk zaczyna rosnąć. Do tego celu najlepiej stosować preparaty przeznaczone tylko dla tych roślin. Dedykowany nawóz dla storczyków ma odpowiednio dobrany skład. Najlepiej jest stosować nawóz w płynie, który ma bardzo szybkie działanie poprawiając ich kondycję i stymulując do wytwarzania nowych pędów kwiatowych. Ważne by wybierać nawozy azotowo-fosforowo-potasowe z dodatkiem mikroelementów, które zapewnią naszym roślinom niezbędne do rozwoju substancje odżywcze. Podczas nawożenia należy ściśle trzymać się zalecanych ilości. Storczyki są wymagającymi roślinami i niestety łatwo je przenawozić. Oznaką takiego stanu będą zbyt ciemnozielone liście. Niestety taki storczyk może już nie zakwitnąć.

Odpowiednie podłoże i przesadzanie

Storczyki są pięknymi, ale wymagającymi roślinami. Podłoże dla orchidei musi mieć dużą chłonność, która pozwoli na zatrzymanie odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych. 

Storczyki należy przesadzać co 2-3 lata. Po takim właśnie czasie korzenie najczęściej nie mieszczą się już w pojemniku lub substrat staje się miękki, jednorodny, Ważne jest, aby rośliny przesadzać dopiero po przekwitnięciu. Nowa doniczka nie powinna być dużo większa od poprzedniej. Przesadzając roślinę należy zwrócić uwagę na wygląd jej korzeni. Jeśli miały on lekko szarawy odcień, storczyka należy nawodnić. W przypadku, gdy były zielone nie ma konieczności podlewania w dzień przesadzania kwiatów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

.
Dodaj komentarz

Popularne