Dołącz do nas
Kosmetyki do włosów promocje

Materiały partnera

Kordonek – charakterystyka i zastosowanie

Art. sponsorowany

Ręczne robótki są aktualnie sposobem na poradzenie sobie ze stresem, odprężenie się, czy nawet na zarobek. Coraz częściej wybiera się kordonki podczas dziergania, czy szydełkowania. Dlaczego? Ponieważ są one niezwykle wygodne, dobrze się na nich pracuje, a możliwości ich wykorzystania jest naprawdę dużo – możemy z nich stworzyć akcesoria do dekoracji mieszkań, ubrania, czy maskotki. Artykuł ten jest poświęcony kordonkom, ich specyfice i możliwościom zastosowań.

 

Czym jest kordonek?

Najprościej rzecz ujmując, są to mocno skręcone nici stworzone najczęściej z jedwabiu lub z bawełny. Ze względu na cenę najczęściej używa się tych bawełnianych. Jednak z roku na rok powstają nowe odmiany kordonków, przykładem mogą być kordonki akrylowe, czy poliestrowe, ze względu na to, że są to włókna syntetyczne, nie warto ich używać do tworzenia ubrań, ponieważ charakteryzują się niską przepuszczalnością powietrza.

Warto zastanowić się nad tym, jaka jest różnica między tradycyjną włóczką a kordonkiem. Otóż kordonek ma dużo ciaśniejszy splot, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały od włóczki, która jest swoją drogą większa objętościowo.

Gdzie kupić kordonek?

Kordonki można kupić praktycznie w każdym sklepie z włóczkami, czy pasmanterii. Najwygodniejszym sposobem na zaopatrzenie się w kordonki, jest kupno ich przez internet. Jednak przy dużej konkurencji możemy mieć problem z wyborem tego właściwego sklepu, dlatego dobrym rozwiązaniem i sposobem na zaoszczędzenie czasu, jest skorzystanie ze strony: https://centrumwloczek.pl/kordonki-opus/, która porównuje oferty różnych witryn oferujących akcesoria dziewiarskie. Dzięki temu będziemy mogli wybrać sklep internetowy z włóczkami, który odpowiada naszym potrzebom i znaleźć odpowiedni kordonek. Najpopularniejszym z nich jest śnieżnobiały kordonek stokrotka, który wykorzystuje się, chociażby do szydełkowania serwetek, czy obrusów.

Grubość kordonka i jego zastosowanie

Na rynku można znaleźć wiele różnych grubości kordonków, każdy z nich ma inne zastosowanie. Numer, który jest napisany na etykiecie kordonka, wskazuje na ilość nitek, z których jest wykonany splot. Kordonek z numerem 2 charakteryzuje się najcieńszą strukturą, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia delikatnych ozdób, które wymagają dużej precyzji, na przykład do dekoracji naszych mieszkań, czy ozdób świątecznych.

Kordonek nr 3 jest delikatnie grubszy od poprzedniego i najlepiej sprawdzi się przy tworzeniu serwetek, czy firanek. Kolejny kordonek 4 jest najpopularniejszym wyborem wśród dziewiarek. Nadaje się do zarówno do dekoracji, jak i dziergania ubrań. Kordonek z nr 6 sprawdzi się przy tworzeniu własnoręcznych pokrowców na poduszki, delikatnych kocyków czy swetrów. Najgrubszym kordonkiem jest ten z numerem 12 i sprawdzi się przy dzierganiu dywanów, koszy, puf, czy grubych ubrań.

Jak prać robótki wykonane z kordonków?

W momencie, gdy już stworzymy nasze kordonkowe dzieło, warto również o nie dbać, tak aby mogło nam służyć przez jak najdłuższy czas. W zależności od tego, jakiego rodzaju kordonek wybraliśmy, pielęgnacja robótki będzie się różniła. Gdy zdecydowaliśmy się na kordonek bawełniany, musimy pamiętać, że takiej robótki nie należy prać w pralce, tylko ręcznie i to w temperaturze, która nie przekracza 30 stopni.

Natomiast, gdy wybraliśmy kordonek syntetyczny, na przykład poliestrowy, to możemy sobie pozwolić na umieszczenie robótki w pralce, jednak wyłącznie do 90 stopni.

Kordonki ze względu na swoją wytrzymałość i wyjątkową prezencję są coraz częściej wybierane przez osoby dziergające i szydełkujące. Najczęstszymi materiałami, z których się je tworzy, są bawełna i jedwab. Pamiętajmy, że ich grubość odpowiada w dużej mierze za efekt naszej robótki.

Czytaj dalej
.

Informatyk łodź



Dodaj komentarz

Popularne