Dołącz do nas

Wiadomości

Koronawirus. Zduńska Wola i powiat zduńskowolski – Aktualna sytuacja

Aktualna sytuacja epidemiczna w powiecie zduńskowolskim. W powiecie nie odnotowano osób z potwierdzonym wynikiem badań stan na 25 marca godz. 18.00. Brak także osób hospitalizowanych podejrzeniem zakażenia. Na chwilę obecną kwarantannie poddanych jest w powiecie zduńskowolskim 179 osób a pod nadzorem sanepidu jest 116 osób.

W województwie łódzkim jest 15 nowych zakażeń koronawirusem z potwierdzonymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą:

– dwóch młodych kobiet

– czterech kobiet w średnim wieku

– dwóch kobiet w starszym wieku

– dwóch młodych mężczyzn

– pięciu mężczyzn w średnim wieku

 

 Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 144

• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 42

• Liczba osób objętych kwarantanną: 5568

• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 3001

 

 

W Polsce obecnie jest 1 tys. 615 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem; a 70 tys. 528 objętych jest kwarantanną – poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia.
MZ podało, że do kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszono 138 tys. 680 osób. Objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest z kolei 56 tys. 930 osób.

Badania w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u ponad tysiąca osób (1 tys. 31). Czternaście osób zmarło.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.
 

Objęcie kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

 

Czytaj dalej
.

Informatyk łodźDodaj komentarz

Popularne