Dołącz do nas
Kasy fiskalne Zduńska Wola

Biznes

Od 9 sierpnia można składać wnioski o dotacje na wymianę pieców

W piątek 9 sierpnia o godz. 7:30 rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o dotacje na wymianę starych pieców węglowych. Wnioski należy składać w Kancelarii Urzędu Miasta (budynek nr 2) przy ul. Złotnickiego 12. Niżej znajdziecie Państwo obowiązujące formularze wniosków, które należy wydrukować, wypełnić i złożyć w urzędzie. Wydrukowane formularze można również odebrać w Kancelarii Urzędu lub w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska, budynek nr 5, pokój 502.

Kto może wystąpić o dotację?

Program adresowany jest do mieszkańców Zduńskiej Woli. Wniosek złożyć mogą osoby i podmioty, które dysponują prawem własności, współwłasności lub użytkowania wieczystego do nieruchomości położonej w naszym mieście, w której zainstalowano piec węglowy. Podmioty uprawnione do otrzymania dotacji:

 • Osoby fizyczne
 • Wspólnoty mieszkaniowe
 • Przedsiębiorcy
 • Osoby prawne
 • Jednostki sektora finansów publicznych
 • Podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych


Na co można przeznaczyć dotację?

 1. Dotację możesz przeznaczyć na wymianę starych źródeł ciepła na nowe źródła ciepła w postaci kotłów na biomasę lub gaz płynny.
 2. Dotację możesz także wykorzystać na wymianę starych źródeł ciepła na podłączenie do sieci ciepłowniczej lub podłączenie do sieci gazowej, wraz z wymianą kotłów.

Kotły kupowane za dofinansowanie muszę być nowe, spełnić wymagane normy i być dopuszczone do obrotu i użytkownika na terenie Polski.

Jaka jest wysokość dotacji?

Maksymalna dotacja to 5.000 zł. Nie może ona stanowić więcej niż 50% kosztów inwestycji. Przykład: Jeśli kocioł gazowy kosztuje 11.000 zł, to 5.000 zł wydajesz z dotacji, a 6.000 dopłacasz sam. Dotacja stanowi ok. 45% wartości inwestycji, a więc zgodnie z wymogiem nie przekracza 50%.

Co zrobić, by ubiegać się o dotację?

By ubiegać się o dotację, należy wypełnić wniosek oraz załączniki. Uprościliśmy wniosek do minimum, by jego wypełnienie nie stanowiło problemu. W Urzędzie Miasta uruchomimy dyżur pracownika, który odpowie na Twoje pytania (informacje wkrótce). Zobacz wzór wniosku i załączników:

Kiedy zaczniemy przyjmować wnioski?

Uchwała ws. programu dopłat została przyjęta przez Radę Miasta dnia 24 lipca 2019 r. Zacznie obowiązywać 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Szacujemy, że przyjmowanie wniosków rozpoczniemy w połowie sierpnia 2019 r.

Jak oceniane będą wnioski?

Wnioski oceniane będą według kolejności zgłoszeń. W budżecie na rok 2019 zabezpieczyliśmy na dopłaty 0,5 mln zł, co oznacza, że dotację otrzyma 100 wnioskodawców, dzięki czemu zlikwidujemy 100 kopciuchów. Wnioskodawcy będą musieli zakończyć inwestycję do 20 listopada 2019 r.

Jaki jest tryb wypłaty dofinansowania?

Osoba lub podmiot, którego wniosek został zaakceptowany, podpisuje z miastem umowę. Następnie dokonuje wymiany pieca i przedkłada ustaloną dokumentację potwierdzającą zrealizowanie inwestycji (m.in. fakturę VAT za zakup nowego kotła czy umowę z dostawcą ciepła). Inwestycję wymiany pieca finansuje wnioskodawca, a miasto zwraca mu przyznaną kwotę dofinansowania.

Czy program będzie kontynuowany w 2020 r.

Zamierzamy kontynuować program dopłat również w 2020 r. i chcemy zabezpieczyć na jego cel większą kwotę. Kto nie uzyska dofinansowania w tym roku, będzie mógł złożyć ponownie wniosek w roku przyszłym.

Uchwała Rady Miasta z dnia 24.07.2019 r. –> POBIERZ

 

Źródło: UM Zduńska Wola

Czytaj dalej
reklama
Dodaj komentarz

Biznes

Profil zaufany ePUAP – co to jest i kiedy może się przydać?

Osoby wnioskujące o dowód osobisty po 4 marca 2019 roku otrzymują e-dowód, który zawiera dodatkową warstwę elektroniczną.

Dzięki temu może służyć również do komunikacji z administracją publiczną przez internet. Jednym z narzędzi umożliwiających kontakt z urzędami jest ePUAP. Co to takiego? Jak działa? Do czego może się przydać? Poniżej znajdziesz wszystkie przydatne informacje.

Co to jest ePUAP?

Pod skrótem ePUAP kryje się usługa umożliwiająca obywatelom kontakt z administracją publiczną oraz innymi podmiotami przez internet. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to miejsce, gdzie możemy dopełnić formalności, które wcześniej wymagały wizyty w placówce stacjonarnej urzędu. Dostęp do swojego konta mamy całodobowo, a co za tym idzie wybrany formularz możemy wypełnić w dowolnym miejscu i czasie. Wszystkie niezbędne informacje oraz potwierdzenie złożenia wniosku również znajdziemy na stronie ePUAP. Dzięki temu mamy możliwość na bieżąco sprawdzać postępy w swojej sprawie.

Profil zaufany ePUAP zawiera informacje, które pozwalają jednoznacznie zidentyfikować osobę posiadającą konto. W efekcie ma on takie samo zastosowanie przy składaniu dokumentów jak podpis, który składamy podczas wypełniania wniosków w urzędzie. Warto również zaznaczyć, że korzystanie z tej usługi jest darmowe i ogólnodostępne.

Kto może założyć ePUAP?

Podstawowym warunkiem, który umożliwia korzystanie z usług ePUAP, jest posiadanie założenie konta. Może to zrobić każda osoba posiadająca numer PESEL oraz możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w internecie. Ostatni z warunków gwarantuje, że po złożeniu wniosku urząd będzie wiedział, kim jesteśmy, a co za tym idzie zapewni nam również bezpieczeństwo. Dzięki temu nikt się pod nas nie podszyje. Teraz przejdźmy do procesu zakładania profilu na ePUAP.

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

Aby to zrobić, należy przejść na oficjalną stronę usługi. Następnie klikamy “Zarejestruj się”. W tym momencie musimy wybrać sposób uzyskania profilu zaufanego. Do wyboru mamy trzy możliwości. Pierwsza z nich to wypełnienie formularza przez internet oraz potwierdzenie tożsamości w placówce. W takiej sytuacji czas oczekiwania na aktywację konta zależy od tego, kiedy znajdziemy czas na wizytę w instytucji potwierdzającej profil ePUAP. Mamy na to czas do 14 dni od zatwierdzenia formularza. Drugie rozwiązanie polega na potwierdzeniu tożsamości online. Można to zrobić, korzystając z konta bankowego w takich placówkach jak:

 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • PKO Bank Polski,
 • Inteligo,
 • Santander,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Envelo,
 • Millennium Bank,
 • Alior Bank.

Po wybraniu jednej z wyżej wymienionych instytucji należy zalogować się do swojego konta bankowego, a następnie zatwierdzić wykonane działanie w swojej bankowości internetowej. W ten sposób ePUAP pobierze niezbędne informacje z naszego rachunku osobistego, a my będziemy mogli korzystać z wszystkich funkcji udostępnianych przez ePUAP niemal natychmiast. Trzecim rozwiązaniem będzie założenie profilu zaufanego przez e-dowód. Jak to zrobić?

Zakładanie profilu ePUAP – e-dowód

Aby założyć konto ePUAP za pomocą e-dowodu, niezbędne jest posiadanie na komputerze odpowiedniego oprogramowania, które umożliwia odczyt danych z dokumentu. Dodatkowo musimy również posiadać czytnik NFC. Bez tego urządzenia przejście przez rejestrację będzie niemożliwe.

 1. Jeśli posiadamy oprogramowanie, a czytnik został podpięty do laptopa lub komputera, można przejść dalej.
 2. Teraz należy umieścić dowód na czytniku. Powinien się tam znajdować aż do momentu zakończenia logowania.
 3. Po chwili otworzy się okno oprogramowania, w które należy wpisać sześciocyfrowy numer CAN znajdujący się na awersie dokumentu.
 4. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, pojawi się komunikat o poprawnym załadowaniu certyfikatu, a ikona oprogramowania zmieni się na czerwony.
 5. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie przycisku “Zaloguj się”, a następnie zatwierdzenie certyfikatu.
 6. Teraz należy wpisać w przeglądarce lub na czytniku kod PIN, który został ustalony przy odbiorze dokumentu.
 7. To wszystko! Teraz bez problemu zalogujesz się do usługi ePUAP.

Jakie sprawy można załatwić przez ePUAP?

Jak już wspomnieliśmy, profil zaufany ePUAP umożliwia załatwienie wielu różnych spraw bez dodatkowych wizyt w urzędzie. Dzięki niemu bez problemu:

 • złożymy wniosek o dowód lub prawo jazdy, zgłosimy utratę lub zniszczenie dokumentu, zgłosimy sprzedaż samochodu czy dopiszemy się do spisu wyborców,
 • uzyskamy odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgony, a także zgłosimy urodzenie dziecka,
 • sprawdzimy swoje ubezpieczenie, wysokość emerytury, a także zwolnienia lekarskie oraz składki,
 • odbierzemy kartę EKUZ,
 • sprawdzimy swoje rozliczenia PIT, zgłosimy spadek.

Oprócz tego ePUAP umożliwia załatwienie niektórych spraw w Krajowym Rejestrze Karnym, urzędzie pracy, Rejestrze PESEL i Rejestrze Dowodów Osobistych oraz wielu innych urzędach administracji publicznej. Bez wątpienia profil ePUAP może przyspieszyć uzyskanie potrzebnych dokumentów. Dzięki niemu unikniemy kolejek w urzędach, a wymagane formularze wypełnimy w dowolnym dla nas momencie.

 

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

Czytaj dalej

Biznes

XX Wystawa Rolno-Przemysłowa w Zduńskiej Woli

PF

XX Regionalna Wystawa Rolno-Przemysłowa trwa. Prawie 80 stoisk, wystawiają się rolnicy, hodowcy ptactwa, producenci żywności, firmy odzieżowe, kosmetyczne, budowlane. Wystawcy nie tylko z terenu powiatu zduńskowolskiego, ale także z sieradzkiego, wieluńskiego. XX Wystawa Rolno-Przemysłowa jest częścią tegorocznego, IV Regionalnego Forum Gospodarczego w Powiecie Zduńskowolskim.

Wystawa Rolno-Przemysłowa potrwa do wieczora. W programie są pokazy Strong Menów, program artystyczny przygotowany przez wychowanków Powiatowego centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz wiele innych.

Plan  programu na 15 września 2019

godz. 11.00 Otwarcie wystawy
godz. 12.00 Prezentacja stoisk
godz. 13.00 POKAZY STRONG MENÓW 
– podnoszenie auta osobowego na specjalnej platformie
– spacer farmera i buszmena, konkurencje barkowe, konkursy
godz. 15.00 Program artystyczny wychowanków Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na Pięterku” 
godz. 15.30 TEATR KATARYNKA dla najmłodszych
– spektakl: Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing
– koncert: Najpiękniejsze Piosenki dla Dzieci połączony z pokazem wielkich baniek mydlanych
– Blok animacji eko, strefa sportowa, zabawy ruchowe, zabawy z chustą animacyjną
godz. 18.00 Jesienny koncert MIEJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ O TRADYCJACH KOLEJOWYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI

reklama: Kasy fiskalne online Zduńska Wola

Czytaj dalej

Biznes

Debiut Zduńskiej Woli na giełdzie

Zduńska Wola zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyemitowane przez miasto obligacje od dziś są notowane na rynku Catalyst. To pierwszy debiut komunalny na Catalyst w tym roku. Jednocześnie Zduńska Wola jest jedynym samorządem województwa łódzkiego, którego obligacje znalazły się w obrocie giełdowym.

– Obecność na giełdzie oznacza pełną transparentność finansów miasta. To motywuje do wydajniejszej pracy i podnoszenia standardów – mówi Konrad Pokora, Prezydenta miasta.

– Cieszymy się, że kolejny samorząd przeciera ścieżkę w pozyskaniu kapitału na rynku papierów dłużnych Catalyst. Rośnie świadomość korzyści wynikających z emisji papierów dłużnych wśród samorządów, a Catalyst jest istotną częścią polskiego rynku kapitałowego – po dekadzie wartość notowanych na nim obligacji korporacyjnych, komunalnych i spółdzielczych sięga blisko 68 mld zł – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

Kapitał z emisji obligacji na giełdzie pozwoli płynnie realizować największe inwestycje. Władze Zduńskiej Woli prowadzą obecnie kilka dużych projektów. – Priorytetem jest dla nas walka ze smogiem. W tym roku pilotażowo uruchomiliśmy dopłaty do wymiany pieców węglowych. Pierwszego dnia naboru otrzymaliśmy kilkadziesiąt wniosków. To pokazuje, że program jest potrzebny, dlatego w większej skali będziemy kontynuować go w kolejnych latach – tłumaczy Konrad Pokora.

 

Miasto przygotowuje się do też do budowy tanich mieszkań dla młodych. Inwestycje realizować będzie w trzech formatach. – Po dofinansowaniu przez miasto, lokalny TBS rozpocznie budowę nowego obiektu wielorodzinnego. Dodatkowo współpracując ze spółdzielnią mieszkaniową miasto chcę dać pozytywny impuls do budowy mieszkań – mówi Pokora. – Uruchamiamy też sprzedaż działek dla deweloperów komercyjnych z przeznaczeniem na budownictwo wielorodzinne – dodaje.

Po szerokich konsultacjach społecznych przygotowano też wieloletni plan utwardzania miejskich dróg gruntowych. Rozpoczęły się już prace projektowe dla pierwszych ulic, niedługo ruszy proces przetargów, w których wyłonieni zostaną wykonawcy prac. Rozwija się też infrastruktura sportowa miasta. Trwa budowa nowej Sali gimnastycznej przy SP 5 wraz z zapleczem oraz kompleksu na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej.

Do końca tego roku balonem pneumatycznym zadaszony zostanie jeden z miejskich orlików – to rozwiązania tańsze niż budowa i utrzymanie dużej hali sportowej. – W ostatnią fazę weszła też budowa krytej pływalni. Termin jej oddania przypada na drugą połowę 2020 r. i nic nie mu nie zagraża. To inwestycja ważna dla miasta i regionu, gdyż dużego, krytego basenu nie ma w pobliskich miastach, w tym w sąsiednim Sieradzu – wyjaśnia Konrad Pokora.– Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzyła nas Giełda Papierów Wartościowych i jej inwestorzy. Emisja obligacji na Catalyst pozwoli nam pozyskać tańszy pieniądz na realizację inwestycji długo oczekiwanych przez mieszkańców Zduńskiej Woli – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Obecnie na Catylst jest 139 emitentów. Zduńska Wola dołączyła do 20 jednostek samorządu terytorialnego notowanych na tym rynku, wśród których są Płock, Olkusz, województwa małopolskie i opolskie.

Źródło: UM Zduńska Wola

 

Reklama: Nowoczesne systemy fiskalne Kasy fiskalne Łask

Czytaj dalej

Popularne