Dołącz do nas

Kasy fiskalne online

Materiały partnera

Praca w Niemczech – niemieckie zwyczaje na co dzień

Gdy wyjeżdża się w celach zarobkowych do naszych zachodnich sąsiadów, dobrą praktyką jest wcześniejsze zapoznanie się z ich tradycjami. Niektóre z niemieckich zwyczajów okazują się niezwykle sympatyczne. Większość osób z pewnością kojarzy Oktoberfest. Oprócz święta piwa warto poznać również codzienne zwyczaje i nawyki Niemców. Ich znajomość sprzyja nawiązywaniu dobrych relacji z lokalnymi mieszkańcami. Poniżej znajdziesz informacje na temat kilku wybranych tradycji.

 

Urodziny (Geburtstag) świętowane również w miejscu pracy

Mile widziane są życzenia składane solenizantowi przed dniem jego urodzin, a także w ich dniu. Wszystkiego najlepszego można życzyć również nazajutrz, dodając wtedy słowo „nachträglich” – „Nachträglich alles Gute zum Geburtstag!”. Trzeba pamiętać, że w Niemczech urodziny obchodzone są też w miejscu pracy. Solenizant (Geburtstagskind) powinien wówczas zapewnić mały poczęstunek dla współpracowników. Najczęściej stawia się na swoim biurku talerz ciastem i innymi słodyczami, którymi mogą częstować się wszyscy składający życzenia. Wznoszony jest także toast za zdrowie solenizanta.

Wolne niedziele

Bardzo ważnym zwyczajem w Niemczech jest wolna niedziela. Tradycja ta obowiązuje na terenie całego kraju. Biura, sklepy spożywcze i centra handlowe są wtedy zamknięte. Dzięki temu zwyczajowi rodziny mogą  wspólnie spędzać czas – w tygodniu zwykle trudno znaleźć wolną chwilę. W niedzielę Niemcy chętnie udają się do restauracji na obiad albo odwiedzają swoich krewnych. Trzeba pamiętać o zwyczaju wolnych niedziel, by omyłkowo nie wybrać się wtedy na zakupy.

Co jeszcze należy wiedzieć o zwyczajach panujących w Niemczech, nie tylko tych wiążących się z życiem zawodowym? Jeżeli interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech, porady znajdziesz na stronie https://laxocare.pl. Przeczytasz tam nie tylko o warunkach zatrudnienia, kwestiach finansowych i organizacyjnych, ale też sprawdzisz praktyczne wskazówki dotyczące dbania o zdrowie i samopoczucie seniorów oraz te związane ze specyfiką niemieckiej kultury. Dzięki nim będziesz mogła wykonywać swoją pracę jeszcze lepiej. Regularnie publikowane artykuły zawierają najróżniejsze przydatne informacje wiążące się z wybraną przez Ciebie branżą i życiem za granicą. Wobec tego, jak wymagającym zajęciem bywa nierzadko opieka nad osobami starszymi w Niemczech, porady z pewnością okażą się nieocenioną pomocą w wykonywaniu codziennych obowiązków i pozwolą zaskarbić sobie sympatię podopiecznych.

Niemieckie zwyczaje – najważniejsze różnice względem Polskich

Zwyczaje Niemców na ogół są podobne do naszych. Najbardziej widoczne odmienności dotyczą tego, że pań nie całuje się w rękę, a uderzanie pięścią w stół zastępuje klaskanie. Co ważne, niemieccy kelnerzy, wystawiając rachunek, zawsze pytają o to, czy goście chcą płacić razem czy osobno.

Niemiecka kultura jest bardzo zróżnicowana, co wiąże się z wyraźnym podziałem na landy. Większość regionów ma własne tradycje i zwyczaje, jednak wiele z nich obowiązuje na terenie całego kraju. Niezależnie czy wybranym przez Ciebie zajęciem będzie praca w biurze, fabryce, czy też opieka nad osobami starszymi, porady na temat niemieckich zwyczajów warto wyszukać w sieci zanim wyjedzie się z Polski. Dobrze jest stosować je w praktyce – Niemcy mają na ogół życzliwą powierzchowność i często pomagają innym, a swoje zalety okażą przybyszom z zagranicy tym chętniej, gdy swoim zachowaniem wyrazi się szacunek wobec ich kultury.

.
Dodaj komentarz

Popularne