Dołącz do nas
Kosmetyki do włosów promocje

Materiały partnera

Zadbajmy o zęby

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, do tego trzeba czegoś więcej. Pielęgnacja uzębienia obejmuje wiele zabiegów w tym także usuwanie kamienia nazębnego. Ten zabieg, często lekceważony, może nas uchronić przed wieloma chorobami przyzębia.

Dbałość o zęby zwykle kojarzy nam się z leczeniem ubytków i pilnowaniem by nie było konieczności przeprowadzenia resekcji. Tymczasem zabiegi stomatologiczne mogą zlikwidować całe spektrum problemów, a niedopatrzenie może doprowadzić do poważnych chorób.

Jednym z częściej lekceważonych problemów jest osad w postaci kamienia nazębnego. Widzimy go jako przebarwienie zęba, które jest to sygnałem do zainteresowania się problemem. Mycie zębów nie usunie kamienia nazębnego, bo na to jest już za późno. Na zębach powstaje płytka nazębna, która jest miękka i może być usunięta przez szczotkowanie. Po kilkudziesięciu godzinach odkładają się sole mineralne i płytka nazębna zamienia się w twardy kamień nazębny, a wówczas szczotkowanie nic nie daje. Kamień nazębny jest siedliskiem bakterii, które maja destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Nieusuwany kamień nazębny może prowadzić do paradontozy, która w konsekwencji prowadzi do chorób przyzębia, a nawet utraty zębów (https://portaldlazdrowia.pl/paradontoza-zapalenie-przyzebia-parodontoza/ ). Przyczyną paradontozy jest nie tylko kamień nazębny, tej chorobie sprzyja wiele czynników ryzyka, na przykład cukrzyca lub AIDS, ale również nieprawidłowe leczenie ubytków, bruksizm, źle dobrane protezy. Pewne leki mogą sprzyjać rozwojowi paradontozy. Jakkolwiek przyczyn paradontozy jest wiele, to głównym powodem jest kamień nazębny. W tym przypadku metoda leczenia jest jedna, trzeba regularnie usuwać kamień i szczotkować zęby, żeby nie powstały nowe warstwy kamienia.

W jaki sposób usuwać kamień nazębny? Trzeba od razu zaznaczyć, że jest to praca dla stomatologa, a wszelkie domowe sposoby maja bardzo ograniczoną skuteczność (https://portaldlazdrowia.pl/usuwanie-kamienia-nazebnego-czy-to-boli-i-jak-wyglada-zabieg/ ). Najbardziej skuteczna metoda usuwania kamienia nazębnego to skaling wykonywany przy pomocą ultradźwięków. Ta metoda usuwania kamienia nie może być stosowana u osób z rozrusznikiem serca, odklejaniem siatkówki oka oraz u kobiet w ciąży. Inna skuteczna metoda, będąca czasem traktowana jako uzupełnienie metody ultradźwiękowej, to piaskowanie zębów. Polega on na rozpylani pod ciśnieniem drobnego proszku z zastosowaniem wody. Piaskowanie jest skuteczne zwłaszcza w miejscach trudno dostepnych. Uzupełnieniem obydwu metod jest polerowanie zębów i fluoryzacja. Polerowanie powoduje, że kamień nazębny osadza się wolniej. Natomiast fluoryzacja wzmacnia szkliwo, uodparnia go na działanie bakterii i kwasów oraz łagodzi nadwrażliwość. Tradycyjne metody mechaniczne, czyli usuwanie za pomocą frezów, dłutek, pilniczków są niedokładne, a co za tym idzie nieskuteczne. Usuwanie kamienienia nazębnego jest bezbolesne i warto je robić 1-2 razy do roku, w dobrym gabinecie stomatologicznym.

Czytaj dalej
.

Informatyk łodź



Dodaj komentarz

Popularne