Dołącz do nas
Autokar do wynajęcia Zduńska Wola, Łask

Materiały partnera

Jak zmieniał się Internet Explorer?

Każdy użytkownik komputera z systemem Windows bez wątpienia zna przeglądarkę internetową Internet Explorer. Jak zmieniała się ten program i jaką popularnością cieszy się obecnie?

 

Początki Internet Explorera

Po raz pierwszy przeglądarka Internet Explorer, czyli program służący do wyświetlania stron internetowych według wskazanego adresu, pojawiła się na komputerach użytkowników w 1995 roku w parze z wydanym przez firmę Microsoft systemem operacyjnym Windows 95. Standardowo system wspierał standardy TCP/IP (Transmision Control Protocol/ Internet Protocol) oraz dial-up.

Popularyzacja systemu Windows 95 stała się impulsem do stworzenia przez Microsoft dodatku MS Plus!, w skład którego wchodził tzw. Internet Jumpstart Kit z przeglądarką Internet Explorer w wersji 1.0. W styczniu 1996 roku powstała wersja 1.5 tej aplikacji, kompatybilna z systemem Windows NT 3.5, choć już w listopadzie 1995 roku prezentowano wersję Beta Internet Explorer 2.0, obsługującą 32-bitowy system Windows i system Macintosh.

W krótkim czasie IE – jak w skrócie nazywano przeglądarkę Microsoftu – zyskał popularność i zajął miejsce czołowej przeglądarki tamtych czasów, Netscape’a Navigatora. Internet Explorer działał szybciej, choć nie można powiedzieć, że był pozbawiony wad. Z czasem przeglądarkę udoskonalono i już w wersji 2.0 wykorzystywała ona technologię bezpieczeństwa SSL (Secure Socket Layer protocol), a prócz tego pliki cookies i Virtual Reality Modeling Language (VRML).

Od IE 3.0 do IE 5.5

Już w marcu 1996 roku Microsoft rozpoczął prace nad nową przeglądarką – Internet Explorerem 3.0 Alpha 1. W kolejnych miesiącach powstawały jej następne wersje, w których ulepszono obsługę tabeli HTML, wprowadzono support dla VBScript i JScripy, obsługę CSS i Java. W wydaniu finalnym, w sierpniu 1996 roku, Internet Explorer 3.0 był kompatybilny z systemem operacyjnym Windows 95 OSR 2.

Galopujące technologie internetowe spowodowały jednak konieczność ciągłego poprawiania, modyfikowania i unowocześniania przez Microsoft swojej przeglądarki internetowej. Od kwietnia 1997 roku do listopada 1997 roku powstały 4 wersje programu Internet Explorer 4.0.

Wersja 5 IE miała aż 7 wersji szczegółowych: 5.0 Beta 1, 5.0 Beta 2, 5.0 (wydanie finalne, ostatnia wersja obsługiwana przez Windows 3.x i Windows NT 3.x.), 5.01, 5.5 Beta 1, 5.5 oraz 5.6. Każda kolejna wprowadzała ulepszenia i poprawiała wcześniejsze błędy.

Wersje od 1.0 do 5.0 przeglądarki Internet Explorer były kompletem trzech modułów, w skład którego wchodziły:

  •       przeglądarka internetowa,
  •       program pocztowy,
  •       czytnik grup dyskusyjnych.

Popularność Internet Explorera w wersji 6 i kolejne wersje

W roku 2001 roku wraz z niezwykle popularnym systemem operacyjnym Windows XP miał swoją premierę Internet Explorer 6. Miało to miejsce 27 sierpnia 2001 roku. Producent zapewniał wówczas, że IE 6.0 wykonał w bardziej niezawodnej technologii niż poprzednie przeglądarki. Miała się ona cechować elastycznością i zwiększoną prywatnością.

Ta wersja Internet Explorera w latach jej największej popularności była używana przez 57 proc. użytkowników komputerów, a w tym samym czasie konkurencyjne przeglądarki Netscape Navigator oraz Mozilla miały zaledwie 1 proc. udziału rynkowego. Kolejna wersja Internet Explorera pojawiła się 27 lipca 2005 roku i obsługiwała kanał alfa w PNG oraz poprawiała wcześniejsze błędy w obsłudze CSS. Pozwalała także na przeglądanie stron internetowych w kartach. Ostateczna wersja „siódemki” IE pojawiła się 18 października 2006 roku, wraz z systemem operacyjnym Windows Vista. W edycji 7.0 Internet Explorera Microsoft dostarczał wyłącznie przeglądarkę pod nazwą IE, a program pocztowy i czytnik grup dyskusyjnych skupione zostały w programie pocztowym – wcześniej był to Outlook Express, a później Windows Mail i Windows Live Mail.

Już jednak 5 marca 2008 roku powstała wersja 8.0 Beta 1. 19 marca 2009 roku światło dzienne ujrzała wersja 8.0 IE – ostatnia obsługiwana przez Windows XP i Windows Server 2003, a kompatybilna z Windows 7.

Od szczytu popularności do porzucenia marki IE

W październiku 2008 roku z przeglądarki IE7 korzystało ponad 47 proc. internautów na świecie oraz prawie 24 proc. internautów w Polsce. Kolejnej, ósmej wersji Internet Explorera używało już mniej użytkowników – ponad 22 proc. na świecie i niecałe 10 proc. w Polsce. IE 8 był pierwszą przeglądarką od Microsoftu, która przeszła testy ACID2. Premiera jej finalnej wersji miała miejsce 19 marca 2009 roku.

Następcą IE8 był Internet Explorer 9 – przeglądarka oferująca obsługę selektorów CSS3, w tym border-radius, HTML 5, szybszy silnik Java Script oraz sprzętową akcelerację stron z wykorzystaniem Direct2D i DirectWrite. IE 9 obsługuje systemy operacyjne Windows Vista i Windows 7.

Dziesiąta wersja Internet Explorera zaprezentowana została podczas MIX 11 w Las Vegas w 2012 roku. Jednocześnie Microsoft wydał pierwszą wersję Platform Preview. Przeglądarka w 2013 roku została zastąpiona Internet Explorerem 11. Według danych statystycznych była ona wówczas drugą pod względem popularności przeglądarką internetową na świecie, z udziałem 25,44 proc.

W rankingach udziału rynkowego przeglądarek internetowych tworzonych przez StatCounter Internet Explorer zajmuje odległe miejsca. Od 2016 roku IE nie otrzymuje wsparcia ze strony Windows i Microsoftu, który zdecydował się na stworzenie zupełnie nowej przeglądarki – Microsoft Edge. W parze z szybkim internetem, np. światłowodowym UPC, pozwala ona na wygodne korzystanie z zasobów sieci.

Apel Microsoftu

U progu 2019 roku Microsoft opublikowało ważny komunikat dotyczący Internet Explorera. Ostrzega, że nie wspiera IE, a korzystanie z niego może być po prostu groźne w obliczu cyberprzestępstw. Firma przedstawiła alternatywę dla IE w postaci przeglądarki Microsoft Edge, która z założenia miała być nowoczesną wersją swojego pierwowzoru.

Czytaj dalej
reklama
Dodaj komentarz

Materiały partnera

Jak się oddłużyć i odzyskać wolność finansową?

Art. sponsorowany

Utraciłeś płynność finansową, masz duże zadłużenie w chwilówkach, bankach albo np. długi czynszowe? Jeżeli tak i zastanawiasz się czy możesz skutecznie się oddłużyć, to pamiętaj, że zawsze jest jakieś wyjście. W takich sytuacjach najważniejszy jest spokój i działanie według określonego planu. W poniższym poradniku wyjaśniamy, jak można to osiągnąć.

Polacy najczęściej mają problemy z płatnościami z tytułu pożyczek i kredytów. Zwykle jest tak, że z różnych powodów tracimy płynność finansową i przestajemy spłacać raty. Powody są różne, choroba, utrata pracy albo losowe wypadki takie jak pożar lub awaria.

Od tego momentu zaczynamy odbierać korespondencję. Najpierw przychodzą upomnienia, potem wezwania do natychmiastowej spłaty, aż w końcu sądowy nakaz zapłaty i zawiadomienie o egzekucji komorniczej. Bez względu na etap zawsze masz prawo do podejmowania działań oddłużeniowych.

Czy mój dług istnieje?

Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z długów to musisz najpierw zadać sobie jedno ważne czytanie: czy dług istnieje?

Musisz mieć świadomość, że jeżeli ktokolwiek żąda od ciebie zapłaty, to powinien udowodnić, że mu się te pieniądze należą. Pismo wysłane zwykłym listem nie wystarczy, potrzebne są dowody! Dlatego zawsze żądaj pełnej informacji oraz dokumentacji na temat dochodzonego roszczenia. Bądź w tym względzie stanowczy i dociekliwy. Już na wstępie powinieneś oświadczyć, że nie zapłacisz za coś czego nie ma!

Zacznij od pytania o podstawę zadłużenia, czyli umowę. Wierzyciel, który żąda zapłaty powinien wiedzieć jakie są strony tej umowy, kiedy była zawarta, jaki jest jej numer, podstawowe postanowienia. Nie wspominając o tak podstawowych informacjach jak np. kwotę którą pożyczyłeś i jaką miałeś oddać.

Wierzyciel powinien także wskazać co składa się na kwotę, jaką masz zapłacić ponad pożyczony kapitał. Zawsze zadawaj pytanie o sumy i proś o konkretne wyliczenia. Bez tego ani rusz.

Windykacja telefoniczna i terenowa.

Obecnie standardem jest, że firmy windykacyjne wykorzystują windykatorów telefonicznych. Chociaż nazywa się to miękką windykacją, to potrafią mocno zszargać nerwy. Osoby windykowane wręcz skarżą się, że są nękane telefonami i smsami od rana do nocy. Każde takie działania możesz zgłaszać organom ścigania.

Jeżeli zadzwoni do ciebie pracownik windykator, to zawsze powinieneś zweryfikować swojego rozmówcę. Zapytaj o imię i nazwisko, nazwę firmy oraz skąd mają twój numer telefonu. Pod żadnym pozorem nie podawaj swoich wrażliwych danych osobowych osobie, która dzwoni do ciebie i podającej się za windykatora. Nigdy nie podawaj ani nie potwierdzaj takich danych jak: PESEL, nr i seria dowodu osobistego, adres zamieszkania czy data urodzenia.

Dlaczego to takie ważne? Chodzi o to, że jeśli osoba dzwoniąca nie jest windykatorem, tylko oszustem może w taki sposób łatwo wyłudzić twoje dane osobowe i na ich podstawie zaciągnąć kolejne pożyczki przez Internet. Takich przypadków każdego roku są setki i odkręcenie sprawy będzie bardzo trudne.

Czy długi się przedawniają?

Weryfikując zadłużenie zawsze sprawdzaj, czy ten dług nie jest przedawniony. Kredyty i pożyczki, rachunki za telefon, internet, telewizję albo opłaty czynszowe przedawniają się po upływie trzech lat. Datą końcową jest zawsze ostatni dzień roku, w którym nastąpiło przedawnienie. Liczenie terminu przedawnienia zawsze rozpoczynamy od daty wymagalności. A co to jest data wymagalności? To dzień, kiedy powinieneś go zapłacić wedle pierwotnego zobowiązania.

Jeśli roszczenie jest przedawnione to swobodnie możesz powiedzieć bankowi, firmie windykacyjnej albo pożyczkowej, że nie masz zamiaru nic płacić i nic nie zapłacisz. A jeśli chcą cokolwiek od Ciebie to muszą pozwać Cię do sądu. W ten sposób na drodze sądowej wywalczysz dla siebie całkowite oddłużenie!

Nie daj sobie wmówić, że nie ma czegoś takiego jak przedawnienie długów albo, że dług prezdawniony i tak trzeba spłacić. To stara zagrywka windykatorów, którzy wykorzystują brak wiedzy prawnej u dłużników.

Długi u komornika.

Jeżeli twoja sprawa jest już na etapie postępowania egzekucyjnego (komorniczego), to twoim wierzycielem nie jest komornik prowadzący postępowanie, ale ten podmiot, który jest wpisany jako wierzyciel w tytule egzekucyjnym. Dlatego o ewentualnym rozłożeniu długu na raty albo umorzeniu jego części nie powinieneś rozmawiać z komornikiem, tylko wierzycielem.

Nie zapominaj jednak, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym i jego zadaniem jest egzekucja tytułu wykonawczego wydanego przez sąd. Może to być sądowy nakaz zapłaty albo wyrok – zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Nie możesz utrudniać komornikowi prowadzenia czynności egzekucyjnych i np. odmowić komornikowi wejścia do mieszkania.

Masz pytania? Zadzwoń do nas albo napisz. Możesz również wejść na nasze forum dla zadłużonych i zadać pytanie naszym prawnikom. Chętnie na nie odpowiemy.

Jak się zgłosić do Kancelarii:
EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa
Zadzwoń, tel. 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu

Czytaj dalej

Materiały partnera

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek ortopedyczny dla seniora

Wózek ortopedyczny to rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, który umożliwia sprawne poruszanie się nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także każdemu seniorowi mającemu problemy z zachowaniem prawidłowego wzorca ruchowego. Podpowiadamy, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę w przypadku zakupu wózków ortopedycznych dla osób starszych.

Krok pierwszy. Wybierz odpowiedniego dostawcę sprzętu

Nowoczesne technologie sprawiły, że wózki są dziś niezwykle zaawansowanymi maszynami, których wybór nigdy nie należy do najłatwiejszych. Podstawowym czynnikiem decydującym o finalnym zakupie powinien być dostawca oferujący tego typu sprzęt rehabilitacyjny. Renomowany sklep medyczny, taki jak https://salonzdrowia.com.pl, zagwarantuje nam kupno niezawodnego produktu umożliwiającego poruszanie się osobie niepełnosprawnej oraz każdemu seniorowi, który ma problemy z samodzielnym przemieszczaniem się. Sklep ortopedyczny ma także niebagatelne znaczenie w kwestii finansów. Te posiadające umowę z NFZ oferują nam możliwość dofinansowania na sprzęt medyczny, a jego wysokość może spowodować ulgę w niejednym budżecie domowym.

 

Krok drugi. Konsultacja z doświadczonym lekarzem

Wiedząc już, jaki dostawca zagwarantuje nam wysokiej jakości sprzęt medyczny, na który możemy otrzymać dofinansowanie NFZ, musimy udać się do wykwalifikowanego lekarza w celu konsultacji przypadku. Dlaczego? Nie zawsze wózek ortopedyczny będzie najlepszym wyborem dla seniora. Tego typu zakup może całkowicie zniechęcić do regularnego treningu i ćwiczeń rehabilitacyjnych osoby, które mają szansę na samodzielne przemieszczanie się. Wózek, dla osób starszych lub niepełnosprawnych, jest wyborem ostatecznym.

Krok trzeci. Elektryka czy może wózek napędzany ręcznie?

Jeśli po konsultacji z lekarzem otrzymaliśmy informację, że senior powinien skorzystać z wózka inwalidzkiego, kolejnym bardzo istotnym wyborem jest typ sprzętu. Na rynku mamy bowiem dostęp do wózków zarówno ręcznych, jak i tych automatycznych. Pojazdy elektryczne dedykowane są dla osób, które zwyczajnie nie mają siły na samodzielne napędzanie kół. Sterowanie takim sprzętem odbywa się za pomocą intuicyjnego w obsłudze joysticka. Jeśli senior jest w stanie samodzielnie wprawić w ruch wózek ortopedyczny – warto wybrać ten napędzany ręcznie. Wbrew pozorom ma on wiele zalet, a najważniejszą z nich jest możliwość utrzymywania stałej sprawności fizycznej górnych części ciała.

Krok czwarty. Hamulce i siedzisko, czyli zobacz, co musisz wiedzieć o wózkach

Niezależnie od tego, czy wybieramy wózek elektryczny, czy ręczny, w obu przypadkach powinniśmy zwrócić uwagę na hamulce. Gwarantują one w końcu bezpieczeństwo naszemu seniorowi. Dodatkowo, w przypadku pojazdu automatycznego trzeba zdecydować się na odpowiednią moc silnika. Na jakie aspekty należy być uczulonym w kwestii zakupu wózka ręcznego? Przede wszystkim na głębokość i szerokość siedziska. Powinno być one dopasowane pod komfort seniora korzystającego z wózka.

Tych kilka porad pozwoli na wybór sprzętu dopasowanego do potrzeb seniora. Pamiętaj, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości przed zakupem, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą.

Czytaj dalej

Materiały partnera

Dlaczego warto zdecydować się zamienniki tonerów?

Zainstalowanie w drukarce laserowej nieoryginalnego materiału eksploatacyjnego niesie za sobą bardzo dużo korzyści. Liczba drukarek laserowych w Polsce, które korzystają z zamienników tonera, rośnie z dnia na dzień. Szacuje się, że dziś ponad 75% takiego sprzętu wykorzystuje kasety bez logo producenta drukarki na opakowaniu. Podpowiadamy, dlaczego warto wybierać nieoryginalne tonery. Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę sporo!

Zaoszczędź nawet kilkaset złotych w skali roku

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym powodem, dla którego warto wybrać zamienniki tonerów, jest oczywiście cena. Posiadacze drukarek laserowych doskonale zdają sobie sprawę, ile kosztuje wymiana oryginalnej kasety z pigmentem. Problem narasta w momencie, gdy posiadamy kolorową drukarkę i musimy wymienić dwa lub trzy tonery zamiast jednego. Przesiadka na nieoryginalne materiały eksploatacyjne będzie dla nas dużą oszczędnością. Zamienniki potrafią być nawet trzykrotnie tańsze od oryginalnych tonerów.

Nieoryginalne tonery do drukarek w bardzo przystępnej cenie można nabyć za na stronie internetowej https://www.profibiuro.pl/tonery-c-85.html. Sklep oferuje tanie tonery do drukarek renomowanych producentów, a w ofercie znajdziemy również atrakcyjne alternatywy dla drukarek atramentowych lub nieco mniej popularnych urządzeń igłowych.

Wydajność, jakość i bezpieczeństwo

Zdecydowana większość renomowanych producentów nieoryginalnych tonerów decyduje się na zwiększenie wydajności swoich produktów. Zamienniki są zasypywane sporą dawką pigmentu, a dzięki temu umożliwiają wydrukowanie nawet trzykrotnie większej ilości stron względem oryginalnych kaset. Dodatkowo bardzo duże wrażenie robi jakość wydruków. Aktualnie nie odbiega ona niczym od zdecydowanie droższych tonerów z logo producenta drukarki na opakowaniu. Między bajki można włożyć również historie o szkodliwym działaniu nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Są one całkowicie bezpieczne dla naszej drukarki, a ich poprawna instalacja nie powoduje utraty gwarancji producenta.

Solidne wykonanie potwierdzone gwarancją

Początkowo jakość wykonania nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych pozostawiała wiele do życzenia. Dziś proces produkcyjny tego typu dodatków zrobił bardzo duży krok do przodu i fabryki renomowanych producentów, nie różnią się niczym od HP, Canona lub firmy Brother. Zdecydowana większość zamienników wykonana jest od podstaw z fabrycznie nowych elementów, a to bezpośrednio przekłada się na niezawodność nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Coraz więcej producentów decyduje się także na objęcie gwarancją swojego produktu – to kolejny argument przemawiający za kupnem zamienników.

Warto wspomnieć, że gwarancja dystrybutora w większości przypadków nie obejmuje już tylko poprawnego działania produktu, ale również jakości jego pracy. Jeśli zauważymy, że wydruki uzyskiwane za pomocą nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych odbiegają od idealnych – możemy zwrócić toner z opcją natychmiastowej wymiany na nowy.

Czytaj dalej

Popularne