Dołącz do nas

Materiały partnera

Jak zmieniał się Internet Explorer?

Każdy użytkownik komputera z systemem Windows bez wątpienia zna przeglądarkę internetową Internet Explorer. Jak zmieniała się ten program i jaką popularnością cieszy się obecnie?

 

Początki Internet Explorera

Po raz pierwszy przeglądarka Internet Explorer, czyli program służący do wyświetlania stron internetowych według wskazanego adresu, pojawiła się na komputerach użytkowników w 1995 roku w parze z wydanym przez firmę Microsoft systemem operacyjnym Windows 95. Standardowo system wspierał standardy TCP/IP (Transmision Control Protocol/ Internet Protocol) oraz dial-up.

Popularyzacja systemu Windows 95 stała się impulsem do stworzenia przez Microsoft dodatku MS Plus!, w skład którego wchodził tzw. Internet Jumpstart Kit z przeglądarką Internet Explorer w wersji 1.0. W styczniu 1996 roku powstała wersja 1.5 tej aplikacji, kompatybilna z systemem Windows NT 3.5, choć już w listopadzie 1995 roku prezentowano wersję Beta Internet Explorer 2.0, obsługującą 32-bitowy system Windows i system Macintosh.

W krótkim czasie IE – jak w skrócie nazywano przeglądarkę Microsoftu – zyskał popularność i zajął miejsce czołowej przeglądarki tamtych czasów, Netscape’a Navigatora. Internet Explorer działał szybciej, choć nie można powiedzieć, że był pozbawiony wad. Z czasem przeglądarkę udoskonalono i już w wersji 2.0 wykorzystywała ona technologię bezpieczeństwa SSL (Secure Socket Layer protocol), a prócz tego pliki cookies i Virtual Reality Modeling Language (VRML).

Od IE 3.0 do IE 5.5

Już w marcu 1996 roku Microsoft rozpoczął prace nad nową przeglądarką – Internet Explorerem 3.0 Alpha 1. W kolejnych miesiącach powstawały jej następne wersje, w których ulepszono obsługę tabeli HTML, wprowadzono support dla VBScript i JScripy, obsługę CSS i Java. W wydaniu finalnym, w sierpniu 1996 roku, Internet Explorer 3.0 był kompatybilny z systemem operacyjnym Windows 95 OSR 2.

Galopujące technologie internetowe spowodowały jednak konieczność ciągłego poprawiania, modyfikowania i unowocześniania przez Microsoft swojej przeglądarki internetowej. Od kwietnia 1997 roku do listopada 1997 roku powstały 4 wersje programu Internet Explorer 4.0.

Wersja 5 IE miała aż 7 wersji szczegółowych: 5.0 Beta 1, 5.0 Beta 2, 5.0 (wydanie finalne, ostatnia wersja obsługiwana przez Windows 3.x i Windows NT 3.x.), 5.01, 5.5 Beta 1, 5.5 oraz 5.6. Każda kolejna wprowadzała ulepszenia i poprawiała wcześniejsze błędy.

Wersje od 1.0 do 5.0 przeglądarki Internet Explorer były kompletem trzech modułów, w skład którego wchodziły:

  •       przeglądarka internetowa,
  •       program pocztowy,
  •       czytnik grup dyskusyjnych.

Popularność Internet Explorera w wersji 6 i kolejne wersje

W roku 2001 roku wraz z niezwykle popularnym systemem operacyjnym Windows XP miał swoją premierę Internet Explorer 6. Miało to miejsce 27 sierpnia 2001 roku. Producent zapewniał wówczas, że IE 6.0 wykonał w bardziej niezawodnej technologii niż poprzednie przeglądarki. Miała się ona cechować elastycznością i zwiększoną prywatnością.

Ta wersja Internet Explorera w latach jej największej popularności była używana przez 57 proc. użytkowników komputerów, a w tym samym czasie konkurencyjne przeglądarki Netscape Navigator oraz Mozilla miały zaledwie 1 proc. udziału rynkowego. Kolejna wersja Internet Explorera pojawiła się 27 lipca 2005 roku i obsługiwała kanał alfa w PNG oraz poprawiała wcześniejsze błędy w obsłudze CSS. Pozwalała także na przeglądanie stron internetowych w kartach. Ostateczna wersja „siódemki” IE pojawiła się 18 października 2006 roku, wraz z systemem operacyjnym Windows Vista. W edycji 7.0 Internet Explorera Microsoft dostarczał wyłącznie przeglądarkę pod nazwą IE, a program pocztowy i czytnik grup dyskusyjnych skupione zostały w programie pocztowym – wcześniej był to Outlook Express, a później Windows Mail i Windows Live Mail.

Już jednak 5 marca 2008 roku powstała wersja 8.0 Beta 1. 19 marca 2009 roku światło dzienne ujrzała wersja 8.0 IE – ostatnia obsługiwana przez Windows XP i Windows Server 2003, a kompatybilna z Windows 7.

Od szczytu popularności do porzucenia marki IE

W październiku 2008 roku z przeglądarki IE7 korzystało ponad 47 proc. internautów na świecie oraz prawie 24 proc. internautów w Polsce. Kolejnej, ósmej wersji Internet Explorera używało już mniej użytkowników – ponad 22 proc. na świecie i niecałe 10 proc. w Polsce. IE 8 był pierwszą przeglądarką od Microsoftu, która przeszła testy ACID2. Premiera jej finalnej wersji miała miejsce 19 marca 2009 roku.

Następcą IE8 był Internet Explorer 9 – przeglądarka oferująca obsługę selektorów CSS3, w tym border-radius, HTML 5, szybszy silnik Java Script oraz sprzętową akcelerację stron z wykorzystaniem Direct2D i DirectWrite. IE 9 obsługuje systemy operacyjne Windows Vista i Windows 7.

Dziesiąta wersja Internet Explorera zaprezentowana została podczas MIX 11 w Las Vegas w 2012 roku. Jednocześnie Microsoft wydał pierwszą wersję Platform Preview. Przeglądarka w 2013 roku została zastąpiona Internet Explorerem 11. Według danych statystycznych była ona wówczas drugą pod względem popularności przeglądarką internetową na świecie, z udziałem 25,44 proc.

W rankingach udziału rynkowego przeglądarek internetowych tworzonych przez StatCounter Internet Explorer zajmuje odległe miejsca. Od 2016 roku IE nie otrzymuje wsparcia ze strony Windows i Microsoftu, który zdecydował się na stworzenie zupełnie nowej przeglądarki – Microsoft Edge. W parze z szybkim internetem, np. światłowodowym UPC, pozwala ona na wygodne korzystanie z zasobów sieci.

Apel Microsoftu

U progu 2019 roku Microsoft opublikowało ważny komunikat dotyczący Internet Explorera. Ostrzega, że nie wspiera IE, a korzystanie z niego może być po prostu groźne w obliczu cyberprzestępstw. Firma przedstawiła alternatywę dla IE w postaci przeglądarki Microsoft Edge, która z założenia miała być nowoczesną wersją swojego pierwowzoru.

Czytaj dalej
.

Dodaj komentarz

Materiały partnera

Restauracja naszych czasów – Mokotowska 69

Art. sponsorowany

Restauracja, która oddaje prawdziwy duch nowoczesności, jednocześnie proponując świeży powiew klasyki. Niezwykłe smaki, wino i profesjonalna obsługa to rozpoznawalne symbole Mokotowskiej 69.

Wino i pasja

Restauracja, otwarta w 2016 roku przez Andrzeja Rudnickego-Sipayłło oraz Bartka Czerwińskiego, znajduje się w samym sercu Śródmieścia Warszawy i w swoje podwoje zaprasza wszystkich wielbicieli dobrego wina i owoców morza. Miejsce tworzone jest przez ludzi pełnych pasji i kochających dobre jedzenie.

Kuchnia pełna smaków

Szef kuchni, Kamil Kosnowski, serwuje przepyszne przysmaki morza, a także najwyższej jakości steki, przyrządzane z wołowiny pochodzącej z Ameryki, Szkocji, a nawet Japonii. Restauracja oferuje również wybór dań tradycyjnie polskich, takich jak mazurskie raki, sumy czy kaczka, podawanych w odświeżonej formie. Do tego, fenomenalny dobór win z wielu zakątków świata, dobrych na każdą okazję.

Renoma i doświadczenie

Mokotowska 69 to lokal pełen ludzi z pasją i doświadczeniem, których pracą jest przygotowywanie Gościom najlepszych dań. Dzięki wysiłkom wkładanym w stworzenie niepowtarzalnej atmosfery oraz posiadanemu doświadczeniu w prowadzeniu restauracji (bliźniaczym lokalem, otworzonym przez właścicieli Mokotowskiej, jest ten na Merliniego 5), udało się stworzyć miejsce pełne klasy, smaku i zapachu dobrego jedzenia. Restauracja została doceniona w 2018 roku i można ją znaleźć w przewodniku The Michelin Guide.

A może catering?

Restauracja, w swojej ofercie posiada również catering, który z pewnością zaspokoi potrzeby i podniebienia kilku do nawet kilkuset naszych Gości. W wybranym przez nas mieście, na świeżym powietrzu, w przeróżnych okolicznościach i okazjach, Mokotowska 69 gwarantuje najlepsze potrawy i szeroki wybór trunków, które zaspokoją języki najwytrawniejszych smakoszy. Wszystko robione z ogromną pasją do kuchni i ludzi.

Już teraz odwiedź Mokotowską 69 i przekonaj się sam o prawdziwym smaku dobrej kuchni.

Czytaj dalej

Materiały partnera

Pióro czy długopis – co wybrać w pracy biurowej

Art. sponsorowany

W dzisiejszych czasach większość tekstów powstaje na ekranie komputera, a do ich stworzenia osoby używają się myszki i klawiatury. Istnieją jednak dziedziny, w których tradycyjne akcesoria do pisania nadal wiodą prym. Wszelkiego rodzaju dokumenty i pisma w biurach i urzędach wypełniane są odręcznie. Bogata oferta sklepów papierniczych skłania nas do postawienia pytania: Który z przyborów – piór, czy długopis – lepiej zdaje egzamin w pracy biurowej.

Pióro – kulkowe i wieczne

Mówi się, że pióra używają ludzie eleganccy i z klasą. Przybór ten kojarzy się artystami lub politykami, a co za tym idzie, pozwala stworzyć wrażenie, że osoba nim władająca jest obyta ze sztuką i kulturą. Jednocześnie też postrzega się ją jako bardziej inteligentną.  Niewątpliwą zaletą tego akcesoria do pisania jest kształtowanie i uwydatnianie charakteru pisma posiadacza. Nie bez powodu korzysta się z niego na lekcjach kaligrafii. Podczas pisania piórem zwracamy większą uwagę na to, co przelewamy na papier. Popełniamy przez to także mniej błędów.

Długopisy żelowe, czy cienkopisy kolorowe nie dają nam takiego poczucia kontroli, jak ma to miejsce w wypadku pióra. Niewątpliwą wadą jest jednak to, że szybko męczy ono dłonie. Wymaga ona też większego skupienia. Zdarzyć się może, że stalówka pozostawia kleksy lub przerywa. Rozwiązaniem tych problemów może być zaopatrzenie się w pióro kulkowe, które swoją budową w pewnym stopniu przypomina standardowy długopis. Sprawdź wszystkie akcesoria do pisania na https://offic.pl/932-akcesoria-do-pisania-i-korygowania.

Długopis

Długopisem pisze się szybciej, jednak litery, a nawet całe wyrazy wyglądają mniej estetycznie. Po raz pierwszy pojawiły się one w sprzedaży w latach 40-tych dwudziestego wieku i od tego czasu przemawia za nimi stosunkowo niska cena i duża wydajność. W odróżnieniu od pióra wiecznego nie pozostawia śladów i nie rozmazuje się. Tusz jest wodoodporny, starcza na długo oraz szybko wysycha.

Długopis pozwala na pisanie bez większych trudnościach na wielu powierzchniach – chropowatych i śliskich. Idealnie sprawdzi się on w robieniu notatek, ale będzie zdecydowanie złym wyborem w przypadku podpisywania oficjalnych dokumentów. Odradza się także pisanie nimi listów, czy kartek z życzeniami. Swoje zastosowanie znajdzie on za to w wielu codziennych czynnościach. W ostatnich latach na rynku pojawiły się długopisy żelowe, które posiadają jeszcze lepsze właściwości od swojego poprzednika. Barwnik oparty na żelu i wodzie ma lepszą przyczepność. Pozwala na pisanie wieloma kolorami.

Osoby takie jak dziennikarze lub reporterzy, pracujące w zawodzie wymagającym zapisywania informacji w różnych warunkach powinny zaopatrzyć się w zestaw długopisów. W pracy biurowej dla kancelarii lub korporacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się pióro wieczne, lub kulkowe.

Czytaj dalej

Materiały partnera

Jak skutecznie ograniczyć zużycie wody?

Art. sponsorowany

Oszczędność wody pitnej powinna być priorytetem w planowaniu ogólnego zużycia wody bez względu na to, czy jest ona pobierana z własnej studni, czy też z podłączenia miejskiego. W każdym obszarze świata następuje moment, w którym tej wody jest mało albo też okresowo w ogóle zaczyna jej brakować. Oczywiście na kuli ziemskiej są miejsca, w których brakuje jej bardziej, ale w Polsce w okresach suszy również wchodzą rozporządzenia o zakazie podlewania trawników, tak dla przykładu. Dzięki kilku prostym sztuczkom możemy jednak oszczędzać wodę każdego sezonu!

Zbiornik na deszczówkę – po co go kupować?

Jednym ze wspomnianych sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest zakup zbiornika na deszczówkę, który będzie w stanie zgromadzić odpowiednią ilość wody opadowej. Zbiorniki te mają wielkość przynajmniej kilkudziesięciu litrów, ale standardowo przewyższają one około dwustu litrów swojej pojemności. Mogą wyglądać jak imitacja beczki, wazy, czy jakiegoś innego ozdobnego przedmiotu, ale w głównej mierze to nie wygląd jest ważny, a funkcja i przydatność takiego zbiornika.

Więcej informacji na: rolmarket.pl

Z powodzeniem można mówić o kilku pozytywnych aspektach posiadania takiego przedmiotu:

  • możliwość magazynowania wody deszczowej,
  • dodatkowe źródło wody słodkiej w gospodarstwie domowym,
  • możliwość wykorzystania wody opadowej do lepszej dbałości o nasz ogród.

Nietrudno jest więc wywnioskować, że posiadanie takiego pojemnika jest po prostu bardzo korzystne, a wykorzystywanie wody słodkiej w nim zgromadzonej – bardzo ekologiczne. Korzystanie z wody deszczowej w przypadku posiadania dzieci jest też ciekawą lekcją dla nich, a ponieważ w pewnym wieku rodzice to wzór cnót, to należy taki stan rzeczy wykorzystać do wyższych celów.

Zbiorniki na deszczówkę – jak używać?

Pierwszym krokiem do używania wody zebranej z opadów będzie znalezienie w ogrodzie miejsca, w którym można by było umieścić ten dosyć duży przedmiot. Ukrycie go raczej nie wchodzi w grę ze względu na jego gabaryty, jednakże może spróbować obudowy w postaci domku narzędziowego bez dachu. Najprostszym jednak sposobem będzie zakup zbiornika ozdobnego, który swobodnie będzie można umieścić praktycznie w każdym miejscu naszego ogrodu, dzięki czemu szybko stanie się jego nieodłącznym, ciekawym elementem. Po wybraniu, zakupie i umieszczeniu zbiornika na deszczówkę w naszym ogrodzie, wystarczy podłączyć do zamontowanego kranika węża ogrodowego, aby zacząć podlewanie od razu. Woda deszczowa nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego ogrodu – gdyby tak było, po każdym deszczu nasz ogród by marniał, a jest wręcz odwrotnie. Potrzeba wykorzystywania dodatkowej wody w dobry sposób powinna być naturalna, ponieważ woda, bez względu na jej źródło, kiedyś się nam w końcu skończy. Może się to niestety zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie.

Czytaj dalej
.
www.dep.com.pl

Popularne