Dołącz do nas

Kasy fiskalne online

Kraj

1138 osób hospitalizowanych, ponad 55 tys. objętych kwarantanną

Obecnie na terenie powiatu zduńskowolskiego do tej pory nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia kornawirusem. Natomiast jest przypadek na terenie powiatu sieradzkiego. Kobieta, która pracuje w zakładach przetwórczych w Tymienicach.

Z informacji rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zduńskiej Woli, wydała decyzje o kwarantannie na osoby wskazane przez pracodawcę które miały kontakt z chorą. Na chwilę obecną na terenie powiatu zduńskowolskiego poddanych kwarantannie zostały 122 osoby.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim (23.03.2020)

• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 109

• Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 23

• Liczba osób objętych kwarantanną: 4776

• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2992

 
Aktualna sytuacja w kraju to 1138 osób jest obecnie hospitalizowanych w związku z koronawirusem; a 55301 objętych jest kwarantanną – poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

MZ podało, że do kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszono 95 tys. 445 osób. Objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest z kolei 51 tys. 142. Badania w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 692 osób, z których osiem zmarło.

 

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem. Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

 

Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów.

Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać. Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni.

Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

.
Dodaj komentarz

Popularne