Dołącz do nas

Materiały partnera

Jak zmieniał się Internet Explorer?

Każdy użytkownik komputera z systemem Windows bez wątpienia zna przeglądarkę internetową Internet Explorer. Jak zmieniała się ten program i jaką popularnością cieszy się obecnie?

 

Początki Internet Explorera

Po raz pierwszy przeglądarka Internet Explorer, czyli program służący do wyświetlania stron internetowych według wskazanego adresu, pojawiła się na komputerach użytkowników w 1995 roku w parze z wydanym przez firmę Microsoft systemem operacyjnym Windows 95. Standardowo system wspierał standardy TCP/IP (Transmision Control Protocol/ Internet Protocol) oraz dial-up.

Popularyzacja systemu Windows 95 stała się impulsem do stworzenia przez Microsoft dodatku MS Plus!, w skład którego wchodził tzw. Internet Jumpstart Kit z przeglądarką Internet Explorer w wersji 1.0. W styczniu 1996 roku powstała wersja 1.5 tej aplikacji, kompatybilna z systemem Windows NT 3.5, choć już w listopadzie 1995 roku prezentowano wersję Beta Internet Explorer 2.0, obsługującą 32-bitowy system Windows i system Macintosh.

W krótkim czasie IE – jak w skrócie nazywano przeglądarkę Microsoftu – zyskał popularność i zajął miejsce czołowej przeglądarki tamtych czasów, Netscape’a Navigatora. Internet Explorer działał szybciej, choć nie można powiedzieć, że był pozbawiony wad. Z czasem przeglądarkę udoskonalono i już w wersji 2.0 wykorzystywała ona technologię bezpieczeństwa SSL (Secure Socket Layer protocol), a prócz tego pliki cookies i Virtual Reality Modeling Language (VRML).

Od IE 3.0 do IE 5.5

Już w marcu 1996 roku Microsoft rozpoczął prace nad nową przeglądarką – Internet Explorerem 3.0 Alpha 1. W kolejnych miesiącach powstawały jej następne wersje, w których ulepszono obsługę tabeli HTML, wprowadzono support dla VBScript i JScripy, obsługę CSS i Java. W wydaniu finalnym, w sierpniu 1996 roku, Internet Explorer 3.0 był kompatybilny z systemem operacyjnym Windows 95 OSR 2.

Galopujące technologie internetowe spowodowały jednak konieczność ciągłego poprawiania, modyfikowania i unowocześniania przez Microsoft swojej przeglądarki internetowej. Od kwietnia 1997 roku do listopada 1997 roku powstały 4 wersje programu Internet Explorer 4.0.

Wersja 5 IE miała aż 7 wersji szczegółowych: 5.0 Beta 1, 5.0 Beta 2, 5.0 (wydanie finalne, ostatnia wersja obsługiwana przez Windows 3.x i Windows NT 3.x.), 5.01, 5.5 Beta 1, 5.5 oraz 5.6. Każda kolejna wprowadzała ulepszenia i poprawiała wcześniejsze błędy.

Wersje od 1.0 do 5.0 przeglądarki Internet Explorer były kompletem trzech modułów, w skład którego wchodziły:

  •       przeglądarka internetowa,
  •       program pocztowy,
  •       czytnik grup dyskusyjnych.

Popularność Internet Explorera w wersji 6 i kolejne wersje

W roku 2001 roku wraz z niezwykle popularnym systemem operacyjnym Windows XP miał swoją premierę Internet Explorer 6. Miało to miejsce 27 sierpnia 2001 roku. Producent zapewniał wówczas, że IE 6.0 wykonał w bardziej niezawodnej technologii niż poprzednie przeglądarki. Miała się ona cechować elastycznością i zwiększoną prywatnością.

Ta wersja Internet Explorera w latach jej największej popularności była używana przez 57 proc. użytkowników komputerów, a w tym samym czasie konkurencyjne przeglądarki Netscape Navigator oraz Mozilla miały zaledwie 1 proc. udziału rynkowego. Kolejna wersja Internet Explorera pojawiła się 27 lipca 2005 roku i obsługiwała kanał alfa w PNG oraz poprawiała wcześniejsze błędy w obsłudze CSS. Pozwalała także na przeglądanie stron internetowych w kartach. Ostateczna wersja „siódemki” IE pojawiła się 18 października 2006 roku, wraz z systemem operacyjnym Windows Vista. W edycji 7.0 Internet Explorera Microsoft dostarczał wyłącznie przeglądarkę pod nazwą IE, a program pocztowy i czytnik grup dyskusyjnych skupione zostały w programie pocztowym – wcześniej był to Outlook Express, a później Windows Mail i Windows Live Mail.

Już jednak 5 marca 2008 roku powstała wersja 8.0 Beta 1. 19 marca 2009 roku światło dzienne ujrzała wersja 8.0 IE – ostatnia obsługiwana przez Windows XP i Windows Server 2003, a kompatybilna z Windows 7.

Od szczytu popularności do porzucenia marki IE

W październiku 2008 roku z przeglądarki IE7 korzystało ponad 47 proc. internautów na świecie oraz prawie 24 proc. internautów w Polsce. Kolejnej, ósmej wersji Internet Explorera używało już mniej użytkowników – ponad 22 proc. na świecie i niecałe 10 proc. w Polsce. IE 8 był pierwszą przeglądarką od Microsoftu, która przeszła testy ACID2. Premiera jej finalnej wersji miała miejsce 19 marca 2009 roku.

Następcą IE8 był Internet Explorer 9 – przeglądarka oferująca obsługę selektorów CSS3, w tym border-radius, HTML 5, szybszy silnik Java Script oraz sprzętową akcelerację stron z wykorzystaniem Direct2D i DirectWrite. IE 9 obsługuje systemy operacyjne Windows Vista i Windows 7.

Dziesiąta wersja Internet Explorera zaprezentowana została podczas MIX 11 w Las Vegas w 2012 roku. Jednocześnie Microsoft wydał pierwszą wersję Platform Preview. Przeglądarka w 2013 roku została zastąpiona Internet Explorerem 11. Według danych statystycznych była ona wówczas drugą pod względem popularności przeglądarką internetową na świecie, z udziałem 25,44 proc.

W rankingach udziału rynkowego przeglądarek internetowych tworzonych przez StatCounter Internet Explorer zajmuje odległe miejsca. Od 2016 roku IE nie otrzymuje wsparcia ze strony Windows i Microsoftu, który zdecydował się na stworzenie zupełnie nowej przeglądarki – Microsoft Edge. W parze z szybkim internetem, np. światłowodowym UPC, pozwala ona na wygodne korzystanie z zasobów sieci.

Apel Microsoftu

U progu 2019 roku Microsoft opublikowało ważny komunikat dotyczący Internet Explorera. Ostrzega, że nie wspiera IE, a korzystanie z niego może być po prostu groźne w obliczu cyberprzestępstw. Firma przedstawiła alternatywę dla IE w postaci przeglądarki Microsoft Edge, która z założenia miała być nowoczesną wersją swojego pierwowzoru.

Czytaj dalej
.

Matcha co to jest?



Dodaj komentarz

Popularne