Dołącz do nas

Dom i ogród

Jak wybrać biuro projektowe?

W czasie budowy lub remontu domu coraz częściej sięgamy pomocy specjalistów z branży projektowej. Może chodzić o cały projekt wnętrza, ale też o urządzenie w danym stylu. Na rynku jest cały dostatek projektantów oferujących swoje usługi. Wybór jednego biura wiąże się zatem z nie lada wyzwaniem. Istnieje jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby nie żałować później decyzji.

Doświadczenie

Pierwszym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest doświadczenie danej firmy. Im większe, tym lepiej. Jeżeli biuro działa w branży od wielu lat, możemy mieć pewność, że trafiliśmy na rzetelnych specjalistów. Zweryfikowanie tej informacji jest bardzo proste – wystarczy, że znajdziemy je na stronie internetowej wykonawcy albo w krajowym rejestrze firm.

Kwalifikacje

Wybór odpowiedniego biura projektowego wiąże się również z potrzebą zweryfikowania posiadanych przez pracownię uprawnień budowlanych w zakresie projektowania. Wybrany architekt powinien mieć ukończone studia wyższe o określonym profilu, odbyć roczne praktyki przy sporządzaniu projektów i na budowie oraz zdać egzamin kwalifikacyjny. Powinien również figurować na liście członków Okręgowej Rady Izby Architektów.

Źródło: Studio Loko

Znajomość prawa budowlanego i przepisów

Biuro architektoniczne zawsze musi być na bieżąco z prawem budowlanym i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jest to niezwykle istotne już na etapie budowy. Warto również zdecydować się na lokalne biuro architektoniczne, ponieważ każdy obszar cechuje się odmienną specyfiką architektoniczną, która uzależniona jest od ukształtowania terenu, klimatu, a także tradycji, która panuje w danym regionie.

Realizacje

Trudno wybrać biuro, bez podejrzenia ich wcześniejszych projektów. Można to bez problemu znaleźć na stronie internetowej lub mediach społecznościowych biura. W ten sposób możemy sprawdzić, czy nasze wstępne wizje i oczekiwania pokrywają się w jakimś stopniu z estetyką i stylem wybranego projektanta. Jeśli nie, wystarczy przejść do następnego biura projektowego i rozpocząć proces oglądania od nowa.

Opinie klientów

O polecenie konkretnego biura warto wypytać wśród znajomych i rodziny. Dopytajmy jak wyglądała współpraca z konkretnym architektem i w jakim stopniu jego porady okazały się słuszne i warte wdrożenia. Opinie z pierwszej ręki można też znaleźć na forach internetowych lub mediach społecznościowych danego biura. Tam użytkownicy chętnie dzielą się spostrzeżeniami, zwłaszcza jeśli mają negatywne doświadczenia w tym względzie.

Popularne