Dołącz do nas

Kasy fiskalne online

Materiały partnera

Jak wybrać najlepsze oświetlenie do salonu i sypialni?

Oświetlenie wewnętrzne powinno być umiejętnie dobrane do wielkości pomieszczenia, stylu oraz przeznaczenia pokoju. Oprócz głównej funkcji doświetlającej wnętrze, oświetlenie musi spełniać rolę dekoracyjną. Podczas zakupywania lamp, kinkietów, plafonów lub żyrandoli ważną kwestią jest rodzaj oraz ilość żarówek. Żarówki mają ogromne znaczenie w przypadku oświetlenia wewnętrznego, pozwalają stworzyć idealne źródło światła, które będzie wystarczające i bezpieczne dla mieszkańców.

 

Obecnie na rynku oświetleniowym dostępne są przeróżne rodzaje lamp i żarówek, które różnią się między sobą parametrami, stylem, wzorem, kształtem i kolorem. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej lampy, powinniśmy przemyśleć różne opcje i rozsądnie wybrać najlepszą z nich.

Lampy dające najwięcej światła

Reflektory

Lampy dające dużą ilość światła niekoniecznie muszą być obszerne i złożone z kilku, a nawet kilkunastu żarówek. Rynek oświetleniowy stale się rozwija, w związku z tym, co jakiś czas pojawiają się nowocześniejsze rozwiązania. Chętnie wybieranym rodzajem oświetlenia, produkującym dużą ilość światła są reflektory sufitowe. Potrafią one dyskretnie, a jednocześnie precyzyjnie oświetlić każdy rodzaj wnętrza. Dużą zaletą reflektorów jest możliwość dowolnego ustawiania kąta padania światła. Tego typu funkcja pozwala w zależności od potrzeb i nagłych zachcianek,  skierować światło w wybraną stronę. Doskonale sprawdza się podczas przyjęć lub uroczystości, kiedy na co dzień reflektor mamy skierowany na blat kuchenny, w czasie spotkań towarzyskich możemy za jego pomocą doświetlić atrakcyjne elementy znajdujące się w naszym salonie. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze nabierze wyjątkowego klimatu, zostanie optycznie powiększone, a także bardziej wymowne i estetyczne.

Plafony

Świetnymi lampami , które dają dużo światła i mają szerokie zastosowanie są plafony. Plafony doskonale rozprowadzają światło po całym pokoju. Dodatkowo nie zajmują dużo przestrzeni i mogą być swobodnie montowane w niskich i małych pomieszczeniach.

W zależności od rodzaju, oprawy i żarówki plafony można umieszczać w salonach, sypialniach, a także wielu innych wnętrzach. Wybierając plafon do sypialni powinniśmy postawić na model z zakrytą lub mleczną oprawą, dzięki temu unikniemy efektu oślepienia oraz uzyskamy klimatyczne oświetlenie. Urządzając salon mamy większe pole do popisu, w większości pokojów gościnnych idealnie sprawdzają się plafony rozłożyste i dekoracyjne. Plafony pozwalają nie tylko precyzyjnie oświetlić przestrzeń, ale również dbają o reprezentacyjność wnętrza i podkreślają jego najważniejsze walory.

Plafony dobrze odnajdują się w małych pomieszczeniach, ponieważ nie tworzą efektu ,,zagracenia”. Wykorzystać je można również do przestronnych i skomplikowanych wnętrz, wówczas dobry rozwiązaniem jest montaż kilku plafonów w identycznym stylu. Oddzielone od siebie plafony stworzą na suficie bajecznie wyglądające oświetlenie. Zapewnią idealną ilość światła, która bez problemu trafi w każdy zakamarek i wydobędzie z pomieszczenia, to co najlepsze.

Lampy wiszące

Lampy wiszące w zależności od rodzaju również mogą być źródłem dużej ilości światła. Zazwyczaj lampy wiszące spotykamy w postaci żyrandoli lub kinkietów. Żyrandole powinno się umieszczać w miejscu centralnym na suficie, dzięki temu światło będzie równomiernie rozchodziło się na różne strony. Kinkiety można montować na ścianach, filarach lub kolumnach, najczęściej służą, jako dodatkowe oświetlenie pozwalające podkreślić atrakcyjne detale i ozdoby w pomieszczeniu.

Żarówki dające najwięcej światła

Podczas zakupywania dowolnego rodzaju lampy do salonu lub sypialni musimy zastanowić się nad modelem żarówki. Wybierając żarówki powinniśmy wziąć pod uwagę ich moc oraz barwę światła.

Biała barwa światła działa pobudzająco i korzystnie wpływa na koncentrację. Doskonale sprzyja pracy i pomaga się skupić, dlatego też żarówki dające białe światło najczęściej używane są w biurach, urzędach, poradniach, przychodniach i innych instytucjach. Żółta barwa światła jest przyjemniejsza dla oczu, działa odprężająco i sprawia, że wnętrze mieszkalne wydaje się bardziej przytulne. Większość osób urządzających swoje salony i sypialnie, decyduje się właśnie na żarówki produkujące żółtą barwę światła.

Oprócz koloru żarówki, bardzo ważną kwestią jest jej moc. Powinna być ona właściwie dobrana do pomieszczenia oraz klosza lampy. Trzeba pamiętać, że plafony z kolorowymi kloszami pochłaniają dużo światła, dlatego też wymagają użycia żarówki o większej mocy. Natomiast plafony z odsłoniętymi kloszami dużo lepiej przepuszczają światło i mogą być wyposażone w niskiej mocy żarówki.

 

.
Dodaj komentarz

Popularne