Materiały partnera
PROGRAM REHABILITACJI PO PRZEBYCIU COVID-19 SZANSĄ NA POWRÓT DO ZDROWIA DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU ZDUŃSKOWOLSKIEGO
Już od ponad dwóch lat mierzymy się z COVID-19. Choroba wywoływana jest przez SARS-CoV-2, czyli wirus należący do rodziny koronawirusów. Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Początek światowej pandemii, czyli 2020 rok, był czasem obaw przed nieznaną chorobą, ale i lęku o własne zdrowie i zdrowie bliskich osób. Obecnie koronawirus pozostawia po sobie nie tylko złe wspomnienia, ale także powikłania u tzw. ozdrowieńców. Część osób, które przeszły COVID-19 skarży się na niepokojące powikłania, takie jak: duszności, kaszel, zaburzenia snu, drażliwość, problemy z pamięcią, silne bóle oraz zawroty głowy, zaburzenia lub utrata węchu i smaku. To właśnie z myślą o nich powstał program „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.
Stan zdrowia około jednej trzeciej osób, które przeszły chorobę COVID-19 często uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie i podejmowanie aktywności zawodowej. Efekt? Gorsza sytuacja na rynku pracy lub nawet utrata pracy. Aby temu zapobiec, uruchomiony został bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców województwa łódzkiego, w tym powiatu zduńskowolskiego. Całkowita wartość projektu w kwocie 16 306 977,50 zł została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Rehabilitacja po COVID-19
Poza problemami fizycznymi, u ozdrowieńców pojawiają się również niepokojące objawy psychiczne. Pacjenci narzekają głównie na zaburzenia lękowe i depresyjne. Stąd pomysł kompleksowego programu rehabilitacyjnego dla mieszkańców województwa łódzkiego. Jego głównym celem jest poprawa stanu zdrowia u 90% osób biorących udział w projekcie. Program obejmuje wizyty u lekarza: internisty, kardiologa, neurologa, pulmonologa, rehabilitanta i psychologa. Dodatkowo osoby, które zgłoszą się do projektu przejdą badania takie jak: RTG klatki piersiowej, EKG, gazometria. Przeprowadzony zostanie również u nich test wysiłkowy.
Regionalny program rehabilitacji „Łódzkie Centrum Postcovidowe” prowadzony jest w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy – Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Łodzi przy ul. Aleksandrowskiej 61/63 oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Pabian-Med w Pabianicach przy ul. Kilińskiego 10/12. Udział w programie postcovidowej rehabilitacji jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w godz. od 9.00 do 15.00 oraz mailowo:
– WOMP CP-L w Łodzi: tel. 42 27 21 914 lub 505 511 566, e-mail: lcp@wompcpl.eu.
– PABIAN-MED w Pabianicach: tel. 42 22 55 455 lub 500-080-610, e-mail: pabianmed@pabianmed.pl.
Dbajmy o siebie
Pandemia koronawirusa nie skończy się szybko. Zdaniem naukowców nie uzyskaliśmy jeszcze zbiorowej odporności. Istniejące szczepionki przeciwko COVID-19 pozwalają na zahamowanie rozprzestrzeniania się choroby. Mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego mogą skorzystać z wielu punktów bezpłatnych szczepień. Zlokalizowane są między innymi w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym przy ul. Królewskiej 29 oraz Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ul. Szadkowskiej 2 w Zduńskiej Woli.
Na powrót do pracy wpływa również odpowiednia profilaktyka oraz wczesne wykrycie różnych chorób. W zależności od wieku pacjenta i rodzaju chorób istnieją wskazania do przeprowadzania określonych badań profilaktycznych. Zduńskowolanie, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową, mogą wykonać bezpłatne badania, zabiegi oraz szczepienia w ramach:
- programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi w Salve Medica w Łodzi, Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi lub Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki,
- programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego w Pracowni Endoskopii Szpitala Kopernika w Łodzi,
- programu wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy w Pabianickim Centrum Medycznym,
- programu profilaktyki nowotworów skóry w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej oraz Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi,
- profilaktyki otyłości w Akademii Zdrowia w Łodzi lub Przychodni Polimedica w Zgierzu,
- rehabilitacji w zaburzeniach nerwicowych związanych ze stresem i pod postacią somatyczną w NZOZ MOŻ-MED w Poddębicach lub Pabianickim Centrum Medycznym,
- rehabilitacji dla pacjentów onkologicznych w Uzdrowisku Uniejów Park lub Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy,
- programu rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa, do których predysponuje lub nasila objawy siedzący charakter pracy w Przychodni Malinowa w Łodzi, Fundacji Swoboda w Głownie, Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym, Centrum Medycznym Olmed w Łodzi oraz Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi
Warto wziąć w nich udział. Szczegóły można znaleźć na stronie https://rpo.lodzkie.pl/slider/item/2368-skorzystaj-z-bezplatnych-badan.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
rpo@aplanmedia.pl
-
Sport4 miesiące temu
Skaner ciała 3D do diagnostyki wydajności: Nowa era monitorowania ludzkiej kondycji
-
Sport3 miesiące temu
Wpływ treningów personalnych na zdrowie w okresie jesiennym
-
Biznes3 miesiące temu
Szukasz miejsca na zorganizowanie integracji dla swoich pracowników? Sprawdź ofertę Hotelu 500 w województwie łódzkim
-
Materiały partnera2 miesiące temu
Prywatny dom opieki dla osób starszych — szansa na godną starość
-
Materiały partnera2 miesiące temu
Bali: Wyspa Bogów, Plaż i Kulturowych Cudów