Dołącz do nas

Biznes

Rejestracja znaku towarowego w kontekście klasyfikacji nicejskiej

Klasyfikacja nicejska to międzynarodowy system klasyfikacji towarów i usług. Jest podstawą prawną wykorzystywaną przy rejestracji znaków towarowych. Jeśli interesuje Cię rejestracja znaku towarowego – czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o Porozumieniu Nicejskim.

 

Czym jest Porozumienie nicejskie?

Porozumienie nicejskie formalnie znane jest jako Międzynarodowa Klasyfikacja Towarów i Usług. Zostało zatwierdzone 15 czerwca 1957 w trakcie Międzynarodowej Konferencji w Nicei. Kraje, które przystąpiły do tego porozumienia są zobowiązane do stosowania ustalonej tam klasyfikacji jako system podstawowy lub pomocniczy. Od 1957 roku dokonano dwóch rewizji tekstu Porozumienia nicejskiego – 14 lipca 1967 w Sztokholmie oraz 13 maja 1977 w Genewie. 

Przeczytaj również: https://lawboxfirm.com/procedura-miedzynarodowa/

Porozumienie nicejskie a procedury w UE

Klasyfikacja nicejska obowiązuje także na terenie Unii Europejskiej. Jest bardzo istotna, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym rozpatrzeniu wniosku. Korzystanie z ustandaryzowanych terminów wykluczy konieczność tłumaczenia czy zmian we wniosku, a także zapewni jego przejrzystość. Zgłaszając wniosek o rejestrację znaku towarowego w UE należy także pamiętać, że listę można ograniczać, ale już nie rozszerzać – do złożonego już wniosku nie dodamy żadnych towarów, usług czy klas. 

Przeczytaj również:  https://lawboxfirm.com/procedura-krajowa/

Klasyfikacja przy zastrzeżeniu znaku towarowego

Klasyfikacja towarów i usług w Porozumieniu została podzielona na 34 klasy towarowe oraz 11 klas usługowych. Lista jest uporządkowana alfabetycznie, a wybór właściwej klasyfikacji leży po stronie wnioskującego o rejestrację znaku towarowego. W tym miejscu kluczowe jest właściwe wybranie klasyfikacji, a także niewybieranie zbędnych klasyfikacji, w których znak towarowy nie będzie wykorzystywany. Należy pamiętać, że opłata za rejestrację znaku zależy głównie od liczby wykorzystanych klas. Co więcej, jeśli wnioskujący nie będzie wykorzystywać znaku towarowego w określonym terminie (najczęściej 5 lat po rejestracji), znak może zostać uwolniony i przepisany na inny podmiot w przypadku złożenia kolejnego wniosku. Może więc okazać się, że niepotrzebnie przepłacamy za zgłoszenie znaku, jeśli nie będziemy z niego korzystać. 

Zobacz:

https://lawboxfirm.com/klasyfikacja-nicejska-a-rejestracja-znaku-towarowego/

Czytaj dalej
.

Informatyk łodź



Dodaj komentarz

Popularne