Dołącz do nas

Wiadomości

Fajerwerki a bezpieczeństwo

(KGP/mw)

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc – Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Kasy fiskalne Zduńska Wola

Pamiętajmy:

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego;
Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków;
Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych;
Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.
Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi;
Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;
W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard;
Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów;
Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy aby kupować je w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku! ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO ROKU I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY.

Źródło: (KGP/mw)

Czytaj dalej
.
Dodaj komentarz

Wiadomości

Zduńskowolscy kryminalni rozbili grupę młodocianych przestępców

10 lutego 2020 r. policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzewanych o dokonanie czterech rozbojów i szeregu włamań.

Po przedstawieniu zarzutów 20-letni zduńskowolanin został oddany pod policyjny dozór, jego 16-letni brat trafił do schroniska dla nieletnich, a ich 18-letni kompan najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Przestępcze trio wpadło po wnikliwej analizie zgromadzonych w sprawach materiałów dowodowych. Kryminalni ustalili, że 18-letni zduńskowolanin w ostatnich kilkunastu dniach dokonał trzech rozbojów. Za każdym razem atakował swoje ofiary, zadawał im dotkliwe uderzenia, a następnie kradł telefony komórkowe i inne przedmioty będące w jego zainteresowaniu. Okazało się, ze w dwóch rozbojach brał też czynny udział jego 16-letni kolega, a kolejnego rozboju dokonał już sam nieletni.

Dodatkowo 18-latek, na początku stycznia tego roku, włamał się do samochodu, skąd skradł nawigację oraz CB radio, a do kolejnych 4 samochodów usiłował się włamać. Śledczy ustalili też, że ten sam sprawca włamał się również do punktów handlowych. Włamań tych dokonywał z nieletnim kolegą oraz jego 20-letnim bratem. Policjanci w trakcie przeszukań odzyskali część skradzionego mienia.

Po wykonaniu czynności procesowych 20-letni zduńskowolanin decyzją prokuratora został oddany pod dozór policyjny, a jego młodszy brat decyzją Sądu Rodzinnego został umieszczony w schronisku dla nieletnich. Natomiast 18-letni podejrzany, na wniosek prokuratora, został tymczasowo aresztowany. Za dokonanie rozboju grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 12.

 

Źródło: KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej

Wiadomości

Alkohol i tytoń bez akcyzy

Zduńskowolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w mieszkaniu 54-latka zabezpieczyli alkohol, tytoń oraz papierosy bez polskich znaków skarbowych. Za wykroczenie skarbowe grozi wysoka grzywna.

Funkcjonariusze z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Zduńskiej Woli ustalili, że jeden z mieszkańców Zduńskiej Woli może handlować towarami bez polskich znaków akcyzy. 11 lutego 2020 r. policjanci pojechali pod wytypowany adres w Zduńskiej Woli, aby sprawdzić tę informację.

Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania 54-latka znaleźli 3,6 litra alkoholu, prawie 4 kilogramy tytoniu oraz 440 sztuk papierosów niewiadomego pochodzenia bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Mężczyzna odpowie za paserstwo skarbowe. Za popełnienie wykroczenia skarbowego grozi wysoka grzywna.

KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej

Wiadomości

Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami

pixabay

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. Internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.

W ostatnim czasie nastąpił wzrost aktywności oszustów, którzy podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta co umożliwia oszustom przechwycenie ich.

Ofiarami takich oszustw padli rownież mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego. Pokrzywdzeni otrzymali wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w niewielkiej kwocie. Następnie “kliknęli” w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelali „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z ich kont zamiast drobnej sumy, zniknęło znacznie więcej pieniędzy!

Jak się chronić przed takim oszustwem?

Przede wszystkim nie klikajmy w nieznane linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów — bardzo często pełne są literówek czy błędów, a także SMS-y z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może to uratować nas przed stratą pieniędzy.

info /Policja.pl/

Czytaj dalej

Wiadomości

Szczęśliwy finał poszukiwań

Szybkie i zdecydowane działania zduńskowolskich policjantów doprowadziły do odnalezienia zaginionego 68-letniego mężczyzny.

Zaniepokojona rodzina zgłosiła zaginięcie 68-letniego zduńskowolanina w nocy 1 lutego 2020 roku. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu zduńskowolscy policjanci przystąpili do sprawdzenia ewentualnych miejsc pobytu mężczyzny. W trybie pilnym dotarto również do szpitali i placówek służby zdrowia, aby ustalić, czy zaginiony nie trafił tam z powodu choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

W wyniku intensywnie i nieprzerwanie prowadzonych działań poszukiwawczych, jeszcze tej samej nocy, zduńskowolscy kryminalni odnaleźli zaginionego w Sieradzu.  Na szczęście mężczyźnie nic złego się nie stało i wrócił pod opiekę rodziny.

 

Źródło: KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej

Wiadomości

Kierowali samochodami pomimo cofniętych uprawnień

Dwaj mieszkańcy powiatu łaskiego odpowiedzą przed sądem za jazdę samochodem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania. Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego, wbrew decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności wolności do lat 2.

28 stycznia 2020 r., przed godziną 9:00, funkcjonariusze zduńskowolskiej drogówki zostali skierowani na ul. Kościelną w Zduńskiej Woli, gdzie doszło do potrącenia pieszej. Na miejscu mundurowi ustalili, że kierujący mercedesem włączając się do ruchu potrącił 85-letnią kobietę. Na szczęście piesza nie doznała poważnych obrażeń i po badaniu lekarskim wróciła do domu. Dodatkowo okazało się, że 25-latek prowadził mercedesa pomimo wydanej przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Tego samego dnia, w Szadku, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym lanosem, który kierował samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Dodatkowo policjanci ustalili, że 56-letni mieszkaniec powiatu łaskiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania samochodem.

Obaj mężczyźni za popełnione przestępstwa odpowiedzą przez sądem. Prowadzenie pojazdu mechanicznego, pomimo decyzji  właściwego  organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega  grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności wolności do lat 2.

Źródło: KPP Zduńska Wola

Czytaj dalej
.

Popularne