Dołącz do nas
Kasy fiskalne Zduńska Wola

Biznes

Kasy fiskalne online kto będzie zobowiązany je posiadać.

Problem kas fiskalnych online dotyczy także wielu przedsiębiorców ze Zduńskiej Woli oraz regionu. 

O kasach fiskalnych online krąży już wiele mitów. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach z 18 września 2017 r. Rozwiewa wiele wątpliwości na ten temat. Jak możemy, wyczytać z projektu nowego rozporządzenia kasy fiskalne online zostaną wprowadzane etapowo. Kasy starego typu z papierową kopią paragonu będzie można kupić do końca roku 2018, natomiast pamięć takiej kasy nie będzie podlegała wymianie po jej zapełnieniu. Natomiast kasy starego typu z kopią elektroniczna paragony będziemy mogli nabyć do końca 2022 roku.

Jeśli chodzi, o kasy fiskalne online zostaną one wprowadzane etapowo dla poszczególnych branż tj.:

– od 1 stycznia 2020 – świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych, oraz motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

– od 1 lipca 2020 – świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;

od 1 stycznia 2021 roku — świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Z tego, co czytamy w dalszej części Projektu ustawy, podatnikom zobligowanym do wymiany kas będzie przysługiwało odliczeni lub zwrot za zakup kasy online w kwocie 700 zł netto, lecz nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia.

Pozostali użytkownicy, których branże nie zostały, wymienione w ustawie nie mają obowiązku wymiany kas na online i mogą stosować dotychczas użytkowane kasy.

Obecnie Projekt ustawy trafił do sejmu a dalszy ciąg jego procesu legislacyjnego możemy obserwować na stronach Sejmu RP 

Kasy fiskalne Zduńska Wola

Czytaj dalej
reklama
Dodaj komentarz

Biznes

Profil zaufany ePUAP – co to jest i kiedy może się przydać?

Osoby wnioskujące o dowód osobisty po 4 marca 2019 roku otrzymują e-dowód, który zawiera dodatkową warstwę elektroniczną.

Dzięki temu może służyć również do komunikacji z administracją publiczną przez internet. Jednym z narzędzi umożliwiających kontakt z urzędami jest ePUAP. Co to takiego? Jak działa? Do czego może się przydać? Poniżej znajdziesz wszystkie przydatne informacje.

Co to jest ePUAP?

Pod skrótem ePUAP kryje się usługa umożliwiająca obywatelom kontakt z administracją publiczną oraz innymi podmiotami przez internet. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to miejsce, gdzie możemy dopełnić formalności, które wcześniej wymagały wizyty w placówce stacjonarnej urzędu. Dostęp do swojego konta mamy całodobowo, a co za tym idzie wybrany formularz możemy wypełnić w dowolnym miejscu i czasie. Wszystkie niezbędne informacje oraz potwierdzenie złożenia wniosku również znajdziemy na stronie ePUAP. Dzięki temu mamy możliwość na bieżąco sprawdzać postępy w swojej sprawie.

Profil zaufany ePUAP zawiera informacje, które pozwalają jednoznacznie zidentyfikować osobę posiadającą konto. W efekcie ma on takie samo zastosowanie przy składaniu dokumentów jak podpis, który składamy podczas wypełniania wniosków w urzędzie. Warto również zaznaczyć, że korzystanie z tej usługi jest darmowe i ogólnodostępne.

Kto może założyć ePUAP?

Podstawowym warunkiem, który umożliwia korzystanie z usług ePUAP, jest posiadanie założenie konta. Może to zrobić każda osoba posiadająca numer PESEL oraz możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w internecie. Ostatni z warunków gwarantuje, że po złożeniu wniosku urząd będzie wiedział, kim jesteśmy, a co za tym idzie zapewni nam również bezpieczeństwo. Dzięki temu nikt się pod nas nie podszyje. Teraz przejdźmy do procesu zakładania profilu na ePUAP.

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

Aby to zrobić, należy przejść na oficjalną stronę usługi. Następnie klikamy “Zarejestruj się”. W tym momencie musimy wybrać sposób uzyskania profilu zaufanego. Do wyboru mamy trzy możliwości. Pierwsza z nich to wypełnienie formularza przez internet oraz potwierdzenie tożsamości w placówce. W takiej sytuacji czas oczekiwania na aktywację konta zależy od tego, kiedy znajdziemy czas na wizytę w instytucji potwierdzającej profil ePUAP. Mamy na to czas do 14 dni od zatwierdzenia formularza. Drugie rozwiązanie polega na potwierdzeniu tożsamości online. Można to zrobić, korzystając z konta bankowego w takich placówkach jak:

 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • PKO Bank Polski,
 • Inteligo,
 • Santander,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Envelo,
 • Millennium Bank,
 • Alior Bank.

Po wybraniu jednej z wyżej wymienionych instytucji należy zalogować się do swojego konta bankowego, a następnie zatwierdzić wykonane działanie w swojej bankowości internetowej. W ten sposób ePUAP pobierze niezbędne informacje z naszego rachunku osobistego, a my będziemy mogli korzystać z wszystkich funkcji udostępnianych przez ePUAP niemal natychmiast. Trzecim rozwiązaniem będzie założenie profilu zaufanego przez e-dowód. Jak to zrobić?

Zakładanie profilu ePUAP – e-dowód

Aby założyć konto ePUAP za pomocą e-dowodu, niezbędne jest posiadanie na komputerze odpowiedniego oprogramowania, które umożliwia odczyt danych z dokumentu. Dodatkowo musimy również posiadać czytnik NFC. Bez tego urządzenia przejście przez rejestrację będzie niemożliwe.

 1. Jeśli posiadamy oprogramowanie, a czytnik został podpięty do laptopa lub komputera, można przejść dalej.
 2. Teraz należy umieścić dowód na czytniku. Powinien się tam znajdować aż do momentu zakończenia logowania.
 3. Po chwili otworzy się okno oprogramowania, w które należy wpisać sześciocyfrowy numer CAN znajdujący się na awersie dokumentu.
 4. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, pojawi się komunikat o poprawnym załadowaniu certyfikatu, a ikona oprogramowania zmieni się na czerwony.
 5. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie przycisku “Zaloguj się”, a następnie zatwierdzenie certyfikatu.
 6. Teraz należy wpisać w przeglądarce lub na czytniku kod PIN, który został ustalony przy odbiorze dokumentu.
 7. To wszystko! Teraz bez problemu zalogujesz się do usługi ePUAP.

Jakie sprawy można załatwić przez ePUAP?

Jak już wspomnieliśmy, profil zaufany ePUAP umożliwia załatwienie wielu różnych spraw bez dodatkowych wizyt w urzędzie. Dzięki niemu bez problemu:

 • złożymy wniosek o dowód lub prawo jazdy, zgłosimy utratę lub zniszczenie dokumentu, zgłosimy sprzedaż samochodu czy dopiszemy się do spisu wyborców,
 • uzyskamy odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgony, a także zgłosimy urodzenie dziecka,
 • sprawdzimy swoje ubezpieczenie, wysokość emerytury, a także zwolnienia lekarskie oraz składki,
 • odbierzemy kartę EKUZ,
 • sprawdzimy swoje rozliczenia PIT, zgłosimy spadek.

Oprócz tego ePUAP umożliwia załatwienie niektórych spraw w Krajowym Rejestrze Karnym, urzędzie pracy, Rejestrze PESEL i Rejestrze Dowodów Osobistych oraz wielu innych urzędach administracji publicznej. Bez wątpienia profil ePUAP może przyspieszyć uzyskanie potrzebnych dokumentów. Dzięki niemu unikniemy kolejek w urzędach, a wymagane formularze wypełnimy w dowolnym dla nas momencie.

 

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

Czytaj dalej

Biznes

XX Wystawa Rolno-Przemysłowa w Zduńskiej Woli

PF

XX Regionalna Wystawa Rolno-Przemysłowa trwa. Prawie 80 stoisk, wystawiają się rolnicy, hodowcy ptactwa, producenci żywności, firmy odzieżowe, kosmetyczne, budowlane. Wystawcy nie tylko z terenu powiatu zduńskowolskiego, ale także z sieradzkiego, wieluńskiego. XX Wystawa Rolno-Przemysłowa jest częścią tegorocznego, IV Regionalnego Forum Gospodarczego w Powiecie Zduńskowolskim.

Wystawa Rolno-Przemysłowa potrwa do wieczora. W programie są pokazy Strong Menów, program artystyczny przygotowany przez wychowanków Powiatowego centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz wiele innych.

Plan  programu na 15 września 2019

godz. 11.00 Otwarcie wystawy
godz. 12.00 Prezentacja stoisk
godz. 13.00 POKAZY STRONG MENÓW 
– podnoszenie auta osobowego na specjalnej platformie
– spacer farmera i buszmena, konkurencje barkowe, konkursy
godz. 15.00 Program artystyczny wychowanków Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na Pięterku” 
godz. 15.30 TEATR KATARYNKA dla najmłodszych
– spektakl: Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing
– koncert: Najpiękniejsze Piosenki dla Dzieci połączony z pokazem wielkich baniek mydlanych
– Blok animacji eko, strefa sportowa, zabawy ruchowe, zabawy z chustą animacyjną
godz. 18.00 Jesienny koncert MIEJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ O TRADYCJACH KOLEJOWYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI

reklama: Kasy fiskalne online Zduńska Wola

Czytaj dalej

Biznes

Debiut Zduńskiej Woli na giełdzie

Zduńska Wola zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyemitowane przez miasto obligacje od dziś są notowane na rynku Catalyst. To pierwszy debiut komunalny na Catalyst w tym roku. Jednocześnie Zduńska Wola jest jedynym samorządem województwa łódzkiego, którego obligacje znalazły się w obrocie giełdowym.

– Obecność na giełdzie oznacza pełną transparentność finansów miasta. To motywuje do wydajniejszej pracy i podnoszenia standardów – mówi Konrad Pokora, Prezydenta miasta.

– Cieszymy się, że kolejny samorząd przeciera ścieżkę w pozyskaniu kapitału na rynku papierów dłużnych Catalyst. Rośnie świadomość korzyści wynikających z emisji papierów dłużnych wśród samorządów, a Catalyst jest istotną częścią polskiego rynku kapitałowego – po dekadzie wartość notowanych na nim obligacji korporacyjnych, komunalnych i spółdzielczych sięga blisko 68 mld zł – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

Kapitał z emisji obligacji na giełdzie pozwoli płynnie realizować największe inwestycje. Władze Zduńskiej Woli prowadzą obecnie kilka dużych projektów. – Priorytetem jest dla nas walka ze smogiem. W tym roku pilotażowo uruchomiliśmy dopłaty do wymiany pieców węglowych. Pierwszego dnia naboru otrzymaliśmy kilkadziesiąt wniosków. To pokazuje, że program jest potrzebny, dlatego w większej skali będziemy kontynuować go w kolejnych latach – tłumaczy Konrad Pokora.

 

Miasto przygotowuje się do też do budowy tanich mieszkań dla młodych. Inwestycje realizować będzie w trzech formatach. – Po dofinansowaniu przez miasto, lokalny TBS rozpocznie budowę nowego obiektu wielorodzinnego. Dodatkowo współpracując ze spółdzielnią mieszkaniową miasto chcę dać pozytywny impuls do budowy mieszkań – mówi Pokora. – Uruchamiamy też sprzedaż działek dla deweloperów komercyjnych z przeznaczeniem na budownictwo wielorodzinne – dodaje.

Po szerokich konsultacjach społecznych przygotowano też wieloletni plan utwardzania miejskich dróg gruntowych. Rozpoczęły się już prace projektowe dla pierwszych ulic, niedługo ruszy proces przetargów, w których wyłonieni zostaną wykonawcy prac. Rozwija się też infrastruktura sportowa miasta. Trwa budowa nowej Sali gimnastycznej przy SP 5 wraz z zapleczem oraz kompleksu na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej.

Do końca tego roku balonem pneumatycznym zadaszony zostanie jeden z miejskich orlików – to rozwiązania tańsze niż budowa i utrzymanie dużej hali sportowej. – W ostatnią fazę weszła też budowa krytej pływalni. Termin jej oddania przypada na drugą połowę 2020 r. i nic nie mu nie zagraża. To inwestycja ważna dla miasta i regionu, gdyż dużego, krytego basenu nie ma w pobliskich miastach, w tym w sąsiednim Sieradzu – wyjaśnia Konrad Pokora.– Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzyła nas Giełda Papierów Wartościowych i jej inwestorzy. Emisja obligacji na Catalyst pozwoli nam pozyskać tańszy pieniądz na realizację inwestycji długo oczekiwanych przez mieszkańców Zduńskiej Woli – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Obecnie na Catylst jest 139 emitentów. Zduńska Wola dołączyła do 20 jednostek samorządu terytorialnego notowanych na tym rynku, wśród których są Płock, Olkusz, województwa małopolskie i opolskie.

Źródło: UM Zduńska Wola

 

Reklama: Nowoczesne systemy fiskalne Kasy fiskalne Łask

Czytaj dalej

Popularne